تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاستحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران مطالعات

 

 

alamat standard2نمونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاسalamat standard2نمونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

تحقیق خلاصه شده

طرح پژوهش کامل

مقدمه

سوابق تاريخي و آثار موجود در موزه ها حكايت از اين واقعيت دارد كه كيفيت مطلوب كالا و انجام صحيح خدمت از زمان آشنايي انسان با كميت و خواص اشياء همراه او بوده است.

زمانيكه توليد با استفاده از ابزارهاي سنتي انجام مي گرفت تعيين كيفيت و تشخيص آن كارچندان مشكلي نبود پي بردن به كيفيت توليد و خدمت با استفاده از حواس پنچگانه ميسر بود ،

اما با پيشرفت علوم ، تكنولوژي ،افزايش جمعيت و بالا رفتن مصرف ، ضرورت توليد انبوه و درنتيجه جايگزين شدن ماشين به جاي انسان و ابزار دستي، ديگر سنجش كيفيت با استفاده از حواس پنچگانه و بدون داشتن آزمايشگاه و ابزار و تواناييهاي فني امكان پذير نبود.

توجه به كيفيت كالا و خدمات ضرورت ايجاد سازمانهايي به همين منظور در كشورهاي مختلف جهان من جمله جمهوري اسلامي ايران را مطرح مي سازد .

 

ويژگي يك استاندارد خوب چيست؟

ويژگي يك استاندارد خوب آن است كه با كمترين تاثير خارجي به اجرا گذاشته شود.

در وضعيت ايده آل يا بهينه به دليل نياز مبرم جامعه براي يافتن بهترين راه حل درباره يك مشكل، استاندارد ارائه مي‌شود و سپس استفاده كنندگان بالقوه‌اي كه در تهيه استاندارد مشاركت داشته‌اند به مجرد انتشار، آن را به مورد اجرا خواهند گذاشت.

تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

استاندارد چیست؟

استاندارد در لغت به معنی نظم و قاعده و قانون و مفاهيمی از اين قبيل است . اما معنی آن در ارتباط با مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران که مسئوليت قانونی تهيه و تدوين استانداردهای ملی را عهده دار می باشد ، عبارت است از : ( تعيين و تدوين ويژگيهای لازم در توليد يک فرآورده و انجام يک خدمت با تبادل نظر و توافق جمعی صاحبان حق و نفع با روشهای مشخص شده)

alamat standard1نمونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاسalamat standard1نمونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

علامت استاندارد ایران چطور ساخته شد ؟

مرحوم «مرتضی ممیز» طراح علامت استاندارد ایران است که این نشان را در سال 1364 طراحی کرد. نشان استاندارد ایران، نشانگر تعهد تولیـد کنـنده یا عرضـه کننده محصول به رعایت ضوابط و قوانین و استمـرار انطباق مشخصـات کالا با استانداردهای ملی است.

 

استاندارد ملی ایران INSO-ISIRI

تعجب نکنید که چرا دو عنوان انگلیسی را نوشته ایم. دلیلش ساده است. ISIRI از Institute of Standards and Industrial Research of Iran (موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران) گرفته شده که زیر نظر وزارت صنایع قرار داشت و از سال ۱۳۹۰ به INSO یا همان سازمان ملی استاندارد (Iranian National Standard Organization) تغییر نام داده و زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری قرار گرفت. تشکیلات استاندارد ملی ایران از سال ۱۳۰۴ خورشیدی شکل گرفته است و تا کنون حدود ۲۸۰۰۰ استاندارد ملی تدوین شده است.

 

معنا و مفهوم نشان استاندارد ایران

نشان استاندارد ایران دارای یک کادر اصلی است که به صورت S لاتین است و می تواند هم گویای واژه safety (ایمنی ) و هم علامت اختصاری ( Standard ) باشد. طرح داخل نشان واژه ” ایران” است و در صورتیکه نشان وارونه شود علامت اختصاری موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به زبان انگلیسی (ISIRI ) مشاهده می گردد.

این نشان توسط گرافیست معاصر کشورمان روانشاد مرتضی ممیز طراحی شده است.

 

علامت استاندارد ایران از کجا آمده است؟

14 اکتبر(22 مهر) هرسال، به نام «روزجهانی استاندارد» نامگذاری شده است.
شاید اما شناخته شده ترین نشانه استاندارد و روزش، علامتی باشد که برروی محصولات ایرانی درج می شود تا مطمئن باشیم آن محصول، حداقل های لازم برای قابل اطمینان بودن را دارد.

«موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران» نام رسمی ارگانی است که وظیفه تهیه استانداردها را برای کالاهای گوناگون بر عهده دارد و این آرم استاندارد را برای کالاها صادر می‌کند.

تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

نام انگلیسی این سازمان به صورت Institute of Standard and Industrial Research of Iran است که اگر حروف اول این کلمات را کنار هم بگذاریم به عبارت ISIRI می‌رسیم و البته یک علامت معروف که هرروز بارها و بارها آن را می بینیم و به آن اعتماد می کنیم. طراح این علامت، یکی از مشهورترین گرافیست های ایرانی است.

مرحوم “مرتضی ممیز” طراح علامت استاندارد ایران است که این آرم را در سال 1364 طراحی کرده است.
پدر گرافیک نوین ایران در چهارم شهریور ۱۳۱۵متولد و در سال ۱۳۴۴در رشته نقاشی از دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.
ممیز تحصیلات خود را در ۱۹۶۸میلادی در مدرسه عالی هنرهای تزئینی پاریس رشته طراحی غرفه و ویترین و معماری داخلی ادامه داد و پس از بازگشت به ایران به فعالیت در زمینه تصویرسازی و گرافیك پرداخت.

طراحی بسیاری از آرم ها و نمادهای معروف در ایران نتیجه هنر اوست.

خود مرحوم ممیز، داستان طراحی این آرم را این طور تعریف کرده است:
“در طراحی نشانه ی استاندارد توانستم از قلمی استفاده کنم که به خوبی حروف اختصاری ISIRI تبدیل به کلمه ی ایران کند. دوست داشتم کادر فلش مانندی اطراف نوشته را ببندد.

کادری که دو زاویه ی آن کاملاً تیز و دو زاویه ی دیگر منحنی و نرم باشد، تا در نهایت خلاصه، فلش حداکثر و حداقل را که هدف داوری مؤسسه در محصولات است نشان دهد. اما این حد سادگی برای سفارش دهنده کافی نبود؛ با اضافه کردن خطوط بیشتر حالت فلش را نمایان تر کردم.”

 

خصوصیات علامت استاندارد ایران از زبان طراح آن

 

ممیز در تحلیل این آرم هم این طور نوشته است:

1- آرم استاندارد به صورت دو فلش رو به بالا و رو به پایین است و نمایش دهنده ی مفهوم حداقل و حد اکثر می باشد.و اصل مسئله استاندارد نیز همین مفهوم است.
2- گذاشتن خط(نوشته) در وسط آرم دقیقا در وسط حداقل و حداکثر نمایش بعد دیگری از استاندارد است.
3- چهارگوش بودن ابعاد آرم نمایش توازن و تعادل در امر استاندارد و نیز حد وسط منطقی جهت هر چیز استاندارد می باشد و چهارگوش بودن و تساوی خطوط از هر طرف باعث می شود که جهت خاصی نشان داده نشود تا کمک به مفهوم استاندارد کند.
4- کاراکتر حروف ISIRI که مخفف کلمه انگلیسی استاندارد است به شکلی است که وقتی برعکس به آن نگاه می کنیم کلمه فارسی ایران خوانده می شود.
5- به جای کلمه ISIRI یا ایران علائم استاندارد فلزات و مصنوعات گذاشته می شود که آنها به صورت دایره های نقطه مانند گرد است و جای آنها درست در وسط علامت و در جای نوشت.

 

مزاياي به كارگيري استاندارد چیست ؟

 

 ايجاد سيستم هاي مديريت زيست محيطي كه منجر به حفاظت بيشتر از محيط زيست مي شود.به حداقل رسانيدن موانع غير تعرفه اي تجاري و تسهيل تجارت بين المللی با توجه به بها دادن بيشتر به محيط در سازمانها. جلب مشتريان بيشتر و افزايش سهم بازار در سطح بين المللي. افزايش رعايت مقررات و قوانين مربوط به محيط زيست.استفاده بهينه از منابع طبيعي.تسهيل تجارت بين الملل.ايجاد ارزش افزوده بيشتر براي سازمان.

alamat standard5مونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاسalamat standard5مونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

فوايد استاندارد كردن :

استاندارد كردن دارای فوايد متعددی برای توليد كننده است و مصرف كننده می‌باشد، اهم فوايدی كه در نتيجه رعايت استاندارد نصيب توليد كننده می‌گردد عبارتند از:

كاهش تنوعافزايش سطح توليدصرفه جويی در مصرف مواد ، انرژی و نيروی انسانیتقليل ضايعاتبهبود كيفيت فرآوردهتسهيل در امور انبارداری و حمل و نقلگسترش بازرگانی داخلی و خارجی

 

فوايدی كه نصيب مصرف كننده می‌شود:

 مرغوبيت فرآورده و اطمينان خاطر از دوام ايمنی و كارایی آن سهولت در سفارش و استفاده از فرآوردهپرداخت هزينه كمتردسترسي آسان به قطعات و وسائل قابل تعويض در صورت نياز

alamat standard6نمونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاسalamat standard6نمونه عکس تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس

طریقه استعلام و اطمینان از صحت استاندارد یک کالا چیست؟

هر کالای ساخته شده در ایران دارای نشان استاندارد است که میتواند دارای نشان استاندارد اجباری یا تشویقی باشد. سه روش برای استعلام اصالت استاندارد بودن یک کالا/تجهیز/خدمات در اختیار ناظران و مصرف کنندگان است.
• سایت اداره استاندارد
• سامانه پیامکی 10001517
• کد USSD

 

با انجام استعلام استاندارد به چه اطلاعاتی دست خواهیم یافت؟

پس از انجام استعلام کالای دارای نشان استاندارد ایران، موارد زیر در اختیار استعلام کننده قرار می‌گیرد.

1. شماره پروانه
2. نوع فرآورده یا تجهیز
3. تاریخ اعتبار پروانه
4. نام واحد تولیدی
5. استان تولید
6. نوع استاندارد که اجباری است یا تشویقی
7. و اینکه پروانه در حال حاضر معتبر است یا خیر

 

مطالب دیگر:

 

تحقیق در مورد تنور سنتی گلی و سفالی

تحقیق در مورد علامت بازیافت کلاس

تحقیق درباره ی علامت سیب سلامت

 

 

 

 

منبع : KelaseDarsi.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب