معرفی رشته سینما، بازار کار و میزان درآمد آن. . . . . . . . . . . . .

یکی از رشته‌های پرطرفدار، رشته سینما است. کمتر کسی هست که با سینما و هنر هفتم آشنا نباشد. تقریبا همه افراد جامعه از تماشای فیلم یا رفتن به سینما لذت می‌برند و با آن سرگرم می‌شوند. بسیاری از افراد عکس هنرپیشه‌های موردعلاقه‌شان را همواره بر روی دیوار اتاق و یا کامپیوتر یا گوشی خود دارند. این افراد همواره در جامعه موردتوجه و تحسین قرار می‌گیرند و با نقش‌هایی که بازی می‌کنند، برای مردم شناخته می‌شوند.

قهرمانان فیلم‌ها همواره الگوی رفتاری کودکان و گاهی بزرگسالان قرار می‌گیرند و بدین ترتیب بین تمامی رده‌های سنی و اقشار مختلف موردتوجه هستند؛ بنابراین رشته سینما یکی از شناخته‌شده‌ترین رشته‌ها است و تقریبا یک رشته لوکس و تجملاتی محسوب می‌شود؛ البته تحصیل در این رشته برای هر کسی مناسب نیست و فرد باید توانمندی‌های لازم را داشته باشد.

بی‌شک شما هم جزء افرادی هستید که تمایل دارید درباره این رشته بیشتر بدانید و شاید تصمیم دارید در این رشته تحصیل کنید. برای اینکه بیشتر با رشته سینما، گرایش‌ها، بازار کار و درآمد آن آشنا شوید، ما مقاله‌ای را برای شما آماده کرده‌ایم و توصیه می‌کنیم که این مقاله را حتما بخوانید.

 

رشته سینما چیست و چه گرایش‌هایی دارد؟

سینما یا هنر هفتم، یک هنر است. در این هنر تصاویر ضبط‌شده با صدا ترکیب می‌شوند و یک مفهوم خاص را به مخاطب منتقل می‌کنند. این رشتۀ هنری با سایر رشته‌های هنری در ارتباط است و محتوای آن براساس علوم انسانی، علوم ارتباطات، ادبیات و رشته‌های مختلف هنری قرار گرفته است. این در حالی است که در این رشته از مباحث شیمی، مکانیک، فیزیک صوت و الکترونیک نیز استفاده می‌شود.

با بررسی هنرستان‌های دارای رشته سینما متوجه خواهید شد که شروع رشته سینما می‌تواند از زمان تحصیل در دورۀ متوسطه دوم شکل بگیرد؛ اما بسیاری از سینماگران، این رشته را از دانشگاه آغاز می‌کنند. در هر حال داوطلب تحصیل در رشته سینما باید توانمندی‌های لازم را داشته باشد. این توانمندی‌ها عبارت‌اند از:

داشتن ذوق هنری علاقه‌مندی به برقراری ارتباط با مخاطب برخورداری از ایده‌های خلاق

 

Tag alt: رشته سینما در دبیرستان

رشته سینما دارای چهار گرایش است که عبارت‌اند از:

 تدوین  فیلمنامه‌نویسی  کارگردانی  فیلمبرداری

 

شرایط ورود به رشته سینما

دانش‌آموزان علاقه‌مند به رشته سینما می‌توانند در انتخاب رشته نهم به دهم از شاخه فنی و حرفه‌ای، رشته‌ سینما را انتخاب کنند؛ البته این دانش‌آموزان باید به دو مورد توجه ویژه داشته باشند. اولین مورد این است که باید امتیاز لازم هدایت تحصیلی را به دست آورند. مورد بعدی این است که این دانش‌آموزان باید یکی از هنرستان‌های دارای رشته سینما را انتخاب کنند.

رشته سینما در برخی از هنرستان‌ها ارائه می‌شود و دانش‌آموز باید این مورد را موردتوجه قرار دهد؛ همچنین دانش‌آموزان باید از همان سال دهم خود را برای کنکور هنر آماده کنند. گرچه امکان پذیرش در رشته سینما در برخی دانشگاه‌ها به‌صورت بدون کنکور نیز وجود دارد، بهتر است که دانش‌آموز با کنکور هنر از سد رقبا گذشته و در یکی از بهترین دانشگاه‌ها تحصیلات خود را ادامه دهد. از مهم‌ترین دانشگاه‌های رشته سینما می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد:

پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران دانشگاه هنر تهران دانشگاه سوره دانشگاه صدا و سیما دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه پارس تهران

 

رشته سینما در هنرستان

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته سینما هستند، می‌توانند در انتخاب رشته رشته سینما را انتخاب کنند؛ یعنی اینکه تحصیل در این رشته از هنرستان شروع شده و می‌تواند تا مقاطع کارشناسی ارشد در ایران ادامه داشته باشد. دروس این رشته در هنرستان عبارت‌اند از:

 

Tag alt: دروس رشته سینما در هنرستان

 

 

رشته سینما در دانشگاه

ورود به رشته سینما در دانشگاه به دو صورت با آزمون و بدون آزمون انجام می‌شود. در واقع افرادی که در کنکور گروه آزمایشی هنر شرکت می‌کنند، می‌توانند بعد از اینکه مجاز به انتخاب رشته شدند، در انتخاب رشته دانشگاه؛ رشته سینما را انتخاب کنند.

رشته سینما در رشته‌های دانشگاهی گروه آزمایشی هنر در زیرگروه چهار قرار دارد و ضرایب دروس اختصاصی برای پذیرش در این رشته عبارت‌اند از:

درک عمومی هنر با ضریب 3 درک عمومی ریاضی – فیزیک با ضریب 1 ترسیم فنی با ضریب 1 خلاقیت تصویری و تجسمی با ضریب 2 خلاقیت نمایشی با ضریب 4 خلاقیت موسیقی با ضریب 1 خواص مواد با ضریب 1

 

بیشتر بدانید: رشته‌های دانشگاهی گروه آزمایشی هنر

 

دروس رشته سینما در دانشگاه

همان‌طور که به آن اشاره شد، رشته سینما در دانشگاه دارای چهار گرایش است. برخی از دروس در هر گرایش‌ها مشترک هستند. این دروس عبارت‌اند از:

فرهنگ عامه آشنایی با هنر در تاریخ آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان آشنایی با هنرهای تجسمی تاریخ فلسفه جامعه‌شناسی موسیقی اصول و مبانی ارتباطات تمثیل شناسی طراحی مقدماتی تاریخ اجتماعی ایران تاریخ اجتماعی جهان روان‌شناسی شناخت رنگ معماری ریتم در هنرها عکاسی گزارش‌نویسی تاریخ سینما مبانی هنرهای نمایشی اصول فیلمنامه‌نویسی اصول کارگردانی مبانی تدوین اصول فیلمبرداری

 

Tag alt: دروس رشته سینما در دانشگاه

 

بازار کار رشته سینما و میزان درآمد آن

افرادی که در رشته سینما تحصیل می‌کنند، برای داشتن یک شغل خوب باید بسیار زحمت کشیده و تلاش کنند. افرادی که از مهارت بالایی برخوردار هستند، شغل خوبی نیز به‌دست آورده و درآمدهای بالایی نیز خواهند داشت. این افراد می‌توانند در زمینه‌های شغلی زیر مشغول به کار شوند:

دستیار فیلمبردار دستیار کارگردان دستیار تدوین و نورپردازی کارگردان سینما سازنده فیلم با عوامل غیرحرفه‌ای و حرفه‌ای طراحی صحنه تولید برنامه‌های سینما نویسنده فیلمنامه طراحی گریم و ماسک مدرس در فرهنگسراها، مراکز هنری و آموزشی

در حال حاضر افرادی که از تجربه و مهارت کافی برخوردار هستند، در سراسر دنیا از حقوق بالایی برخوردار هستند.

 

 

بیشتر بخوانید: ورود به رشته عکاسی و بازار کار آن

 

جمع‌بندی

یکی از رشته‌های پرطرفدار، رشته سینما است. افراد زیادی داوطلب تحصیل در این رشته هستند و می‌توانند در انتخاب رشته نهم به دهم، این رشته را انتخاب کنند؛ البته فرد باید توانمندی‌های لازم را برای تحصیل در این رشته داشته باشد. یعنی اینکه فرد باید روحیه اجتماعی قوی داشته و دارای قدرت بیان خوب باشد. از دیگر توانمندی‌های لازم برای تحصیل در این رشته می‌توان به آشنایی با عکاسی، تسلط به زبان و ادبیات فارسی، قدرت بیان خوب و... اشاره کرد.

رشته سینما در دانشگاه دارای گرایش‌های متعددی است و افرادی که بسیار تلاش می‌کنند، افرادی موفق بوده و درآمد خوبی نیز خواهند داشت؛ بنابراین می‌توان گفت که این رشته یک رشته پولساز با موقعیت اجتماعی بسیار خوب است.

در صورتی که سوالی دربارۀ تحصیل در رشته سینما دارید، در زیر همین پست برای ما بنویسید.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب