معاون قوه‌قضاییه: آسیب‌های اجتماعی رصد و اصلاح شوندمعاون قوه‌قضاییه: آسیب‌های اجتماعی رصد و اصلاح شوند

معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: باید آسیب‌های اجتماعی را رصد و اصلاح کنیم و اجازه ندهیم دشمن مردم را از آینده کشور ناامید کند، همان آسیب محدود را که دشمن بزرگ جلوه می‌دهد باید بتوانیم حل کنیم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، اصغر جهانگیر در بازدید از یکی از اپراتورهای تلفن همراه با موضوع آشنایی با آخرین دستاوردهای این شرکت به ویژه در ارتباط با توسعه شبکه ملی اطلاعات، تحول دیجیتال، استفاده از توانمندی های داخلی آن و زمینه های مشترک همکاری اظهار داشت: این شرکت همکاری خوبی را در راستای کمک به مردم و جامعه داشته که نتایج اثر بخشی را در جامعه داشته است.

وی گفت: بحث دنیا و پیشرفت‌های جدید ما را با ماموریت‌های جدید مواجه کرده است با توجه به اینکه در دنیای در حال تغییر به سر می‌بریم که هم نهادهای داخلی و بین‌المللی در حال تحول هستند، از این رو اگر مراقب تغییرات نباشیم در این دنیای مشمول تغییر عقب خواهیم افتاد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: به موازات کار تخصصی باید ببینیم اثرات این کار چه میزان است و چگونه می‌توانیم اثرات منفی آن را بکاهیم، مجموعه های تلفن همراه با فراگیری که در جامعه دارد همواره نقش فرهنگ جیبی،راهنما و معلم همیشگی را برای همه مردم بازی می کند و به همین میزان شرایط شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: در کنار خدمات و بهره برداری هایی که از تکنولوژی های جدید داریم باید مردم را برای استفاده بهینه از شرایط آماده کنیم.

جهانگیر گفت: شرایط بسیار پیچیده است و پرداختن به این شرایط برای خدمتگزاران این نظام در بخش‌های مختلف تکلیف مضاعفی را ایجاد می‌کند و آن این است که به موازات کاری که انجام می دهیم باید ببینیم که اثرات کارمان در حوزه‌های مختلف به چه اندازه است و یا به چه میزان می‌توانیم اثرات منفی آن را کاهش دهیم.

وی گفت: در ۲ تا ۳ سال گذشته به دلیل مقابله با ویروس کرونا بسیاری از برنامه‌ها همچون حضور در مساجد، نمازهای جمعه و جماعت، دانشگاه و مدارس تعطیل بود و تقریبا اکثر اوقات افراد در فضای مجازی صرف می‌شد که خیلی برای اوقات فراغت و در عرصه فضای مجازی تولید محتوایی نداشتیم یا اگر تولید محتوایی هم داشتیم تولید محتوای متناسب با آن مأموریت‌هایمان بود.

جهانگیر گفت: کمتر کسی فکر کرد که در نبود نهادهای فرهنگی چه آسیب‌هایی جامعه و به ویژه قشر نوجوان و جوان ما در این خلاء‌های موجود فرهنگی باتوجه به دنیایی که به اصطلاح اینترنت فراهم کرده با محتواهای فوق‌العاده سنگین در عرصه‌های مختلف می بیند.

وی ادامه داد: نیاز به یک کار جدی برای پرداختن به موضوعات اجتماعی و مخصوصا آسیب‌های اجتماعی داریم و پیگیری این امر باید جزو وظایف همه ما باشد و باید با بهره‌مندی از این تکنولوژی‌های جدید در داخل و در سطح دنیا فرهنگ متناسب با آن را برای استفاده بهینه از این شرایط فراهم کنیم.

اپراتورهای تلفن همراه در ارتقا آگاهی‌های عمومی موثر هستند
جهانگیر با بیان اینکه اپراتورهای تلفن همراه در ارتقا آگاهی‌های عمومی موثر هستند، گفت: مجموعه ایرانسل، همراه اول و سایر اپراتورها، صدا و سیما و رسانه‌های مختلف می‌توانند در مقابله با حجم تهاجمی که از منظر فرهنگی روی کشور، نظام و ارزش‌ها می‌شود کمک کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امروز آسیب‌های اجتماعی در حوزه‌های مختلف خودش را نشان می‌دهد، از این منظر باید بسترهای لازم و آمادگی‌های برای مقابله با آن فراهم باشد.

جهانگیر افزود: نباید انتظار داشته باشیم فقط رسانه ملی و حوزه های تخصصی در این زمینه قدم بردارند چرا که کافی نیست همه بخش ها باید سهم خود را ایفا کنند و با تولید محتوا اجازه ندهند نسلی که می تواند الگوی آینده باشد آسیب ببیند.

وی افزود: کمک مجموعه‌های تلفن همراه می تواند در جهت ارتقا اگاهی های مردم باشد. همه در تلاش هستیم که سهم آسیب ها را کاهش و فرصت ها و خلاقیت ها در این راستا را افزایش دهیم در این دوره برای ایجاد نشاط هر دستگاهی برای مردم می تواندد تسهیلات جدیدی ایجاد کند و با توسعه این خدمات رایگان به مردم سهم خود را ایفا کند.همه دستگاه ها برای افزایش روحیه امید شهروندان وظیفه دارند که در این زمینه همکاری کنند.تا سریعتر بتوانیم سطح نشاط را در جامعه افزایش و دشمن را ناکام بگذاریم.

وی ادامه داد: ظرفیت رسانه ای دشمن به شدت فعال است و صدا و سیما با همه زحماتی که متقبل می شود به تنهایی نمی تواند صدای خود را به آحاد مردم برساند لذا بخشی از آگاهی سازی باید از طریق بستر های این مجموعه انجام شود و از این طریق مردم به راحتی اخبار صحیح دست اول را در اختیار داشته باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: مجموعه اپراتورهایی که همراه همیشگی مردم هستند نیز می توانند سهم خوبی در این زمینه ایفا کنند.پیام های آگاهی بخش برای نوجوانان و دانش آموزان در این زمینه بسیار موثر و اثر بخش است.

جهانگیر افزود: به نظر می‌رسد در یک همکاری تنگاتنگ و چندجانبه می‌تواند در حد قابل قبولی این شرایط را فراهم بکنیم. ایجاد یک تفاهم‌نامه در این زمینه می‌تواند به توسعه همکاری‌ها بیفزاید و به نوعی موضوعات مورد علاقه طرفین در آن لیست شود تا بتوانیم به نوعی بسترهای امنی را برای مردم ایجاد کرده و دسترسی مردم را به خدمات چه در قوه قضاییه و چه در اپراتورهای تلفن همراه تسهیل کنیم.

وی تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم که به نحوی خدمات‌ ارائه دهیم که نتیجه‌ آن کمک به و حمایت از حقوق مردم است.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب