دفترچه ثبت‌نام و انتخاب رشته کنکور. . . . . . . . . . . . .

tag alt: دفترچه کنکور

دانلود دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور

 دانلود دفترچه ثبت‌نام کنکور 1400

دانلود دفترچه ثبت‌نام کنکور 1401

دانلود دفترچه ثبت‌نام کنکور 1402

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1400

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402

 

دفترچه‌ها‌ی راهنمای کنکور که شامل دفترچه ثبت‌نام کنکور و دفترچه انتخاب رشته کنکور است، شامل اطلاعات مهمی برای دانش‌آموزان است و جزئیات کامل و دقیق آزمون را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. دانش‌آموزان به کمک دفترچه انتخاب رشته می‌توانند فرم تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام این آزمون را تکمیل کنند و از زمان‌بندی‌های مرتبط با آزمون مطلع شوند. دفترچه انتخاب رشته کنکور نیز جامع‌ترین راهنما موجود است و مطالعه آن بسیار ضروری است. هر یک از متقاضیان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی باید دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی مرتبط را دریافت و مطالعه کنند. در این مقاله به جزئیات بیشتری دربارۀ این دو دفترچه می‌پردازیم.

 

زمان‌بندی دریافت دفترچه کنکور

دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری  در زمان ثبت‌نام کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش کشور به نشانی sanjesh.org منتشر می‌شود. داوطلبان پیش از ثبت‌نام باید به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه نمایند و دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری را دریافت نمایند. با توجه به تغییرات اعمال‌شده و برگزاری آزمون سراسری در دو نوبت از سال 1401 پیش‌بینی می‌شود دفترچه ثبت‌نام کنکور نیز برای هر نوبت آزمون به صورت جداگانه منتشر شود. معمولاً اطلاعات مندرج در دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری هر سال تغییرات چندانی نمی‌یابد.

 دفترچه انتخاب رشته کنکور نیز، همانند مورد قبلی از طریق سازمان سنجش، معمولاً مردادماه هر سال بعد از اعلام نتایج رتبه‌های کنکور منتشر می‌شود تا داوطلبان انتخاب رشته خود را طبق آن انجام دهند.

 

 دفترچه ثبت‌نام کنکور 1402 در دو مرحله آبان و بهمن 1401 هم‌زمان با زمان ثبت‌نام منتشر می‌شود.

 

زمان‌بندی دریافت دفترچه کنکور 1402

همان‌طور که گفتیم کنکور به عنوان مهم‌ترین رویداد تحصیلی دانش‌آموزان سال آخر و یا داوطلبان ورود به دانشگاه است، تاکنون دست‌خوش تغییرات زیادی بوده است. آمار و اخبار سازمان سنجش نشان می‌دهد که این آزمون برای سال 1402 همراه با تغییراتی نسبت به سال‌های گذشته همراه است. از امسال کنکور سراسری در دو نوبت دی‌ماه 1401 و تیرماه 1402 برگزار خواهد شد. به همین دلیل تغییراتی در زمان‌بندی فرایندهای مختلف آن از جمله مهلت ثبت‌نام، برگزاری و انتخاب رشته اعمال شده است. طبق اخبار منتشرشده ثبت‌نام کنکور دی ۱۴۰۱ از  8 الی 14 آبان در سایت سنجش صورت می‌گیرد. افرادی که قصد ثبت‌نام در این آزمون را دارند، می‌بایست ابتدا دفترچه کنکور 1402 را مطالعه کرده تا در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به ثبت‌نام در موعد مقرر نمایند. مطابق زمان‌بندی سازمان سنجش آزمون در روزهای 29 و 30 دی برگزار خواهد شد و دانش‌آموزانی که در حال تحصیل در پایه دوازدهم هستند، در صورتی که شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری را داشته و تا 31 شهریور سال 1402 یا 30 بهمن 1403 فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند در کنکور سراسری شرکت نمایند.

 

بخش‌بندی و جزئیات دفترچه ثبت‌نام کنکور

در بخش اول دفترچه شیوۀ ثبت‌نام در کنکور به صورت کاملاً عملی آموزش داده شده است. این بخش از دفترچه شامل زیر بخش‌های زیر است:

جدول زمانی مراحل آزمون: این جدول شامل زمان‌بندی دقیق ثبت‌نام، زمان ویرایش و کنترل اطلاعات ثبت‌نامی، تاریخ دریافت کارت ورود به جلسه، تاریخ برگزاری آزمون و زمان اعلام نتایج اولیه و انتخاب رشته است.

شرایط عمومی و اختصاصی: همۀ متقاضیان برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری باید شرایط عمومی و اختصاصی را رعایت نمایند. در این قسمت شرایط عمومی (مانند اعتقاد به دین اسلام، عدم احراز فساد اخلاقی، عدم اعتیاد به مواد مخدر) و شرایط اختصاصی (مانند شرایط تحصیلی و داشتن مدرک دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی) برای ثبت‌نام در آزمون گفته می‌شود. لازم به ذکر است که شرایط اختصاصی ممکن است در سال‌های مختلف تغییر کند.

مدارک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری: برای شرکت در آزمون سراسری، داشتن حداقل مدرک دیپلم نظام جدید (6-3-3) یا نظام قدیم (دوره چهارساله نظام قدیم آموزش متوسطه نظری یا هنرستان) لازم است که شرایط این مدرک و سایر مدارک مورد قبول در این قسمت بیان ‌شود.

انتخاب گروه آزمایشی: در این بخش به شرایط انتخاب گروه آزمایشی پرداخته می‌شود. طبق این شرایط هر فرد بدون در نظر گرفتن نوع مدرک تحصیلی نظام آموزشی (دیپلم نظام قدیم یا نظام جدید یا مدرک پیش دانشگاهی) می‌تواند در هر یک از رشته‌ها ثبت‌نام کند. در ضمن در صورت تمایل می‌تواند علاوه بر رشته اصلی خود، در یک یا هر دو گروه آزمایشی زبان‌های خارجی و هنر نیز ثبت‌نام نماید.

نحوه شرکت دانشجویان انصرافی: از آنجایی که دانشجویان انصرافی نیز می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند، در این بخش از دفترچه به نحوۀ ثبت‌نام این افراد پرداخته می‌شود. دانشجویان در حال تحصیل در دورۀ روزانه همه مقاطع تحصیلی می‌توانند با تکمیل فرم مربوطه و تأیید دانشگاه محل تحصیل انصراف قطعی خود را اعلام کرده و در آزمون سراسری ثبت‌نام کنند.

تعیین وضعیت نظام‌وظیفه: پیش از ثبت‌نام در کنکور باید وضعیت نظام‌وظیفه آقایان مشخص شود. برای این کار فرم مربوطه در دفترچه قرار داده شده است.

مدارک لازم برای استفاده از سهمیه‌ها: همۀ متقاضیان بر اساس محل تحصیل خود، جزو سهمیه مناطق (مناطق سه‌گانه کشوری) محسوب می‌شوند، مگر اینکه شرایط استفاده از سهمیه‌های دیگر را نیز داشته باشند. استفاده از سهمیه ضوابط خاصی دارد که در این بخش از دفترچه به آن پرداخته می‌شود.

نحوه شرکت متقاضیان غیرایرانی: متقاضیان غیرایرانی که طبق توضیحات این دفترچه راهنما، شرایط شرکت در آزمون دارند با مراجعه به نشانی سایت و ورود به بخش سامانه اتباع غیر ایرانی، پس از تکمیل اطلاعات، کد پیگیری (13 رقمی) را دریافت نمایند.

هزینه‌های ثبت‌نام و نحوه پرداخت آن: هزینۀ شرکت در آزمون سراسری به صورت اینترنتی و با کارت‌های اعتباری عضو شبکه بانکی شتاب دریافت می‌شود. لینک مربوط، در صفحۀ اصلی درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش به نام خرید کارت اعتباری وجود دارد. کسانی که علاقه دارند در زمان انتخاب رشته پس از اعلام نتیجۀ اولیه از رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی هم رشته‌هایی را انتخاب نمایند، لازم است در سامانه خرید کارت اعتباری، بابت هر علاقه‌مندی کارت جداگانه دریافت کنند.

مدارک لازم برای ثبت‌نام: مدارک پرسنلی مورد نیاز (شناسنامه، کارت ملی) و مشخصات عکس مورد نیاز به صورت کامل توضیح داده شده است. یک نکته بسیار مهم این بخش، نحوه دریافت کدهای سوابق تحصیلی است. داوطلبان متقاضیانی که مدرک دیپلم خود را از سال 1384 و یا مدرک پیش‌دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد در شاخه‌های نظری دریافت کرده‌اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی می‌شوند. این متقاضیان لازم است، برای دریافت سوابق تحصیلی خود به آدرس dipcode.medu.ir مراجعه کنند.

ورود به صفحه ثبت‌نام آزمون سراسری: در این بخش راه‌های ورود به صفحه ثبت‌نام توضیح داده شده است.

مراحل ثبت‌نام، راهنمای عملی انجام ثبت‌نام و نحوه تکمیل تقاضانامه اینترنتی و دریافت کد رهگیری: این بخش مهم‌ترین قسمت موجود در رابطه با ثبت‌نام در آزمون است و شامل تمامی جزئیات و مراحل ثبت‌نام به دقت در آن شرح داده شده است.

بخش دوم: شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری

در بخش دوم دفترچه ثبت‌نام توضیحاتی درباره شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری، مواد آزمون، رشته‌های تحصیلی و اهمیت (ضریب) درس‌ها برای ورود به هر رشته و منابع طرح سؤال ارائه می‌شود. بخش دوم دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری معمولاً شامل موارد زیر است:

روش پذیرش دانشجو: در آزمون سراسری، روش‌های گزینش دانشجو در رشته‌هایی که پذیرش آنان بر اساس آزمون سراسری (با نمرات آزمون و اعمال مثبت سوابق تحصیلی) است، به دو حالت متمرکز و غیر‌متمرکز با شرایط ساخت صورت می‌پذیرد.  شرایط عمومی و اختصاصی ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری: شرایط عمومی شرکت در آزمون اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به ‌نظام جمهوری اسلامی ایران و نداشتن سابقه کیفری و اعتیاد است. شرایط اختصاصی نیز مربوط به شرایط تحصیلی داوطلبان است. مقررات نظام ‌وظیفه عمومی  ضوابط استفاده از سهمیه‌ها: هر متقاضی می‌تواند بر اساس شرایط خود، متقاضی یکی از سهمیه‌های رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا یا سهمیه مناطق باشد. شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی آشنایی با آزمون اختصاصی: مواد آزمون دروس اختصاصی و ضرایب آن، رشته‌های تحصیلی هر گروه آزمایشی). لازم به ذکر است در کنکور سراسری 1402 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود. شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره‌های مختلف تحصیلی تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری

 

بخش‌بندی و جزئیات دفترچه انتخاب رشته کنکور

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، یک راهنمای انتخاب رشته است که برای هر گروه آزمایشی به صورت جداگانه منتشر می‌شود. این دفترچه از سه بخش مهم تشکیل شده است که هر بخش، اطلاعات مختلف و مجزایی را ارائه می‌کند. این سه بخش تحت عناوین پیوست‌ها، جداول و توضیحات نام‌گذاری می‌شوند. در ادامه توضیحاتی را در رابطه با بخش‌های مختلف دفترچه انتخاب رشته کنکور ارائه می‌کنیم.

 

تاکنون زمان دقیقی برای انتشار و امکان دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402 اعلام نشده است.

 

زمان‌بندی و دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402

هر ساله دو یا سه روز پس از اعلام نتایج اولیه آزمون، دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 از طریق سایت سازمان سنجش منتشر شده و در دسترس داوطلبان شرکت‌کننده در این آزمون قرار می‌گیرد. البته برخی از سایت‌های دیگر نیز پس از سازمان سنجش، این دفترچه را منتشر می‌کنند. به متقاضیان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری  از تاریخ انتشار نتیجه اولیه چند روز فرصت داده می شود که ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی  گروه آزمایشی مربوط، توضیحات مندرج به بخش پیوست‌ها و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.

یک نکته مهم در رابطه با دفترچه انتخاب رشته کنکور، توجه به بروزرسانی‌های دفترچه است. گاهی اوقات دیده می‌شود که پس از انتشار دفترچه، دانشگاه‌ها برخی از موارد مانند ظرفیت پذیرش یا شرایط رفاهی را تغییر می‌دهند و این تغییرات در قالب نسخه‌های اصلاح شده منتشر می‌شود. بنابراین نیاز است داوطلب مرتب سایت سازمان سنجش را چک کند تا از آخرین تغییرات مطلع شود.

 

بخش اول: توضیحات شرایط و ضوابط ثبت‌نام

به طور کلی در تمامی گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجی بخش اول شامل توضیحات و شرایط و ضوابط کلی پذیرش دانشجو و توضیحات کارنامه اولیه است. این اطلاعات به طور جزئی‌تر شامل موارد زیر است:

توضیح درباره‌ی کارنامه اولیه داوطلبان شرایط اختصاصی و عمومی شرکت در آزمون سراسری تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور  شرایط کلی تحصیل در دانشگاه‌های ایران نحوه گزینش بومی در استان‌های مختلف شرایط خاص تحصیل در انواع رشته‌ها ضوابط و شرایط پذیرش و جذب اتباع خارجی در دانشگاه‌های ایران انواع سهمیه‌ها تأثیر سهمیه در انتخاب رشته معرفی دو روش متمرکز و غیرمتمرکز جذب دانشجو روش انتخاب رشته تعهد تحصیل رایگان سهمیه‌های مختلف

 

تماشای ویدیو: تقسیم‌بندی رشته‌ها در دفترچه انتخاب رشته کنکور

 

بخش دوم: جداول معرفی کد رشته محل  و توضیحات و شرایط و ضوابط کلی پذیرش دانشجو و نحوه انتخاب رشته

بدون شک، این بخش از دفترچه مهم‌ترین بخش است و مطالعه و بررسی آن برای هر داوطلبی واجب است. در این بخش از دفترچه، تمامی کد رشته محل‌هایی که در کنکور سراسری پذیرش دانشجو دارند، به صورت جدول ارائه می‌شوند. این کد رشته محل‌ها به صورت دانشگاه به دانشگاه از هم جدا شدند و به دانشگاه‌ها به ترتیب حروف الفبا مرتب شده‌اند. ظرفیت پذیرش تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعم سراسری (روزانه و شبانه)، پردیس خودگردان، دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی و دوره‌های مجازی در این بخش از دفترچه اعلام شده‌اند. در این جدول ستون‌هایی تحت نام‌های نحوه پذیرش ( با آزمون و بدون آزمون)، نوع دوره تحصیلی (روزانه یا شبانه)، کد رشته محل، نام رشته (گرایش)، ظرفیت پذیرش در نیمسال اول و دوم، جنسیت پذیرش (خانم یا آقا) و توضیحات وجود دارد که تمامی اطلاعات موردنیاز داوطلب را در اختیار او قرار می‌دهد.

در این دفترچه  علاوه بر رشته‌های با آزمون کد محل‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی یا بدون کنکور نیز دیده می‌شود که داوطلبان در صورت تمایل و با داشتن شرایط ثبت‌نام بدون کنکور دانشگاه سراسری می‌توانند برای پذیرش در آن‌ها اقدام کنند.

بخش سوم: پیوست‌ها

اطلاعات این بخش که شامل مشخصات (نشانی محل، نشانی تارنما، تلفن)، شرایط خوابگاه، شرایط عمومی (تسهیلات، پوشش و...) و شرایط خاص (مصاحبه و...) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است در فایل جداگانه‌ای در قالب PDF در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان به نشانی منتشر شده است. شرایط و قوانین اختصاصی و عمومی مراکز دانشگاهی، شرایط و قوانین جذب دانشجو در دو دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و فرهنگیان و جدول کارایی‌های ضروری اعضاء در انواع رشته‌های تحصیلی در بخش پیوست‌ها آورده شده‌اند.

 

بیشتر بدانید: زمان دریافت، جزئیات و دانلود دفترچه کنکور سراسری 1403

بیشتر بدانید: زمان دریافت، جزئیات و دانلود دفترچه کنکور سراسری 1404

 

 

جمع‌بندی

علاقه‌مندان شرکت در کنکور ۱۴۰۲ پیش از نام‌نویسی در این آزمون باید دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری را مطالعه کنند تا از شرایط و مدارک لازم برای ثبت‌نام مطلع شوند. بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، زمان ثبت‌نام کنکور نوبت اول سال ۱۴۰۲ از ۸ تا ۱۴ آبان ماه سال جاری و زمان ثبت‌نام نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ نیز ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ است.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب