معرفی رشته زبان چینی، دانشگاه‌های پذیرنده و بازار کار آن. . . . . . . . . . . . .

امروزه روابط ایران و چین روابط بسیار دوستانه و گسترده‌ای است و از نظر تجاری ایران و چین دادوستدهای تجاری بسیاری با یکدیگر دارند؛ بنابراین بیشتر از هروقت دیگری، یادگیری زبان چینی برای بازرگانان ایرانی اهمیت دارد. بسیاری از افراد خود به دنبال یادگیری این زبان می‌روند یا کسانی را استخدام می‌کنند که به زبان چینی تسلط داشته باشند.

رشته زبان چینی علاوه بر اینکه در بسیاری از آموزشگاه‌های زبان کشور تدریس می‌شود، یک ‌رشتۀ دانشگاهی بوده و داوطلبان می‌توانند با شرکت در کنکور سراسری (گروه آزمایشی زبان) به تحصیل در این رشته بپردازند. هدف از وجود این رشته در دانشگاه‌های کشور، تربیت افرادی است که بتوانند در ایجاد روابط قوی‌تر بین دو کشور تأثیرگذار باشند. این افراد می‌توانند در سفارتخانه‌ها یا بخش‌های تجاری مشغول به کار شده و با طرفین چینی ارتباط برقرار کنند.

البته یادگیری زبان چینی کار چندان ساده‌ای نیست؛ مزایای متعددی دارد و همین باعث می‌شود که این رشته از اهمیت بالایی برخوردار باشد. یکی از مهم‌ترین مزایای رشته زبان چینی آشنایی با تاریخ پس رانده‌شده چینی است که تاریخ بخش عظیمی از مردم جهان است و حرفی از آن به میان نمی‌آید.

علاوه بر این یادگیری این زبان تأثیر زیادی روی عملکرد مغز داشته و یک تمرین ذهنی بسیار مفید است. برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید، در ادامه این مطلب بیشتر درباره این زبان غنی صحبت خواهیم کرد.

 

 از مزایای تحصیل در رشته زبان چینی این است که افرادی با تسلط بر این زبان، می‌توانند به‌صورت رایگان در دانشگاه‌های کشور چین تحصیل کرده و همچنین از فاندها و بورسیه‌های معتبر استفاده کنند.

 

معرفی رشته زبان چینی و مزایای تحصیل در آن

زبان چینی مادر زبان‌های بسیاری از کشورهای آسیای شرقی مانند: ژاپن، چین، تایوان، کره، هنگ‌کنگ و... است. به این زبان در خود کشور چین جونگ گوا می‌گویند که مفهوم آن مرکز عالم است.

برخی از داوطلبان کنکور گروه زبان، در انتخاب رشته زبان چینی را انتخاب می‌کنند؛ زیرا دوست دارند با یادگیری این زبان بافرهنگ منزوی چین آشنا شوند؛ همچنین بتوانند در تعاملات اقتصادی با این کشور قدرتمند، ارتباطات مفیدی ایجاد کنند.

 

Tag alt: رشته زبان چینی بدون کنکور

از مزایای یادگیری این زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یادگیری زبان چینی در کسب‌وکار و واردات و صادرات بسیار مفید بوده و باعث روابط تجاری بسیار خوبی می‌شود. درواقع می‌توان چنین گفت که زبان چینی ‌زبان اقتصاد است.  یادگیری این زبان در جهان‌گردی بسیار مهم است؛ زیرا چین دومین قدرت اقتصادی و پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست. صنعت گردشگری نیز در این کشور هر روز رشد بیشتری دارد؛ بنابراین با یادگیری زبان چینی می‌توان از فرهنگ و تاریخ یک‌چهارم جمعیت جهان مطلع شد.  یادگیری این زبان مغز را فعال می‌کند و باعث پیشگیری از آلزایمر می‌شود! زبان چینی یک زبان دشوار با حروف و هجاهای بسیار زیاد است و همین باعث می‌شود که مغز نسبت به یادگیری زبان‌های دیگر، بیشتر درگیر شده و تمرین‌های ذهنی بیشتری انجام دهید. در زمان یادگیری زبان چینی ماندارین هر دو لوپ گیجگاهی فعال می‌شوند. در زمان نوشتن زبان چینی نیز تشخیص بصری و مهارت‌های محرکی مغز به‌صورت خودکار تقویت می‌شوند؛ بنابراین مغز در طول روز فعالیت بهتری خواهد داشت.  افرادی که به زبان چینی مسلط هستند، می‌توانند به‌صورت رایگان در دانشگاه‌های کشور چین تحصیل کرده و همچنین از فاندها و بورسیه‌های معتبر استفاده کنند.

 

مسیر تحصیلی متقاضی رشته زبان چینی

افرادی که متقاضی تحصیل در رشته زبان چینی هستند، باید در کنکور سراسری در گروه آزمایشی زبان شرکت کنند. فرقی نمی‌کند که فرد از بهترین دبیرستان‌ها یا بهترین هنرستان‌های تهران یا سایر شهرستان‌ها فارغ‌التحصیل شده باشد. برای تحصیل در این رشته، متقاضی باید در کنکور شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شود.

درصورتی‌که داوطلب رتبه موردنیاز را کسب کرده باشد، می‌تواند رشته زبان چینی را انتخاب کند.

 

دروس و گرایش‌های رشته زبان چینی

رشته زبان چینی در دبیرستان‌های ایران تدریس نمی‌شود؛ یعنی اینکه نمی‌توان در انتخاب رشته نهم به دهم، رشته زبان چینی را انتخاب کرده و از دبیرستان در این رشته تحصیل کرد؛ بنابراین وقتی صحبت از دروس رشته زبان چینی می‌شود. منظور دروس دانشگاهی این رشته است.

رشته زبان چینی نیز مانند هر رشتۀ دیگری در دانشگاه شامل دروس عمومی، پایه، اصلی و تخصصی است که ما در جدول زیر دروس این رشته را در مقطع کارشناسی برای شما گنجانده‌ایم.

 

Tag alt: جدول دروس رشته زبان چینی در مقطع کارشناسی

 

دانشگاه‌های دارای رشته زبان چینی

در حال حاضر رشته زبان چینی در سه دانشگاه کشور، یعنی دانشگاه‌های علامه طباطبایی، شهید بهشتی و دانشگاه تهران تدریس می‌شود. البته باید گفت که قبولی در این رشته چندان کار سختی نیست. دانش‌آموزان متوسطه دوم، بعد از آشنایی با روند ثبت‌نام کنکور برای دبیرستانی‌ها با رتبه و سهمیه آشنا هستند؛ بنابراین شاید پیش خود فکر کنند که برای پذیرش در این دانشگاه‌ها باید رتبه تک‌رقمی یا دورقمی داشته باشند؛ اما برای رشته زبان چینی کمی شرایط بهتر است.

افرادی که در سهمیۀ منطقه دو، رتبه‌هایی در حدود 500 کشوری را کسب کنند، می‌توانند در رشته زبان چینی وارد این دانشگاه‌ها شوند.

 

Tag alt: لیست دانشگاه‌های دارای زبان چینی

 

نحوه تحصیل رشته زبان چینی بدون کنکور

همان‌طور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، رشته زبان چینی زیرمجموعه کنکور زبان بوده و داوطلبان تحصیل در این رشته باید در گروه آزمایشی زبان شرکت کنند. درصورتی‌که این داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دانشگاه شوند، می‌توانند این رشته را انتخاب کنند؛ بنابراین تحصیل رشته زبان چینی با آزمون امکان‌پذیر است.

 

بازار کار رشته زبان چینی در ایران و برای خارج از کشور

در حال حاضر افرادی موفق هستند که به یک یا چند زبان خارجی مسلط بوده و می‌توانند با دیگر مردمان دنیا ارتباط برقرار کنند. از آنجایی‌که کشور ما با چین مراودات تجاری بسیاری دارد، امروزه افرادی که به زبان چینی تسلط دارند، می‌توانند در بخش‌های وارداتی موقعیت‌های شغلی خوبی داشته باشند.

در حالت کلی فارغ‌التحصیلان رشته زبان چینی می‌توانند یکی از موقعیت‌های شغلی زیر را داشته باشند.

تدریس در مراکز آموزشی ترجمه  انجام فعالیت‌های لیدری و فعالیت در تورهای گردشگری و تفریحی

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که میزان توانمندی و مهارت فرد در پیداکردن شغل بسیار اهمیت دارد و افرادی که از مهارت زبانی بالایی برخوردار هستند، می‌توانند آینده شغلی خوبی داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: معرفی 5 رشته برتر گروه زبان

 

جمع‌بندی

زبان چینی، زبان اقتصاد است و ما باتوجه‌به روابط اقتصادی زیادی که با چین داریم، به افرادی نیازمند هستیم که به زبان چینی مسلط بوده و بتوانند در روابط ایران و چین تأثیر مثبتی ایجاد کنند. از طرفی این زبان یک زبان مادر و وسیع است که زبان‌های ژاپنی، تایوان، هنگ‌کنگ و... نیز زیرمجموعه‌ای از آن هستند.

باتوجه‌به مزایای زیادی که یادگیری زبان چینی دارد، امروزه رشته زبان چینی در چند دانشگاه کشور ارائه می‌شود و داوطلبان می‌توانند از طریق شرکت در کنکور زبان، در این رشته تحصیل کنند. بازار کار این رشته باتوجه‌به توانمندی‌ها و مهارت فرد تعیین شده و درصورتی‌که فرد توانایی و مهارت بالایی داشته باشد، می‌تواند به درآمد بسیار خوبی برسد.

اگر شما تجربه یادگیری زبان چینی را دارید و یا علاقه‌مند به تحصیل در رشته زبان چینی هستید، حتماً دلیل خود را برای ما در زیر همین پست بنویسید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب