تکواندو چه تفاوتی با کاراته برای کودکان دارد + مزایا و معایبتکواندو چه تفاوتی با کاراته برای کودکان دارد + مزایا و معایب

ورزش و تمرین بدنی خوب است از سنین کودکی و درست زمان رشد و شکل‌گیری بدن آغاز و به طور پیوسته دنبال شود. تکواندو برای کودکان یکی از جمله ورزش‌های مناسب به شمار می‌آید که علی‌رغم مزایای جسمانی، روحیه اخلاق و نظم را نیز به آنها می‌آموزد.

هنر رزمی برای سلامت جسمی و روحی کودک بسیار مفید است. با این ورزش‌ها، کودک علاوه بر یادگیری مهارت‌های دفاع شخصی، با انجام تمرین‌های هوازی بدن خود را عضلانی و متعادل می‌کند. کلاس‌ هنرهای رزمی درس‌های مهمی را راجع به دفاع شخصی، اعتماد به‌ نفس، احترام و نظم به کودک می‌آموزد. دو نمونه از سبک‌های مهم و شناخته شده این نوع کلاس‌ها، کاراته و تکواندو هستند. در این مطلب ضمن بیان مزایا و معایب تکواندو برای کودکان، به بررسی این موضوع می‌پردازیم که اساسا برای کودکان تکواندو ورزش بهتری است یا کاراته. با ما همراه باشید.

تکواندو برای کودکان؛ مزایا و معایب

مزایا تکواندو

کودک به‌مراتب منعطف‌تر، چابک‌تر و متعادل‌تر خواهد شد. تکواندو نظم، انضباط و احترام می‌آموزد. ماهیچه‌های پا فوق‌العاده قوی می‌شوند. تکواندو یکی از ورزش‌های المپیک است؛ بنابراین زمینه رقابت در آن زیاد خواهد بود. از تکواندو می‌توان چیزهای زیادی آموخت و برای کودک کسل کننده نمی‌شود. باعث گسترش خلاقیت در کودک می‌شود بهبود توانایی تمرکز در کودکان را محقق می‌کند بهبود توانایی پردازش فنون فرزندتان را بهبود می‌بخشد قدرت تصمیم‌گیری را در بچه‌ها افزایش می‌دهد

معایب تکواندو

در ابتدا روند منعطف شدن بسیار سخت و دردناک است. برای موفقیت در تکواندو به انگیزه و اشتیاق نیاز است؛ این رشته ورزشی برای شخصیت‌های ضعیف چندان مناسب نیست. بانوان به دلیل ظرافت استخوان‌بندی و آسیب‌پذیری زیاد در برابر ضربات، مستعد صدمات بسیاری هستند تا جایی که بسیاری از بانوان در مسابقات رسمی دچار ضایعات نخاعی، شکستگی ساق پا و حتی در پاره‌ای موارد وارد کما شده‌اند. ورزش رزمی، رشد قدی را کند می‌کند.

کدام برای کودک بهتر است؛ تکواندو یا کاراته؟

هر دو سبک به لحاظ جسمانی و روحی برای کودک مفید اند. تفاوت اصلی آن‌ها در این است که عمده تمرکز کاراته را باید بر مانورهای دفاع شخصی دانست، در حالی که تکواندو اغلب روی مهارت‌های رقابتی تمرکز دارد. اگر دوست دارید که فرزندتان حرکات ملایم‌تر انجام دهد و تمام بدنش درگیر ورزش باشد، کاراته ممکن است انتخاب بهتری باشد؛ اما برای کسانی که علاقه‌مند به یادگیری حرکات سریع و لگدهای دقیق‌تر هستند، تکواندو گزینه بهتری خواهد بود.

کدام برای کودک دختر بهتر است؛ تکواندو یا کاراته؟

نمی‌توان با صراحت یک مورد را انتخاب کرد! هر دو این ورزش‌ها از هنرهای رزمی بوده و برای یادگیری نیاز به تلاش و ممارست دارند. هر دو باعث افزایش هماهنگی، صبر و استقامت می‌شوند. تکواندو بیشتر بر روی ضربات رو به بالا تمرکز دارد، برای افراد منعطف آسان‌تر به نظر می‌رسد و فنون ساده‌تری نسبت به کاراته دارد. از آنجایی که دختران عموماً نسبت به پسران انعطاف بدنی بیشتری دارند، تکواندو برای دختران بیشتر پیشنهاد می‌شود؛ اما به طور کلی هر دو ورزش تا حد زیادی مشابه بوده و تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب