توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

علت اضطراب از رابطه جنسی در زوجین جوان تا درمان آن


اضطراب از رابطه جنسیاضطراب از رابطه جنسی

راههای کاهش اضطراب از رابطه جنسی

بسیاری از افراد به نوعی با اضطراب رابطه جنسی مواجه هستند. از طرفی راه دادن یک نفر دیگر به یکی از خصوصی ترین بخش های زندگی، یک ارتباط بسیار نزدیک و افشاگرانه به نظر می رسد.

مشکل اینجاست که بیشتر افراد فکر می کنند که سایرین همیشه یک رابطه جنسی رضایت بخش و بدون هیچ گونه مشکلی دارند و همین قضیه می تواند اضطراب را بیشتر نیز کند.

یک متخصص رفتار شناسی جنسی با بیان اینکه بسیاری از جوانان در آغاز زندگی زناشویی به دلیل نداشتن تجربه جنسی دچار استرس و اضطراب از شروع یک رابطه جنسی می شوند، گفت:این یکی از مشکلات شایع جوانان ماست.

طبیعی است که افراد وقتی آگاهی کافی نداشته باشند دچار مشکل می شوند. آنچه قرار است در نخستین رابطه جنسی تجربه شود نباید چند روز قبل از آن فرد در معرض اطلاعات قرار گیرد که اغلب منابع اطلاعاتی برای این نوع آموزش ها منابع درستی هم نیستند.

وی ادامه داد:تربیت جنسی ناکافی و نادرست در طول زندگی مخصوصا بلوغ فرد را دچار مشکل می کند.لذا مشاوره های قبل از ازدواج ضروری است و بهترین کار این است که از منابع درست اطلاعاتی مشاوره بگیرند.

اضطراب از رابطه جنسی و راهکارهای برخورد با آن

در این مسیراولین قدم آشنایی با بدن است. خیلی از دخترها با آناتومی بدن مرد آشنا نیستند که والدین باید خودشان به اندازه کافی آگاه باشند و بتوانند این آگاهی را به فرزندان انتقال دهند.

قدم دوم این است که به فرد بیاموزیم که رابطه جنسی چیست. هدف برقراری یک رابطه عاطفی جنسی است و منظور برقراری یک رابطه بدنی صرف نیست. مسائل جنسی و برقراری رابطه سالم مشمول یادگیری است و معمولا افراد از چیزهایی که نمی شناسند می ترسند.

اضطراب رابطه جنسیاضطراب رابطه جنسی

اضطراب از عملکرد جنسی 

ایشان با تاکید بر اینکه عدم شناخت باعث ایجاد ترس و اضطراب و در نهایت منجر به عدم موفقیت دررابطه ی جنسی می شود، بیان کرد:زن و مرد باید قبل از ازدواج راجع به فرآیند جنسی شان با هم صحبت کنند که بسته به شرایط خانواده ها متفاوت است و بهتر است که خانواده ها از روان شناسان و مراکز ذیصلاح کمک بگیرند که چگونه باید این ارتباط برقرار شوند و لازمه آن در ابتدا برقراری ارتباط کلامی و مراوده زوجین است.

این دکترای رفتار شناسی جنسی گفت:متاسفانه بعضی از خانواده ها تا حساب بانکی طرف مقابل را چک می کنند،اما حاضر نیستند که چنین مباحثی مطرح شود که به شناخت درستی برسند.

به طور قطع عوامل بازدارنده ای برای ورود به چنین مباحثی وجود دارد اما ضروری است که پس از چند جلسه صحبت و رفت و آمد و قبل ازهرگونه تصمیم گیری نهایی دختر و پسر راجع به بایدها و نبایدها، علایق و سلایق جنسی همدیگر با هم صحبت کنند.

وی اظهارداشت:قرار نیست حتی به خاطر اینکه ممکن است به هر دلیل رابطه ی آنها به هم بخورد،راجع به این مهم صحبت نکنند. این محاوره ها باید با توجه به هنجارهای خانواده وبه دور از تحریک ها و هیجان های جنسی صورت گیرد.

منظور از اضطراب رابطه جنسی چیست

مشترک در زنان و مردان:

آیا شریک جنسی من فکر می کند که من در رختخواب خوب نیستم؟

آیا این رابطه جنسی ممکن است منجر به بارداری شود؟

آیا ممکن است من به بیماری های مقاربتی مبتلا شوم؟

آیا اصلا می توانم این کار را انجام دهم؟

مختص به زنان:

آیا شریک جنسی من فکر می کند که سینه های من بزرگ، کوچک و یا بد شکل است؟

آیا شریک جنسی من فکر می کند که آلت تناسلی من زشت است؟

آیا او بوی بدن من را دوست ندارد؟

آیا رابطه جنسی با او ممکن است باعث ایجاد صدمه به من شود؟

اگر نتوانم ارضا شوم چه؟

آیا ممکن است در هنگام به ارگاسم رسیدن از من مایعی خارج شود؟

اضطراب رابطه جنسیاضطراب رابطه جنسی

 راهکارهای برخورد با اضطراب رابطه جنسی

مختص به مردان:

آیا من می توانم به نعوظ کافی دست پیدا کنم؟

آیا ممکن است من زودانزالی داشته باشم و به سرعت به مرحله ارگاسم برسم؟

آیا آلت تناسلی من به اندازه کافی بزرگ است؟

آیا ممکن است او به آلت تناسلی و یا اندام من بخندد و یا آن را مسخره کند؟

در واقع تعداد کمی از این نگرانی ها منطقی هستند. به عنوان مثال اگر شما نسبت به داشتن رابطه جنسی محافظت نشده نگران هستید، کاملا منطقیست. احساس خطر برای ابتلا به بیماری های مقاربتی طبیعیست و حتی می تواند مفید نیز باشد و باعث شود شما بیشتر موارد بهداشتی را رعایت کنید.

اما بسیاری از نگرانی های بیان شده در بالا کاملا غیرمنطقی بوده و در واقع باید گفت که این گونه نگرانی ها خود می توانند باعث بدتر شدن اوضاع شوند.

چگونه اضطراب می تواند وضعیت را بدتر کند

دلیل بسیار ساده است.

هنگامی که یک نفر احساس نگرانی می کند، بدن او به صورت اتوماتیک ماده شیمیایی اضطراب را آزاد کرده و این ماده وارد جریان خون می شود.

این مواد شیمیایی عبارتند از آدرنالین که به طور عمده توسط غده های آدرنال، واقع در بالای کلیه ها ترشح می شود.

بسیاری از افراد فکر می کنند که آدرنالین همیشه خوب و مفید است، زیرا که می تواند باعث شود که شما سریعتر بدوید یا فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید.

اما بهتر است بدانید که در هنگام رابطه جنسی این ماده شیمیایی باعث بروز احساس اضطراب شده که اصلا حس خوشایندی محسوب نمی شود. در واقع آدرنالین یک اثر خیلی بد بر روی رابطه جنسی می گذارد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب