ترکیدن لاستیک ماشین عوامل مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نخستین عاملی که موجب ترکیدن لاستیک در هر فصل و موقعی از سال می شود، کم باد بودن لاستیک است. به واقع صرف کم باد بودن لاستیک، زمینه ترکیدن آن را فراهم می سازد. حال اگر این کم بادی با گرم شدن و حرارت بالای آسفالت همراه بوده و خود لاستیک نیز تحت دمای بالاتری قرار داشته باشد، ریسک ترکیدن آن بالا خواهد رفت. به همین دلیل است که ترکیدن لاستیک در فصل تابستان اوج بیشتری می گیرد و حوادث مشابه بابت آن، رخ می دهد.

آج لاستیک خطرات ترکیدن لاستیک دلایل تصادفات رانندگی آمار تصادفات در ایران قیمت لاستیک چینی قیمت لاستیک تری گل قیمت تایر واردات لاستیک

در این حالت بخش کناری سطح مقطع تایرها که در تماس پی در پی با سطح آسفالت خیابان قرار می گیرد، مرتب به واسطه کم بادی حالت رفت و برگشتی یا باز شدن و باز خم شدن به خود گرفته و در مجاورت گرمای آسفالت خیابان و تابش زیاد نور خورشید که به گرم شدن خود لاستیک، منجر می شود؛ به نقطه آسیب پذیری ترکیدن نزدیک می شود.

متاسفانه سوانح رانندگی زیادی بر اثر ترکیدن لاستیک در فصل تابستان رخ می دهد که بسیاری از آن ها می توانست تنها با تنظیم باد مناسب لاستیک، جلوگیری شده و رخ ندهد.

البته به جز این موارد جنس و کیفیت لاستیک و طول عمر مفید آن نیز در رخ دادن حادثه ترکیدن لاستیک در فصل تابستان یا عدم رخ دادن آن، نقش پررنگی دارد. بدیهی است که لاستیک های نو و باکیفیت که دارای عاج سالمی باشند، کمتر دچار چنین حوادثی خواهند شد. از طرفی دیگر لاستیک هایی که پوسیده بوده و تاریخ مصرف آن ها گذشته باشد، تجربیات تلخ تری را برای مالک و راننده خودرو رقم خواهند زد. در آینده در مطلبی جداگانه به تمامی تفاصیل و علائم و کدهای انواع لاستیک ها خواهیم پرداخت که با آشنایی نسبت به آن ها، خریدهای هوشمندانه تری در بحث لاستیک خودروی خود خواهید داشت.

یک توصیه مهم: از این روی اهمیت دارد که در فصل تابستان، نسبت به تنظیم باد لاستیک های خودروی خود، دقت و وسواس بیشتری داشته باشید. در این فصل از سال، باید حداقل هر ماه، وضعیت باد تایرهای خود را بررسی کرده و در صورتی که هر یک از آن ها دارای کمبود باد یا به هر شکلی عدم تنظیم استاندارد باد است، نسبت به رفع آن اقدام کنید.

به علاوه در نظر داشته باشید که برای تنظیم صحیح لاستیک تایر خودرو، حتما باید صبر کنید تا لاستیک ها خنک شوند. در شرایطی که تایرهای خودرو تازه از حرکت ایستاده و گرم باشند، تنظیم باد به درستی صورت نمی گیرد. زیرا در این حالت دستگاه، عدد درستی از میزان باد لاستیک های خودرو نشان نداده و بدیهی است که تنظیم باد نیز استاندارد و صحیح انجام نخواهد شد.

کارستان