بورل ادعا کرد: ارائه پهپاد ایرانی به روسیه نقض قطعنامه سازمان ملل استبورل ادعا کرد: ارائه پهپاد ایرانی به روسیه نقض قطعنامه سازمان ملل است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد که این اتحادیه باید میان حمایت از ناآرامی‌ها و جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران، تمایز قائل شود.

به گزارش ایسنا،‌ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه در نشست گروه ۷ در آلمان عنوان کرد: ارائه پهپاد توسط ایران به روسیه نقض قطعنامه شورای امنیت محسوب می‌شود و اتحادیه اروپا اقداماتی از جمله تحریم در برابر ایران اتخاذ کرده است.

بورل در میان سخنانش از ایران خواست تا از ارائه پهپاد به روسیه دست بکشد.

وی گفت: ایران این مسئله را تکذیب می‌کند، اما اوکراینی‌ها مدارکی دال بر استفاده از این پهپادها ارائه کرده‌اند.

بورل در اظهاراتی مداخله جویانه، در سخنرانی خود از ناآرامی‌های اخیر در ایران حمایت کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چنین بیان کرد: ما باید میان حمایت قوی از معترضین و علی‌الخصوص زنان و لزوم جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای، تمایز قائل شویم.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران چندی پیش جنگ اوکراین و اتهامات وارده به ایران از سوی طرف‌های غربی را یکی از موضوعات روز سیاست خارجی عنوان و تاکید کرد: همانگونه که ایران مخالف جنگ و آوارگی مردم در افغانستان، سوریه، یمن و عراق بود، موضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و آوارگی در اوکراین نیز از روز نخست به صورت شفاف اعلام شده است.

امیرعبداللهیان با برشمردن تلاش‌های ایران برای میانجیگری و خاتمه جنگ در اوکراین و تداوم این تلاش‌ها تصریح کرد: ما با روسیه همکاری‌های متنوعی از جمله در حوزه دفاعی داریم و خواهیم داشت و در این راستا در گذشته امکانات و تسلیحاتی را در قالب دفاعی از روسیه دریافت کرده و یا به این کشور تحویل داده‌ایم. با این وجود در راستای سیاست ثابت و اصولی خود، قویا مخالف جنگ اوکراین و تسلیح هر یک از طرفین بوده‌ایم. لذا هیچ سلاحی را به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نداده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: از طریق مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده‌ایم تا در نشستی میان تیمی فنی از ایران و اوکراین، چنانچه سندی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین وجود دارد ارائه شود و چنانچه این موضوع در آن نشست مسجل شود، ما نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نخواهیم بود. اگرچه مقامات روسی تصریح کرده‌اند که تجهیزات استفاده شده در جنگ علیه اوکراین روسی است. در رابطه با ادعای قدرت هسته‌ای شدن ایران، مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها ادعاهای تلاش تهران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را کاملا بی‌اساس خوانده‌ و اعلام کرده‌اند که در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای در دکترین دفاعی کشورمان جای ندارد.

انتهای پیام

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب