در آغاز باید گفت زندگی‌مشترک در کنار داشتن آرامش و شیرینی‌هایش، سبک‌زندگی سختی است. هر دو نفر باید به سختی تلاش کنند و شکیبایی بسیاری داشته باشند. بهتر است در ابتدا تصویر غلطی را که از سبک‌زندگی مشترک در ذهن خود داریم، اصلاح و سپس برای ساخت زندگی مشترک منحصر به فرد خود الگوسازی کنیم. پژوهشگران استرالیایی با بررسی ۱۱ هزار زوج، نتایج اولیه پژوهش‌شان برای کشف رازهای یک ازدواج موفق را اعلام کردند که در ادامه خواهید خواند.
   برای الگوبرداری باید خیلی ملاحظه کرد
یکی از محققان این پژوهش درباره نتایج آن نوشته است: «گاهی اوقات برخی افراد، زندگی مشترک را در حد یک سرگرمی و بازی می‌بینند و پذیرای مسئولیت‌های جدی در این‌باره نیستند. لازم است حتما توجه کنید؛ شخصی که ما برای زندگی مشترک انتخاب می‌کنیم بیشتر از تلاش برای ساخت رابطه‌ای مطلوب، مهم است. زندگی آن هم از نوع مشترک، یک عامل پویا و در حال حرکت است. پس این موضوع که شما بتوانید با الگوبرداری از زندگی دیگران، نتیجه یکسانی در زندگی خود بگیرید، کاملا اشتباه است و شما را دچار مشکل می‌کند. شاید یک کنش در زندگی فرد دیگری، واکنش خوبی را از طرف همسر به دنبال داشته باشد ولی در زندگی شما همان کنش، واکنش فاجعه باری داشته باشد.»
   یافته پژوهشگران درباره زندگی‌مشترک موفق
پژوهشگران این تحقیق، به این نتیجه رسیدند که هر کسی در رابطه، خواسته‌ها و عوامل رضایتمندی متفاوتی با دیگران دارد. در واقع این موضوع به قدری مهم است که باید حتما درباره‌ آن با شریک زندگی خود وارد گفت‌و‌گو شوید. راز داشتن یک ازدواج موفق همین است بنابراین در این گفت‌و‌گوها باید بسنجید که آیا می‌توانید در طول زندگی، خواسته‌های همسرتان را برآورده کنید یا خیر؟ آیا مایل هستید در این زمینه تلاش کنید یا خیر؟ در واقع نیازی به فداکاری همیشگی نیست. تنها بهتر است بفهمید که آیا ایده‌آل‌های او با شما یکی است یا خیر؟ اگر باشد، شما از ادامه زندگی با آن شخص و تلاش‌هایی که برای بهتر ساختن زندگی خود می‌کنید، لذت خواهید برد و طعم خوشبختی را می‌چشید. پژوهشگران در این‌باره می‌گویند که اگر شخصی را که مناسب عقاید و سبک زندگی شماست، پیدا نمی‌کنید، الگوهای رفتاری خود را تغییر دهید. در یک رابطه حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد، ما هستیم که تعیین می‌کنیم چطوری با ما رفتار شود.