توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

با مهمترین جهان های موازی مارول آشنا شوید


در کمیک‌های مارول، خطوط زمانی و جهان‌های بی‌شماری وجود دارند که فقط بخشی از جهان های موازی مارول را تشکیل می‌دهند. خیلی از وقایع محبوب کمیک‌های مارول باعث تشکیل یک جهان موازی مجزا شده‌اند که حتی با اتمام هر داستان، باز هم به حیات خود ادامه داده‌اند.

حالا که پای جهان های موازی و مولتی‌ورس به دنیای سینمایی مارول باز شده و همچنین احتمال حضور چند شخصیت یکسان از دنیاهای موازی در کنار هم وجود دارد، قصد داریم در این مطلب شما را با مهم‌ترین جهان های موازی مارول آشنا کنیم. پس با ما در همراه باشید.

مطلب پیشنهادی:10 ویلن دنیای مارول و معادل آن‌ها در دنیای انیمه‌هاکی شبیه کیه؟

زمین 616 (جهان اصلی مارول)

شاید جهان شماره 616 به نظر شبیه هر دنیای دیگری به نظر برسد اما این دنیا مهم‌ترین جهان دنیاهای موازی مارول به حساب می‌آید. زمین 616 همان دنیای مارول است که همه می‌شناسیمش و پشتوانه آن به سال 1939 باز می‌گردد.

با این که این خط زمانی همه چیز را به صورت مدرن نگه می‌دارد، زمین 616 بدون وقفه از انتشار شماره 1 کمیک Fantastic Four (تاریخ انتشار در ماه نوامبر سال 1961) حضور داشته است.

زمین 1610 (جهان آلتیمیت مارول)

نزدیک به دو دهه پیش، خط داستانی کمیک آلتیمیت (Ultimate) خلق شد تا شخصیت‌های کلاسیک دنیای مارول یک ریبوت مدرن را تجربه کنند. کمیک‌هایی مثل Ultimate Spider-man، Ultimate X-men، The Ultimates و چندین کمیک دیگر توانستند راه خود را به سمت نسل جدیدی از خوانندگان باز کنند.

مطلب پیشنهادی:چرا سه جوکر داستان بدی بود؟غیرمنطقی، مشکل‌دار و بدون نتیجه

از همه قابل توجه‌تر مایلز مورالز (Miles Morales) بود که پس از مرگ پیتر پارکر در دنیای آلتیمیت تبدیل به اسپایدرمن جدید شد. مایلز بعد از داستان Secret Wars در سال 2015 با این تفکر که دنیای آلتیمیت نابود شده به جهان اصلی انتقال یافت. اما دنیای آلتیمیت دوباره متولد شد و هنوز داستانش به انتها نرسیده است.

زمین 982

در جهان 616، فرزند مری جین واتسون و پیتر پارکر به طرز غم‌انگیزی از بین رفت. اما در زمین 982، میدی پارکر (Mayday Parker) بزرگ و تبدیل به اسپایدرگرل شگفت انگیز (Amazing Spider-Girl – یا به عبارتی دیگر دختر عنکبوتی!) شد.

بعد از اولین حضور اسپایدرگرل در شماره 105 کمیک What If (تاریخ انتشار در ماه فوریه سال 1998)، او صاحب کمیک‌های اختصاصی خودش شد که در خط Marvel Comics 2 قرار گرفته و آینده‌ای روشن را برای نسل بعدی قهرمانان مارول وعده می‌دهد.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که ثور شکستشان داده استقدرت‌هایی که جلوی خدای رعد زانو زدند

زمین 811

متأسفانه تمام خطوط زمانی پایان خوشی را برای قهرمانان زمین در خود جای نداده‌اند. کمیک Days Of Future Past دنیایی را به مخاطبان معرفی کرد که در آن ایکس من (X-Men) و تقریباً تمام قهرمانان بزرگ به دست سنتینال‌ها (Sentinel) از بین رفته‌اند.

در آینده‌ای که توسط ماشین‌ها، ربات‌ها و کسانی که از جهش‌یافته متنفرند اداره می‌شود، ریچل سامرز (Rachel Summers) و افراد دیگری مثل او تبدیل به سگ‌هایی برای شکار نژاد خود شدند. اعضای ایکس من سعی کردند تا جلوی اتفاق افتادند این خط زمانی را بگیرند اما با این حال این خط زمانی دوباره و دوباره بازمی‌گردد و به سراغشان می‌آید.

زمین 295

بعضی وقت‌ها، این گذشته است که باید نگرانش باشیم نه آینده. لژیون (Legion)، پسر فوق العاده قدرتمند و از نظر ذهنی نامتعادل چارلز اگزویر (Charles Xavier)، سعی کرد تا پدر مشهورش را با سفر به گذشته و به قتل رساندن اریک ماگنوس لنشر (Erik Magnus Lehnsherr – یا همان مگنیتو (Magneto) معروف) قبل از تبدیل شدنش به یک جهش یافته، تسکین دهد.

مطلب پیشنهادی:10 فیلم ابرقهرمانی که جلوتر از زمان خود بودنددوران پیش از دنیای سینمایی مارول چه شکلی بود؟

در عوض، او اشتباهاً دنیایی را خلق کرد که در آن اگزویر قبل پایه‌گذاری ایکس من می‌میرد. این اتفاق باعث به وقوع پیوستن داستان Age of Apocalypse شد. همین واقعه این جهان جدید را برای مدتی جایگزین زمین 616 کرد تا این که گروهی از اعضای شجاع ایکس من توانستند خسارت وارده را جبران کنند. با این حال، دنیای بعد از Age of Apocalypse به عنوان زمین 295 ادامه حیات پیدا کرد تا این که سال‌ها بعد به سرنوشت تاریکی دچار شد.

زمین 2149 (جهان زامبی‌ورس مارول)

در این زمین با دنیایی ترسناک طرف هستیم، عموماً به خاطر این که این جا محل اتفاق افتادن وقایع Marvel Zombies است. قهرمانان متعدد زمین با شیوع بیماری زامبی‌ای رو به رو شدند و قبل از این که همدیگر را نابود کنند، بشریت را از بین بردند.

واگیری زامبی‌ای مارول حتی سراغ گالاکتوس (Galactus) هم رفت و در نهایت به جهان‌های دیگر نیز پا گذاشت. زمین 616 و دنیای آلتیمیت نیز توسط زامبی‌های این دنیا مورد حمله قرار گرفته‌اند.

مطلب پیشنهادی:10 موجود قدرتمند که اسپایدرمن شکستشان داده استفراتر از مرد عنکبوتی هم‌محله‌ای دوست داشتنی

5 ویژگی خاص بدن بلک ویدو از کجا شروع به کمیک خواندن کنم؟ تاریخچه انتشارات مارول – از صفحات کاغذی تا دنیای سینمایی

زمین 58163 (جهان House of M)

اسکارلت ویچ عامل خلق زمین 58163 بود، دنیایی که بیش‌تر با عنوان House of M شناخته می‌شود. او دنیایی را خلق کرد که در آن جهش‌یافته‌ها نژاد غالبی از بشریت روی زمین بودند. اسکارلت ویچ برای تسکین پدرش، مگنیتو و باز گرداندن فرزندان از دست رفته‌اش این کار را انجام داد.

با این حال، چنین دنیایی فقط یک توهم بود که به خاطر میل اسکارلت برای راضی نگه داشتن همه نمی‌توانست خیلی دوام بیاورد. ولی حتی وقتی تمام تغییراتی که انجام داده بود دوباره به حالت اول بازگشتند، این واقعیت به حیات خودش ادامه داد.

زمین 65

تقریباً در تمام جهان های موازی مارول این پیتر پارکر است که تبدیل به اسپایدرمن می‌شود. با این حال یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های زمین 65 نیز همین است؛ جایی که اسپایدروومن (Spider-Woman – یا به تعبیری زن عنکبوتی!) حضور دارد.

مطلب پیشنهادی:بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟شوالیه تاریکی در برابر انتقام جویان

مخاطبان بیش‌تر او را با عنوان اسپایدرگوئن (Spider-Gwen) می‌شناسند، ورژن متفاوتی از گوئن استیسی (Gwen Stacy) که سری کمیک مخصوص به خودش را نیز دارد. اسپایدرگوئن هر از چند گاهی سر به زمین 616 نیز می‌زند، جایی که با عنوان گوست اسپایدر (Ghost-Spider) هم شناخته می‌شود.

زمین 807128

این دنیا را نیز جزو آن دنیاهایی در نظر بگیرید که دوست ندارید به آن سر بزنید. در داستان Old Man Logan، ولورین سابق در خطی زمانی زندگی می‌کرد که خبیث‌های دنیای مارول تقریباً تمام قهرمانان را از سر راه برداشته‌اند.

با حس شرمی که همیشه همراهش بود، لوگان قبل از این که بازنشسته شود فریب خورد و تمام اعضای خانواده ایکس من را به قتل رساند. ورژنی از لوگان پیر حتی بعد از داستان Secret Wars وارد زمین 616 شد و نقش خود را در کمیک Dead Man Logan ایفا کرد.

مطلب پیشنهادی:13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارولاز نسل ونوم

زمین 311

گاهی اوقات، یک دنیا فقط به قهرمانان نیاز دارد. در کمیک 1602 (خلق شده توسط نیل گیمن و اندی کابرت)، قهرمانان مارول چندین قرن زودتر برای مقابله با خطری خاص که ریشه در آینده دارد به وجود آمدند.

پیتر پارکا (Peter Parquagh)، سر نیکولاس فیوری (Sir Nicholas Fury) و نسخه‌های خاصی از ایکس من و فنتستیک فور (Fantastic Four) در میان قهرمانانی بودند که در این دوره زمانی دوباره متولد شدند. جهان آن‌ها بعد از رفع شدن خطر اولیه به عنوان زمین 311 ادامه پیدا کرد.

زمین 90214

در سایه‌های موجود در زمین 90214، قهرمانان آشنای مارول در کمیک‌های نوآر مارول مسیر تاریک‌تری را در پیش خود می‌بینند. اسپایدرمن نوآر مشهورترین مخلوق این دنیا به حساب می‌آید. او را در کراس‌آور Spider-Verse وقتی با بقیه اسپایدرمن‌ها همراه شد دیده‌ایم.

مطلب پیشنهادی:12 مجموعه تلویزیونی که مارول بعد از وانداویژن پخش می‌کنددیزنی پلاس پربارتر از همیشه

زمین 982 (جهان 2099 مارول)

با این که دنیای مارول آینده‌ای برای خود دارد اما دنیای 2099 محلی کاملاً متفاوت است. اسپایدرمن 2099 تبدیل به اولین قهرمان سرشناس این دوره شد اما ایکس من 2099، پانیشر 2099، فنتستیک فور 2099 و حتی گوست رایدر 2099 نهایتاً نیز به عنوان قهرمانان این دوره معرفی شدند.

در این جا به شما یک راهنمایی جزئی از جهان‌های مشهورتری و شناخته شده‌تر جهان های موازی مارول را به شما ارائه داده‌ایم اما این دنیاها همواره در حال گسترش هستند و هر بار که یکی از شخصیت‌ها با زنجیره زمان و مکان بازی می‌کند یا تصمیم می‌گیرد بین دنیاهای مختلف جا به جا شود، اتفاقات تازه‌ای برای آن‌ها می‌افتد.

با سابقه‌ای که از مارول سراغ داریم، این اتفاق ممکن است باز هم تکرار شود، پس منتظر خلق شدن دنیاهای جدیدتر باشید!

مطلب پیشنهادی:سنگ‌های ابدیت چه هستند و چه سرنوشتی در دنیای سینمایی مارول داشتند؟قدم به قدم با سنگ‌های رنگارنگ مارول

پرسش‌های متداول در مورد جهان های موازی مارول

جهان اصلی مارول کدام است؟

زمین 616 به عنوان جهان اصلی در مولتی‌ورس مارول در نظر گرفته می‌شود.

جهان های موازی مارول چگونه به وجود می‌آیند؟

جهان های موازی با کوچگ‌ترین تغییر می‌توانند پدید آیند؛ چه یک تصمیم از طرف یک شخصیت و چه روی دادن متفاوت یک اتفاق در جریان داستان. هر کدام از این تفاوت‌ها یک روند مجزا را به وجود می‌آورند که باعث تشکیل یک دنیای موازی و در نتیجه یک دنیای متفاوت می‌شوند.

مطلب پیشنهادی:5 ویژگی خاص بدن بلک ویدوشاید بیوه سیاه شبیه انسان‌ها باشد اما شرایط بدنی‌اش فرق دارند

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب