مازراتی گرن توریسمو مدل ۲۰۲۳ ، شاهزاده جدید ایتالیایی ها است که در سه نسخه با نام‌های مدونا (Modena)، تروفی (Trofeo) و فولگور (Folgore) به میدان آمده است. در ادامه به طور کامل با Maserati GranTurismo 2023 آشنا می‌شویم.

پس از انتشار تصاویر تبلیغاتی و نسخه‌های کامپیوتری، اکنون نوبت به آن رسیده است تا با تصاویر واقعی از جدیدترین نسل از خودرو جوان پسند و خوش صدای ایتالیایی‌ها یعنی مازراتی گرنتوریسمو ۲۰۲۳ همراه شویم. پس پیش به سوی اولین خودرو برقی مازراتی و همزادهای بنزینی و زیبای او. اما قبل از رسیدن به بخش های فنی، با ما همراه شوید تا زیر و بم نسخه‌ی تروفی را تماشا کنیم.

معرفی مازراتی گرن توریسمو مدل ۲۰۲۳
همانطور که در ابتدای متن هم اشاره کردیم، این خانواده از سه عضو به نام‌های Modena، تروفی و فولگور تشکیل شده است و کار خود را با نسخه‌های بنزینی یعنی مدونا و Trofeo آغاز می‌کنیم.

مازراتی گرنتوریسمو نسخه مدونا مدل ۲۰۲۳

این خودرو در زیر کاپوت خود، همان پیشرانه‌ای را دارد که مازراتی MC20 را به حرکت درمی‌آورد. یعنی یک پیشرانه ۶ سیلندر خورجینی تویین توربو شارژ با نام نپتون (در زبان ایتالیایی با تلفظ نپتونو) که با حجم نامی ۳ لیتری خود می‌تواند تقریبا ۴۸۳ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور را به هر چهار چرخ ارسال کند. این کار از طریق یک گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته دو کلاچه انجام می‌شود.

به لطف چنین اعدادی، اکنون مازراتی گرن توریسمو مدونا مدل ۲۰۲۳ می‌تواند در کمتر از ۳.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و حداکثر سرعت آن هم در حدود ۳۰۳ کیلومتر بر ساعت گزارش شده است.

همچنین باید اشاره کنیم که سیستم پیشرانه این خودرو سوپر اسپرت ایتالیایی از نوع «روانکاری سامپ خشک» است که در برابر «روانکاری خیس»، چینش قطعات زیر کاپوت را بهینه‌تر می‌کند. به علاوه پیشرانه مازراتی گرن توریسمو Modena مدل ۲۰۲۳ از «سیستم غیر فعال کردن انتخابی سیلندرها» هم پشتیبانی می‌کند تا در مواقع لازم، جهت کم کردن بار پیشرانه و همچنین مصرف سوخت، سه عدد از سیلندرها را خاموش کند. این موضوع را در کنار «سیستم احتراق ۱۲ شمعی» (هر سیلندر ۲ شمع دارد) قرار دهید تا قدرت ایتالیایی‌ها را بهتر درک کنید. وجود ۲ شمع در هر سیلندر باعث می‌شود تا فرایند احتراق، کامل‌تر انجام شود.

سپس به مودهای رانندگی می‌رسیم که شامل حالت‌های کورسا (Corsa)، اسپرت، راحت و جی تی می‌شوند. با برخی از این اسامی آشنا هستیم اما «مود کورسا» دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ سیستم تعلیق بادی فعال در حالت کورسا، به پایین ترین ارتفاع خود می‌آید و هواکش‌های جلو پنجره هم بسته می‌شوند تا ضریب درگ به پایین‌ترین عدد ممکن برسد (ضریب درگ مدونا و تروفی در حدود ۰.۲۸Cd است). در ادامه، سیستم لانچ کنترل فعال و ESP خاموش می‌شود تا در کنار سفت‌ترین حالت فرمان، یک گلادیاتور ایتالیایی را تحویل شما دهند.

مازراتی گرن توریسمو تروفی مدل ۲۰۲۳

تلفظ نام این خودرو در زبان ایتالیایی به صورت « تروفئو » (Trofeo) است و دقیقا از همان پیشرانه‌ی مدونا اما با قدرت بیشتر، میزبانی می‌کند. قدرت موتور تروفی تقریبا به ۵۴۲ اسب بخار می‌رسد و نمودار گشتاور هم عدد ۶۵۰ اسب بخار را نشان می‌دهد. هر چند که حداکثر سرعت مازراتی گرن توریسمو تروفئو مدل ۲۰۲۳ به ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد اما شتاب ۰-۱۰۰ آن اصلا تغییر نکرده است.

همانطور که از نام تروفی پیداست (تروفی به معنای جام است)، این خودرو بیشتر درگیر تجملات شده و تغییرات آن نسبت به Modena، بیشتر شامل قطعات فیبر کربنی، رینگ‌های مدرن‌تر، و تزئینات کرومی است. همچنین باید اشاره کنیم که صدای اگزوز مازراتی گرن توریسمو تروفی هم واقعا گوش نواز است.

مازراتی GranTurismo فولگور مدل ۲۰۲۳

به اولین خودرو برقی مازراتی یعنی فولگور (Folgore) سلام کنید؛ اما این نامگذاری چه معنایی دارد؟ عبارت Folgore در زبان ایتالیایی، به معنای صاعقه است و زمانی که الکتریکی بودن این ماشین را لحاظ کنیم، همه چیز منطقی به نظر می‌رسد. مازراتی گرن توریسمو فلگور مدل ۲۰۲۳، سریع‌ترین و قوی‌ترین عضو خانواده‌ی سه نفری خودش است که شتاب ۰-۱۰۰ و حداکثر سرعت آن به ترتیب برابر ۲.۷ ثانیه و ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

مازراتی گرن توریسمو فولگور مدل ۲۰۲۳ از سیستم برق ۸۰۰ ولت DC بهره می‌برد که باتری ۸۳ کیلو وات ساعتی و سه موتور الکتریکی (هر کدام با ۳۰۰ کیلو وات توان)، اصلی ترین اجزای این سیستم به حساب می‌آیند. دو موتور الکتریکی در محور عقبی و یکی در محور جلو، در مجموع می‌توانند بیش از ۹۰۰ کیلو وات (۱۲۰۵) اسب بخار را در اختیار مالک مازراتی گرن توریسمو Folgore مدل ۲۰۲۳ قرار دهند. همچنین سیستم شارژ سریع ۲۷۰ کیلو وات DC هم اینجاست تا در عرض ۵ دقیقه، باتری‌ها را برای یک مسافرت ۱۳۰ کیلومتری آماده کند.

در پایان کار بد نیست که به قیمت مازراتی گرن توریسمو مدل ۲۰۲۳ در نسخه‌های مدونا، تروفئو و فلگور نگاهی داشته باشیم اما از آن جایی که قیمت رسمی این خودروها هنوز اعلام نشده است، فعلا باید به حدس و گمان‌ها بسنده کنیم. گفته می‌شود که مازراتی گرن توریسمو Folgore مدل ۲۰۲۳ قرار است در بازه قیمت ۲۹۰ تا ۳۶۰ هزار دلار به بازار بیاید. یعنی جایی که مرسدس بنز AMG GT بلک سریز، فراری ۴۸۸ پیستا و استون مارتین DBS یا مک لارن ۷۶۵LT انتظارش را می‌کشند.