روسیه هشدار داد اگر تحریم‌ها لغو نشود عرضه گاز به اروپا از سر گرفته نخواهد شدروسیه هشدار داد اگر تحریم‌ها لغو نشود عرضه گاز به اروپا از سر گرفته نخواهد شد

روسیه هشدار داده است که تا زمانی که تحریم‌ها علیه این کشور لغو نشود، عرضه گاز به اروپا را از طریق خط لوله کلیدی نورد استریم یک از سر نخواهد گرفت. مسکو کشورهای غربی را در اتخاذ تصمیم خود برای باز نکردن خط لوله نورد استریم یک پس از سه روز تعطیلی آن به دلیل تعمیر و نگهداری، مقصر دانسته است.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این سوال که آیا در صورت کاهش تحریم‌ها، عرضه سوخت از سر گرفته می‌شود، گفت: "قطعا".

قیمت گاز روز دوشنبه به دلیل بالا گرفتن نگرانی‌ها در مورد عرضه انرژی افزایش یافت. قیمت عمده فروشی گاز هلند برای تحویل در ماه آینده (اکتبر) که معیاری برای قیمت‌ها در اروپا است، در معاملات اولیه روز دوشنبه تا ۳۰ درصد و قیمت‌ها در بریتانیا تا ۳۵ درصد افزایش یافت.

قیمت عمده‌ فروشی در هفته‌ های اخیر بسیار در نوسان بوده است. هفته گذشته زمانی که آلمان اعلام کرد که مخازن دخیره سوخت این کشور سریعتر از حد انتظار پر می‌شود، قیمت‌ها به شدت کاهش یافت. اروپا روسیه را به استفاده از گاز برای باج گیری از کشورهای اروپایی به دلیل جنگ اوکراین متهم کرده است اما مسکو این اتهام را رد می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت: «مشکلات پمپاژ به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه کشور ما و همچنین علیه تعدادی از شرکت‌های کشورهای غربی از جمله آلمان و بریتانیا به وجود آمده است.

او افزود: «هیچ دلیل دیگری وجود ندارد که منجر به مشکلات پمپاژ شود.»

این در حالیست که هفته گذشته، شرکت دولتی انرژی گازپروم روسیه اعلام کرد که نشت نفت در یک توربین در خط لوله نورد استریم یک عامل بسته شدن این خط لوله بوده است.

اما این موضوع توسط اتحادیه اروپا و خود زیمنس، شرکت آلمانی که توربین را نگهداری می‌کند، مورد مناقشه قرار گرفته است.

زیمنس در بیانیه قبلی خود گفت: "این گونه نشت‌ها معمولاً بر عملکرد توربین تأثیر نمی‌گذارد و می‌تواند در محل تعمیر شود. این یک روش معمول در محدوده کار تعمیر و نگهداری است."

آقای پسکوف از رهبران اروپایی به دلیل افزایش هزینه‌های مربوط به انرژی انتقاد کرد و گفت: «بدیهی است که وضعیت اروپا برای زندگی و کار مردم، کارآفرینان و شرکت‌ها بدتر می‌شود: پول کمتری به دست می‌آید، استاندارد زندگی در حال سقوط است.»

تدابیر کشورهای اروپایی

در حالی که بریتانیا برای گاز خود به نورد استریم یک متکی نیست، تصمیم کرملین برای کاهش عرضه به اروپا، هزینه کلی گاز عمده‌فروشی را افزایش داده است.

این امر به نوبه خود باعث افزایش هزینه انرژی برای مصرف کنندگان در انگلستان، ولز و اسکاتلند شده است.

لیز تراس، نخست‌وزیر تازه انتخاب شده بریتانیا که از روز سه‌شنبه (شش سپتامبر) رسما این سمت را به عهده می‌گیرد، قول داده طرحی را برای کمک به مردم به منظور مقابله با افزایش بهای انرژی اعلام کند.

تعدادی دیگر از دولت‌های اروپایی هم طرح‌هایی را برای کمک به کسب و کارها و مصرف کنندگان برای مقابله با افزایش هزینه‌های انرژی اعلام کرده‌اند.

از جمله صدراعظم آلمان روز یکشنبه یک مجموعه کمک مالی به ارزش ۶۵ میلیارد یورو را اعلام کرد تا شهروندان بتوانند در فصل سرد، افزایش مستمر قیمت گاز و برق را از سر بگذرانند.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان گفت دولت به مستمری بگیران، بازنشستگان، حقوق بگیران و دانشجویان کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.

همچنین برای قیمت‌ گاز و برق سقف تعیین خواهد شد و حدود ۹ هزار کسب و کار انرژی‌بر از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند.

سوئد و فنلاند نیز بسته‌های چند میلیارد یورویی برای حمایت از شرکت‌های انرژی اعلام کرده‌اند.

«جنگ زمستانی»

بعضی از وزرای اروپایی، روسیه را به استفاده از منابع انرژی به عنوان یک سلاح اقتصادی علیه کسانی که از اوکراین حمایت می‌کنند، متهم کرده‌اند.

اما مسکو این موضوع را رد کرده است که عمدا صادرات را در آستانه زمستان محدود می‌کند.

خط لوله نورد استریم یک قرار بود روز شنبه بازگشایی شود، اما گازپروم روز جمعه مدت کوتاهی پس از توافق کشورهای گروه هفت برای محدود کردن قیمت نفت روسیه که در اقدامی برای حمایت از اوکراین صورت گرفت، اعلام کرد که خط لوله را می‌بندد.

هدف از این اقدام کشورهای گروه هفت محدودکردن منابع مالی روسیه در جنگ با اوکراین بوده است.

«گروه هفت» متشکل از کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، آیتالیا و ژاپن است که از اقتصادهای برتر دنیا به شمار می‌روند.

معرفی سقف قیمت به این معنی است که کشورهایی که متعهد به اجرای این سیاست می‌شوند، مجاز خواهند بود فقط نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه را که از طریق دریا حمل می‌شود خریداری کنند که با سقف قیمت یا کمتر از آن به فروش می‌رسند.

اما روسیه گفته است از فروش نفت به کشورهایی که این محدودیت را به اجرا در آورند، خودداری خواهد کرد. ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد، گفت که اقدامات روسیه نه تنها می‌تواند منجر به "جنگ زمستانی» شود، بلکه به طور بالقوه می‌تواند در سطحی گسترده‌تر بر تجارت و اقتصاد هم تأثیر منفی بگذارد.

وقفه در کار نورد استریم

خط لوله نورد استریم یک از سواحل روسیه در نزدیکی سن پترزبورگ تا شمال شرقی آلمان امتداد دارد و می‌تواند روزانه ۱۷۰ میلیون متر مکعب گاز را حمل کند.

این اولین بار از زمان حمله روسیه به اوکراین نیست که این خط لوله بسته می‌شود.

در ماه ژوئیه هم، گازپروم به دلیل "وقفه تعمیر و نگهداری"، عرضه خود را به مدت ۱۰ روز به طور کامل قطع کرد. این خط لوله ۱۰ روز بعد اما در سطح بسیار پائین دوباره راه اندازی شد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب