تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفرتحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر ، عوامل موثر بر پوکی استخوان علوم هشتم، تحقیق درباره منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر ، نقش کلسیم و فسفر در استخوان علوم هشتم ، تحقیق علوم هشتم ، پوکی استخوان علوم هفتم

تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

تحقیق کامل+طرح پژوهش پوکی استخوان

تحقیق در مورد سیب سلامتتحقیق در مورد سیب سلامت

مقدمه :

به طور کلی مواد معدنی، 5 ـ 4 درصد وزن بدن را تشکیل می دهند.

حدود نیمی از این وزن متعلق به کلسیم، 41 متعلق به فسفر و بقیه ناشی از سایر مواد معدنی از قبیل سدیم، کلر، پتاسیم، سولفور، منیزیم و … می باشد.

99 درصد کلسیم در استخوانها و دندانها قرار دارد و بقیه در خون و در داخل سلولهاست. کلسیم نقش مهمی در حفظ سلامت انسان به عهده دارد.

استخوان بافت زنده‌ای است که بخش عمده آن را کلسیم تشکیل میدهد و به طور مداوم تجزیه و جایگزین می‌شود.

تراکم استخوانی در سن ۲۵ سالگی به حداکثر مقدار خود می‌رسد و تا حدود ۳۵ سالگی در اوج باقی می‌ماند و پس از آن با افزایش سن، استخوان سالیانه ۰/۳ تا ۰/۵ درصد از تراکم خود را از دست می‌دهد.

در جوانی استخوان‌ها سریع‌تر ساخته می‌شوند و با افزایش سن این سرعت کاهش می‌یابد. احتمال ابتلا به پوکی استخوان به میزان توده‌ی استخوانی که در جوانی ذخیره کرده‌اید بستگی دارد، به عبارت دیگر هرچه در جوانی بیشتر توده‌ی استخوانی ذخیره کرده‌باشید، با افزایش سن کمتر دچار پوکی استخوان می‌شوید.

تعریف پوکی استخوان:

پوکی استخوان به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت و استحکام استخوان کم شده و تحت این شرایط استخوان در معرض آسیب و شکستگی قرار می‌گیرد.
پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که تعادل بین تشکیل استخوان جدید و تجزیه‌ی استخوان قدیمی به‌هم بخورد و استخوان مانند اسفنج، حفره‌دار و پوک شود.

پوکی استخوان اغلب «بیماری خاموش» نامیده می‌شود، زیرا بیشتر افراد تا زمانی که دچار شکستگی استخوان در اثر افتادن یا برآمدگی جزئی نشوند، نمی‌دانند که به پوکی استخوان مبتلا هستند.

پوکی استخوان در ایران:

آخرین آمار موجود دال بر شیوع بالای پوکی استخوان (8/4% مردان و 7/7% زنان) و احتمال پوکی استخوان (8/36% مردان و 3/39% زنان) در کشور ایران می باشد؛

این آمار همچنین نشان می دهد که حدود 2 میلیون نفر از این افراد در خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان می باشند.

براساس همین آمار، استئوپروز به ترتیب در بیش از 1/10% و 7/20% مردان و زنان بالای 50 سال گزارش شده است (پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران).

پوکی استخوان از کجا شروع می‌شود؟

استخوان نوعی بافت زنده است که دائما دچار تجزیه و جایگزینی می‌شود.

در صورتی که تعادل بین تجزیه و جایگزین شدن به هم بخورد و میزان تولید استخوان جدید با از بین رفتن استخوان قدیمی تناسبی نداشته باشد، پوکی استخوان شروع می‌شود.

تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

 

چرا به پوکی استخوان بیماری خاموش می‌گویند؟

دلیل اصلی این که پوکی استخوان را بیماری خاموش می‌نامند، این است که علائم و نشانه‌های خاصی ندارد و برخلاف سایر بیماری‌ها، خود بیمار به راحتی نمی‌تواند آن را تشخیص دهد.

همچنین تا مدت زمان زیادی بدون علائم باقی می‌ماند و فقط در شرایطی حس می‌شود که وضعیت استخوان‌ها بسیار بد شده و بیمار دچار حوادثی مانند شکستگی، خمیدگی پشت، درد کمر و … می‌شود.

استخوان سازها در مقابل استخوان خوارها :

لایه خارجی استخوان ها جنسی سفت و محکم دارد که به آنها استخوان های متراکم گفته می شود.

اما لایه داخلی استخوان در مقایسه با لایه خارجی آن از تراکم کمتری برخوردار است و به سبب داشتن سوراخ های زیادتر همچون اسفنج، استخوان اسفنجی نامیده می شود.

استخوان ها دارای سلول هایی به نام سلول های استخوان خوار یا استتئوکلاست هستند که بافت استخوان را تجزیه می کنند و از بین می برند.

در مقابل سلول های دیگری تحت عنوان استخوان ساز یا استئوپلاست ها نیز در درون استخوان ها وجود دارند که با استافاده از مواد معدنی موجود در خون نظیر کلسیم و فسفر، بافت استخوانی جدید می سازند. عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

هورمون هایی نظیر استروژن، هورمون رشد و تسترون کمک می کنند تا تعداد فعالیت سلول های استخوان ساز در مقابله با سلول های استخوان خوار بیشتر شود و بدین ترتیب بیشتر به جای اینکه استخوان ها از بین بروند ساخته می شوند.

دویدن وتمرینات ورزشی باعث می شوند استخوان ها محکم تر و قوی تر شوند.

علائم پوکی استخوان

برخی از علائم اولیه پوکی استخوان عبارتند از:

تحلیل رفتن و ضعیف شدن لثه‌هاکاهش قدرت چنگ زدن با دستناخن های ضعیف و شکننده

 

تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

تحقیق درباره عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

برخی از علائم مخفی پوکی استخوان :

کمر درد بعد از شکستگیکاهش قد به مرور زمانشکستگی راحت‌تر استخوان‌هاقامت خمیدهبیخوابی ناگهانیبیماری‌های لثهشل شدن دندان‌هاگرفتگی شبانه پاهاداشتن ناخن‌های شکنندهداشتن اختلالاتی در گرفتن برخی از اشیاها

عوامل بروز پوکی استخوان چیست؟

1. وجود سابقه پوکی استخوان در بستگان نزدیک

2. کمبود کلسیم یا ویتامین D : کاهش دریافت کلسیم و ویتامین دی از طریق مواد غذایی، موجب پوکی استخوان می شود.

3. نژاد و عوامل ارثی نظیر نژاد آسیایی وداشتن پوست و موی روشن

4. جنسیت

5. رژیم غذایی نامناسب

6. مصرف طولانی مدت برخی از داروها مانند داروهای حاوی کورتون

7. فقدان ورزش و فعالیت بدنی

8. مصرف دخانیات و الکل

دلایلی که می‌تواند ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بالا ببرد عبارتند از:
افزایش سنعوامل ژنتیکیاستعمال دخانیات و الکلنداشتن تحرک بدنی (ورزش) مناسب و کافیکمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دیبیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، کم‌کاری غدد جنسی، آرتریت روماتوئید، بیماری کوشینگ، دیابت و …مصرف برخی داروها مثل کورتن، لووتیروکسین، فورزماید، هپارین،

– لازم به ذکر است، در رژیم‌های غذایی نامناسبی که با رعایت آنها فرد دچار کمبود مواد معدنی خواهد شد، بدن این کمبودها را از بافت‌های استخوانی تأمین می‌کند و این روند، در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد.

دلایل ابتلا به پوکی استخوان

دلایل ابتلا به پوکی استخوان

 

عوامل مختلفی وجود دارند که ممکن است موجب پوکی استخوان شوند از جمله:

عوامل طبیعی و غیر قابل کنترل

برخی از عوامل ایجاد این بیماری مانند سن، جنسیت، نژاد، سابقه خانوادگی، استخوان بندی بدن و… خارج از کنترل شما هستند.

به این معنی که شما نقش زیادی در به وجود آمدن آن ندارید! مثلا ممکن است به دلایل ژنتیکی به پوکی استخوان مبتلا شوید، یا اغلب شنیده‌اید که گفته می‌شود پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود و یا در صورتی هر یک از اعضای خانواده شما به پوکی استخوان دچار شده باشد، ممکن است شما نیز در معرض خطر باشید.

سطح هورمون

گاهی اوقات علت پوکی استخوان، کم و زیاد شدن هورمون‌های خاصی در بدن است. از جمله هورمون‌هایی که منجر به پوکی استخوان می‌شوند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

هورمون‌های جنسی:

کاهش سطح استروژن در زنان و کاهش سطح تستوسترون در مردان ممکن است باعث ایجاد پوکی استخوان در آن‌ها شود.

تیروئید:

مشکلات کم کاری یا پرکاری تیروئيد یکی دیگر از عواملی است که به پوکی استخوان می‌انجامد.

سایر غدد:

فعالیت غدد فوق کلیوی و هایپرتیروئیدی نیز با این بیماری ارتباط نزدیکی دارند.

رژیم غذایی

داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند از بسیاری از بیما‌ری‌ها پیشگیری کند. با این حال، مصرف کم کلسیم، داشتن اختلالات اشتهایی و جراحی دستگاه گوارش مانند معده و روده، می‌توانند از عوامل موثر در پوکی استخوان باشند.

استروئیدها و داروها

در صورتی که شخصی از داروهای کورتیکواستروئید به مدت طولانی استفاده کند و یا از برخی داروها که برای مشکلات تشنج، ریفلاکس معده، سرطان و یا داروهای مخصوص پیوند اعضا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می‌گیرد.

مشکلات پزشکی

در صورتی که فردی به بیماری‌هایی مانند سلیاک، التهاب روده، بیماری کلیه یا کبد، سرطان، لوتوس، روماتیسم مفصلی، مولتیپل میلوما و… مبتلا باشد، ریسک ابتلای او به پوکی اسخوان بالاتر خواهد بود.

سبک زندگی

برخی از عادت‌های نادرست در زندگی، ممکن است منجر به پوکی استخوان شوند. به عنوان مثال مصرف دخانیات، مصرف زیاد الکل و سبک زندگی کم تحرک موجب کاهش تراکم استخوان در بدن می‌شوند و در نتیجه از عوامل پوکی استخوان به شمار می‌آیند.

بیماری هایی که باعث پوکی استخوان میشوند

بیماری‌هایی مانند اختلالات تیروئیدی، بیماری التهابی روده، سلیاک، بیماری‌های کبد و کلیه، سطح پایین تستوسترون و برخی شرایط مانند یائسگی، برداشتن تخمدان یا آمنوره شرایط را برای پوکی استخوان فراهم می‌کنند. عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

داروهایی که باعث پوکی استخوان میشوند

پوکی استخوان ناشی از مصرف گلوکوکورتیکوئیدها، شایع‌ترین نوع استئوپروز ناشی از دارو است.

داروهای زیر نیز خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش‌می‌دهند:
گلوکوکورتیکوئیدها و کورتیکواستروئیدها: مانند پردنیزون و پردنیزولون.هورمون‌های تیروئیدیداروهای ضد انعقاد و رقیق کننده‌ی خون: مانند هپارین و وارفارین.مهارکننده‌های پمپ پروتئین (PPI) و سایر آنتی اسیدها که بر تعادل یونی تاثیر می‌گذارند.برخی از داروهای ضد افسردگیبرخی از داروهای ضد تشنجبرخی از داروهای حاوی ویتامین A (رتینوئید)

درمان پوکی استخوان :

4 روش درمانی وجود دارد:

تغذیه درمانی و سبک زندگی( که مدت طولانی باید تحت درمان باش)دارو درمانی( که اغلب سریعتر جواب مبدهد)درمان پوکی استخوان با تجهیزات نوینورزش درمانی پوکی استخوان
جلوگیری از پوکی استخوان به روش تغذیه درمانی و سبک زندگی سالم:

موارد رژیم درمانی

۱. کلسیم

کلسیم برای استخوان‌ها ضروری است بنابراین مصرف کافی کلسیم برای سلامت استخوان‌ها مهم است.

افراد بالای ۱۹ سال باید روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم و زنان با سن بالاتر از ۵۱ سال و همه‌ی افراد با سن بالاتر از ۷۱ سال باید روزانه ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند.

اگر مصرف کلسیم فرد کافی نیست، مکمل‌ها گزینه‌ی مناسبی هستند.

منابع غذایی حاوی کلسیم

منابع غذایی حاوی کلسیم

منابع غذایی حاوی کلسیم شامل موارد زیر است:
محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست سبزیجات سبز رنگ مانند انواع کلم و کلم بروکلیماهی با استخوان نرم مانند ماهی قزل آلا و ماهی تونغلات غنی‌شده
۲. ویتامین D

ویتامین دی در بدن نقش کلیدی دارد زیرا به جذب کلسیم کمک می‌کند. منابع غذایی حاوی ویتامین D شامل غذاهای غنی‌شده، ماهی‌های آب شور و جگر هستند.

قسمت اعظم ویتامین دی از طریق مواد غذایی تامین نمی‌شود بلکه با قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید در پوست ساخته‌می‌شود.

مکمل‌ها و قرص ویتامین D نیز در دسترس هستند.

تغییر سبک زندگی

برای افرادی که در حال حاضر مبتلا به پوکی استخوان هستند، تغذیه، ورزش و پیشگیری از افتادن در کاهش خطرات و از‌دست‌دادن استخوان نقش کلیدی دارند.

اقداماتی که خطر این بیماری را به حداقل می‌رسانند، عبارتند از:

ترک سیگار

مصرف یک بسته سیگار در روز منجر به از‌دست‌دادن ۵ تا ۱۰ درصد از توده‌ی استخوانی می‌شود. سیگار کشیدن رشد استخوان‌های جدید را کاهش می‌دهد، سطوح استروژن در زنان را کاهش می‌دهد و باعث یائسگی زودرس نیز می‌شود.

در زنان یائسه، مصرف سیگار با افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان ارتباط دارد.

سیگار باعث پوکی استخوان می شود. ترک سیگار از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند.

ورزش منظم

تمرین‌های بدنی مانند پیاده‌روی باعث تقویت استخوان‌ها و حمایت از عضلات می‌شود.

انجام تمرینات مناسب برای ایجاد انعطاف‌پذیری و تعادل مانند یوگا، می‌تواند خطر افتادن و شکستگی را کاهش دهد.

از تمریناتی که می‌توانند به استخوان‌های ضعیف آسیب برسانند، اجتناب کنید.

در بیماران بالای ۴۰ سال و کسانی که بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا و اضافه وزن دارند، ورزش باید توسط پزشک و مربی ورزشی کنترل شود.

ورزش شدید مثل ماراتن برای استخوان‌ها مناسب نیستند.

ماراتن در زنان جوان منجر به کاهش وزن و قطع قاعدگی می‌شود و در واقع پوکی استخوان را تحریک می‌کند.

ایمنی

انجام اقداماتی جهت جلوگیری از افتادن افراد مبتلا به پوکی استخوان مانند:

• داشتن بینایی و دید مناسب: چک دوره‌ای شماره‌ی عینک.

• نصب میله‌هایی در حمام که فرد با گرفتن آن‌ها تعادل خود را حفظ کند.

• استفاده از مقدار زیاد نور در خانه.

• تمرینات ورزشی که به حفظ تعادل کمک می‌کنند مانند تای چی و یوگا.

• اجتناب از مصرف داروهایی که سرگیجه ایجاد می‌کنند.

دارو درمان پوکی استخوان

داروهای تجویزی تهاجمی ترین شکل برای متوقف سازی تحلیل استخوان هستند. داروهایی که برای درمان پوکی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرند:

دارو درمان پوکی استخوان

دارو درمان پوکی استخوان

بیوفسفونات ها رایج ترین داروها برای درمان پوکی استخوان هستند.

انوع بیوفسفونات از قرار زیر است:

۱- الندرونات ( فوزاماکس )، دارویی خوراکی است که عموما هفته یک بار باید مصرف کرد.

۲- ایباندرونات ( بونیوا ) به صورت قرص خوراکی ماهیانه مصرف می شود یا چهار مرتبه در سال به صورت تزریق میان وریدی استعمال می شود.

۳- ریسدرونات ( اکتونل ) در دوزهای روزانه، هفتگی، دو ماه یک بار یا ماهی یک بار باید مصرف شود.

۴- اسید زولدرونیک ( رکلاست ) به صورت تزریق میان وریدی هر یک یا دو سال یکبار استعمال می شود.

درمان پوکی استخوان با تجهیزات نوین :
فیزیوتراپی

همانطور که می‌دانید فیزیوتراپی شامل حرکات و تمریناتی است که برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

درمان پوکی استخوان با تجهیزات نوین :

درمان پوکی استخوان با تجهیزات نوین :

فیزیوتراپی می‌تواند به ایجاد استخوان‌های قوی و سالم کمک کند.

مگنت‌تراپی

یکی دیگر از روش‌های جالب و موثر برای درمان پوکی استخوان، مگنت‌تراپی (PMT) است.

در مگنت‌تراپی از یک میدان مغناطیسی ثابت استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید در میدان مغناطیسی، دو قطب شمال و جنوب (منفی و مثبت) وجود دارد.

قطب جنوب یک تاثیر الکتریکی مثبت و قطب شمال تاثیر الکتریکی منفی ایجاد می‌کند و در نتیجه آن تراکم استخوانی افزایش می‌یابد.

این روش می‌تواند فرآیند سرعت کاهش تراکم استخوانی را آهسته کند و فرآیند تجدید ساختار استخوانی را بهبود بخشد.

علاوه بر آن، می‌تواند موجب افزایش در جریان خون در بدن شود. احتمال موفقیت این روش در درمان پوکی استخوان بسیار زیاد است.

کدام ورزش‌ها برای پوکی استخوان موثرند

علاوه بر پیشگیری و درمان پوکی استخوان با تغذیه، ورزش به خصوص تمریناتی که با وزنه انجام می‌شوند در پیشگیری و درمان پوکی استخوان بسیار موثرند.

پیاده روی با سرعت آهسته و متوسطایروبیک با سرعت کمتای چیاستفاده از دستگاه حرکات پله‌ایبشین و پاشو روی صندلیبالا رفتن از پله‌ها

ورزش هایی برای درمان پوکی استخوان

ورزش هایی برای درمان پوکی استخوان

تمرینات و ورزش‌های مقاومتی مثل:

پرس پااسکواتتمرینات فشاری و کششی

تمرین وزنه برداری ، مانند کار با:

انجام حرکات مقاومتی با انواع بانددمبل زدندستگاه‌های ورزشی مقاومتی

در این تمرینات استخوان‌ها و عضلات شما در برابر نیروی گرانش در موقعیت صحیح کار می‌کند. فشار در استخوان در طی چندین بار تمرین‌های مکرر باعث ایجاد سلول‌هایی می‌شود که استخوان را تشکیل می‌دهند و موجب افزایش تراکم معدنی استخوان می‌شوند. این تنها ورزش نیست.

علاوه بر تأثیرات مثبت زیادی که بر وزن و سلامت قلب دارد، ورزش می‌تواند تعادل و هماهنگی شما را نیز بهبود بخشد، که می‌تواند در جلوگیری از افتادن و زمین خوردن به شما کمک کند. عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

دستورات غذایی و دارویی برای اقدامات پیش گیری کننده از پوکی استخوان

تغذیه مناسب و فعالیتهای ورزشی منظم از ضروریات لازم برای حفظ سلامتی استخوانها در طول عمر یک فرد محسوب می شوند.

پروتئین از اجزا سازنده استخوان است ، بنابراین مصرف کافی پروتئین برای تمام طول عمر افراد توصیه می شود.

کاهش وزن شانس بروز استئوپروز و شکستگی استخوانها را افزایش می دهد. افزایش وزن و چاقی نیز خطر ایجاد شکستگی در بازو و مچ دست را زیاد می کند.

بنابراین داشتن وزن مناسب برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان بسیار با اهمیت است.

مردان و زنان بین 18 تا 50 سالگی روزانه 1000 میلی گرم کلسیم و بین 50 تا 70 سالگی روزانه 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند.

برای تامین این مقدار کلسیم مصرف مواد لبنی کم چرب، سبزیجات، غذاهای دریایی؛ آب میوه بخصوص اب پرتقال و مکمل های حاوی کلسیم توصیه می شود.

باید توجه داشت که مصرف کلسیم از طریق مواد غذایی یا مکمل ها در سنین بالای 50 سال بیشتر از 2000 میلی گرم در روز نباشد.

ویتامین D3 باعث جذب کلسیم از روده می شود. برای تامین ویتامین د موردنیاز، افراد 50 تا 70 ساله روزانه 600 واحد و افراد بالای 70 سال روزانه 800 الی 1200واحد ویتامین د نیاز دارند. فعالیت های ورزشی به ما کمک می کند که استخوان های قوی تری بسازیم، بعلاوه سرعت تخریب استخوانی را نیز آهسته می کند.

ورزش در افراد جوان احتمال اینکه انها به حداکثر توده استخوانی تعیین شده از نظر ژنتیکی برسند را افزایش می دهد.

ورزش های همراه با تحمل وزن مثل پیاده روی، پریدن، دویدن، بالا رفتن از پله و اسکی بر توده و تراکم استخوان پاها، لگن و نواحی پائین کمر تاثیر مثبت دارند.

شنا و ورزش های آبی برای افرادی که توان راه رفتن را ندارند سودمند است.

ورزش علاوه بر اثرات سودمند بر جرم استخوان ها، اثرات سودمندی هم بر عملــکرد عصبی- عضلانی دارد و با ایجـاد هماهنگی حرکات، تعادل بیمار را بهبود بخشیده و احتمال سقوط و زمین خوردگی آنها را کاهش می دهد.

منابع غذایی کلسیم دار

همان طور که اشاره شد شیر و لبنیات دارای بیشترین مقدار کلسیم هستند.

سبزیهای برگدار سبز تیره، مثل کلم و شلغم از منابع خوب به شمار می روند.

منابع غذایی کلسیم دار

منابع غذایی کلسیم دار

ماهیهایی که با استخوان کنسرو می شوند مانند سالمون، ساردین و شاه ماهی منابع خوبی هستند، به شرط آنکه استخوان آنها نیز مصرف شود.

مقدار مورد نیاز کلسیم در 6 ماه اول زندگی 400 میلی گرم و در 6 ماه دوم 600 میلی گرم است. از سنین 1 تا 10 سالگی نیاز به آن 800 میلی گرم و در 11 تا 24 سالگی 1200 میلی گرم می باشد.

افراد بالای 25 سال روزانه به 800 میلی گرم کلسیم نیاز دارند و این میزان در دوران بارداری و شیردهی به 1200 میلی گرم در روز افزایش می یابد.

غذای غنی از کلسیم:
ماهی ساردین (کنسرو شده با استخوان) – یک فنجان : ۵۶۹ میلی‌ گرم ( ۵۷ درصد DV )ماست یا کفیر – یک فنجان : ۴۸۸ میلی گرم (۴۹ درصد DV)شیر خام ( پروتیین آب ‌پنیر، که از شیر ساخته شده ‌است ) – یک فنجان : ۳۰۰ میلی ‌گرم ( ۳۰ درصد متغیر DV )پنیر – ۱ اونس: ۲۰۲ میلی گرم (۲۰ درصد DV)کلم (خام) – یک فنجان: ۹۰.۵ میلی گرم (۹ درصد DV)بامیه (خام) – یک فنجان: ۸۱ میلی گرم (۸ درصد DV)کلم بوک چوی – یک فنجان: ۷۴ میلیگرم (۷ درصد DV)بادام – ۱ اونس: ۷۳.۹ میلی گرم (۷ درصد DV) کلم بروکلی (خام) – یک فنجان: ۴۲.۸ میلیگرم (۴ درصد DV) آب ‌تره – یک فنجان : ۴۱ میلی گرم (۴ درصد DV)

 

عوامل کاهنده و افزایندا کلسیم :

عوامل افزایش دهنده جذب کلسیم شامل ویتامین D، پروتئینها، قند موجود در شیر، محیط اسیدی (مانند اسید معده)، ویتامین C، تحرک، خوردن کلسیم با غذا، نسبت کلسیم به فسفر و وجود مقدار متعادل چربی در غذا می باشند.

عواملی که سبب کاهش جذب کلسیم می شوند شامل اگزالات (موجود در ریواس، چغندر، اسفناج و نخود سبز)، فیتات (در پوسته غلات)، فیبر، محیط قلیایی (افزودن جوش شیرین به غذا)، ناراحتیهای روحی، تحریک حرکات دستگاه گوارش (ابتلا به اسهال) و افزایش سن می باشند.

رژیم غذایی دارای کلسیم و ویتامین D

در حقیقت یکی از موثرین عوامل در پیشگیری و بهبود پوکی استخوان، رژیم غذایی صحیح است. کمبود برخی ویتامین‌ها مانند کلسیم و ویتامین D می‌تواند علت پوکی استخوان باشد.

بنابراین تا حد امکان باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

تغذیه سالم خصوصا در افراد جوان برای پیشگیری از این بیماری بسیار حیاتی است.

از جمله مواد غذایی که حتما باید در رژيم غذایی روزانه خود استفاده کنید عبارتند از:
محصولات لبنی کم چربماهی ساردین، قباد، سالمون و …میوه و آب میوه‌های حاوی کلسیمسبزیجات دارای برگ سبز تیرهزرده تخم مرغهمچنین سعی کنید از مصرف غذاهایی که شور هستند و نوشیدنی‌های حای کافئین و گازدار پرهیز کنید.

منابع غذایی دارای فسفر

نقش فسفر در بدن

فسفر اعمال مهم زیادی در بدن انجام می دهد.

زندگی در کمبود شدید فسفر امکان پذیر نیست. حدود 85 درصد فسفر در استخوانها و دندانها و بقیه در عضلات، اندامها، خون و مایعات دیگر قرار دارد.

 منابع غذایی دارای فسفر

 منابع غذایی دارای فسفر

به طور اجمالی نقش فسفر شامل تنظیم رهاشدن انرژی، جذب و انتقال مواد مغذی، آهکی شدن استخوان و دندان و تنظیم تعادل اسیدی ـ قلیایی محیط بدن می باشد.

غذاهای غنی از پروتئین معمولاً غنی از فسفر نیز هستند.

بنابراین گوشت، ماهی، طیور خانگی و تخم مرغ منابع اولیه فسفر در رژیم غذایی هستند.

کمبود فسفر

به علت توزیع زیاد فسفر در غذاهای مختلف دلیلی مبنی بر کمبود فسفر وجود ندارد. کمبود ممکن است در افرادی که مقادیر زیادی آنتی اسید معده (که در جذب فسفر دخالت می کند) مصرف می کنند، مشاهده شود.

علایم کمبود فسفر، آهکی نشدن استخوان، از دست رفتن اشتها و خستگی است.

منابع غذایی سرشار از فسفر عبارتند از:

سویاتخم کتان عدسلوبیا سفیدجوی دوسرلوبیا پینتوکینوآپنیر سوییسیساردیننخود

نتیجه گیری :

پوکی استخوان به معنی کم شدن تراکم استخوان است که بدنبال آن قدرت و استحکام استخوان کم شده و تحت این شرایط استخوان در معرض آسیب و شکستگی قرار می‌گیرد.

پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که تعادل بین تشکیل استخوان جدید و تجزیه‌ی استخوان قدیمی به‌هم بخورد و استخوان مانند اسفنج، حفره‌دار و پوک شود.

برخی از علایم مهم پوکی استخوان عبارتند از:

• شکستگی راحت‌تر استخوان‌ها

• شل شدن دندان‌ها

• ناخن های ضعیف و شکننده

عوامل بروز پوکی استخوان:
رژیم غذایی نامناسبفقدان ورزش و فعالیت بدنیمصرف دخانیات و الکلعوامل ژنتیکیکمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی

اغلب راه های درمان شامل :

1. تغذیه درمانی و سبک زندگی( که مدت طولانی باید تحت درمان باش)

2. دارو درمانی( که اغلب سریعتر جواب مبدهد)

3. روش های طب سنتی( که اغلب اثبات نشده هستند)

4. درمان پوکی استخوان با تجهیزات نوین

5. ورزش درمانی پوکی استخوان

با تغییر سبک زندگی وهمچنین مصرف کافی از مواد غذایی کلسیم دار و فسفر دار می توان از این بیماری خاموش پیشگیری کرد.

عوامل موثر بر پوکی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر

تهیه و تنظیم:بخش آموزش سایت 30 مگ

مطالب دیگر:

تحقیق در مورد دایناسورها کلاس تحقیق در مورد تقویم مکانیکی بیرونی تحقیق در مورد علامت استاندارد ایران کلاس تحقیق در مورد علامت بازیافت کلاس تحقیق در مورد تنور سنتی گلی و سفالی تحقیق درباره ی علامت سیب سلامت

منبع : KelaseDarsi.ir

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب