عملیات فریب روسیه علیه ایران؟ /قالیباف به دنبال «حکمرانی نو»عملیات فریب روسیه علیه ایران؟ /قالیباف به دنبال «حکمرانی نو»

واکنش های ادامه دار به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه

14 آبان بود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، با اشاره به برخی از اخبار منتشر شده از سوی مقامات و رسانه‌های غربی در مورد ارسال پهپاد و موشک از سوی ایران به روسیه و اینکه ایران این ابزارها را در اختیار روسیه قرار داده است، تصریح کرد:« اظهارات آنها در مورد بخش موشکی کاملا غلط است و بخش پهپاد درست است. ما تعداد محدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.»

اظهارات وزیر امور خارجه با واکنش های از سوی سیاستمداران داخلی و خارجی رو به رو شد. مانند، اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، که در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان، مدعی شد که پیامدهای منفی همکاری تهران به مسکو، به مراتب بیشتر از مزایای آن خواهد بود.

واکنش های ادامه دار به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه

حشمت الله فلاحت پیشه، تحلیل‌گر مسائل سیاسی، با اشاره به تایید ارسال پهپاد به روسیه توسط ایران قبل از جنگ اوکراین گفت:« همچون گذشته ایران در موضوع پهپادها از روسیه بازی خورد. یعنی، کمتر کشوری در دنیای امروز هست که به اندازه ایران از روس ها بازی خورده باشد. ایران و روسیه نزدیک به 30 سال است که در مناسبات مختلف از رزمایش نظامی تا تولید مشترک با هم ارتباط دارند. طبیعی بود که همانگونه که اوکراین بالاترین تنوع سلاح ها را دارد، روس ها نیز از هر ابزاری استفاده کردند. اما، اینکه روس ها موضوع پهپاد را بزرگ نمایی کردند، در دنیای امروز که همگان سعی می کنند گلیم خود را از آتش اوکراین جدا کنند؛ گلیم ایران برای دومین بار در آتش اوکراین می سوزد. یکی برجام بود که سوخت و الان نیز یک فضای منفی ایجاد شده که روس ها سعی کردند ایران را تضعیف کنند.»

نعمت‌الله ایزدی هم گفت:« باید دید در موضوع ورود به جنگ اوکراین آیا ما منفعتی را برای خودمان تصور کرده‌ایم و قرار است عایدی برای ما داشته باشد که بتوانیم فروش تسلیحات به روسیه را توجیه کنیم؟ در غیر این صورت به نظر می‌رسد ما مغلوب یک عملیات فریب از جانب روسیه شده باشیم که به نظر من به هیچ عنوان تامین کننده منافع ملی ما نیست. به علاوه اینکه تبعات دیگری غیر از تبعات جنگ دارد که می‌توان به مواضع طرفین برنامه هسته‌ای اشاره کرد که موضوعی غیر مرتبط با جنگ را متوجه این بحران کرده‌اند.»

مسیح مهاجری هم در یادداشتی در واکنش به این موضوع نوشت:« سؤال اینست که چرا بعد از آغاز جنگ اوکراین به روسیه اعلام نکرده‌اید حق ندارد از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کند؟ علاوه بر این، چرا با صراحت و آشکارا روسیه را به خاطر اینکه آغازگر جنگ است محکوم نکرده‌اید و چرا تلاش مضاعف برای میانجی‌گری میان دو طرف برای پایان دادن به این جنگ شوم به عمل نیاورده‌اید؟»

توصیه مهم کاسترو به مقامات ایرانی

در سوی دیگر از دنیای سیاست، هنوز پرونده تحلیل از اعتراضات اخیر داغ است. به طور مثال، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، در خصوص این‌که مسئله حجاب در ۱۰۰ سال اخیر جزو مسائل کشور بوده است، به نظر شما حکومت اگر عقب‌نشینی نرم نکند قضایا به کجا خواهد رسید، بیان کرد:« در خیابان‌ها یک تعدادی از خانم بی‌حجاب شده‌اند ما الان می‌توانیم به زور حجاب سر آن‌ها کنیم؟ برویم ببینیم توانمندی کجاست. من اعتقاد عمیق دارم اگر تلاش کنیم هر دختری با حجاب شود بهشت خدا را برای خودمان خریده‌ایم.»

سعید حجاریان، تئوریسین‌های جریان اصلاحات نیز با بیان خاطره‌ای از رافائل کاسترو در جریان سفر یکی از دوستانش به کوبا، تعریف کرد: «آنجا بحث درباره وضعیت ایران شده بود. رائول کاسترو به دوست ما گفته بود شما در جمهوری اسلامی ایران دیسکو دارید؟ دوست ما گفته بود نه. کاسترو پرسیده بود بیچ دارید؟ دوست ما گفته بود بله منتهی زنانه و مردانه‌اش جداست. ‌پرسیده بود کلاس‌های درس چطور است؟ دوست ما پاسخ داده بود، تفکیک کرده‌ایم. کاسترو گفته بود وضع وحشتناکی دارید. همه راه‌ها را بسته‌اید، لااقل یک راه را باز کنید. بعد توضیح داده بود، کوبا کمونیستی است و همه‌چیز آن بسته است ولی یک راه باز است. شما الان همه‌چیز را بسته‌اید!»

حمله تروریستی به مقر نظامی

همچنین، حمله تروریستی به یکی از مقرهای نظامی در شهرستان ماهشهر، دستور جدید ابراهیم رئیسی به بانک مرکزی، تاکید قالیباف بر کلید واژه «حکمرانی نو»، واکنش آمریکا به آزمایش موشکی سپاه و رونمایی از موشک جدید صیاد 4B از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب