عذر خواهی نماینده تربت جام از مردم/گاز۱۵ هزار واحد که قطع شده بود، وصل شد/اعتراضات مردم بازداشتی نداشتعذر خواهی نماینده تربت جام از مردم/گاز۱۵ هزار واحد که قطع شده بود، وصل شد/اعتراضات مردم بازداشتی نداشت

اواخر هفته گذشته بود که جبهه هوای سردی وارد کشور شد و مصرف گاز را بالا برد؛ هوای سرد در استان هایی همچون خراسان بیشتر خودنمایی کرد تا جایی که بخشی از گاز شهرستان ۲۳۰ هزار نفری تربت جام را با افت فشار و قطع مواجه کرد.

این بحران موجب شد تا روز یکشنبه وزیر نفت برای بررسی وضع پایدار انتقال شبکه گاز به استان خراسان رضوی سفر و در نشست ستاد بحران تربت جام شرکت کند. پس از سفر وزیر نفت، مقرر شد تا ۴ هزار والتر به قیمت مصوب ۳۶۰ هزار تومان و ۵ هزار هیتر برقی با نرخ مصوب ۵۰۰ هزار تومان در بین مردم توزیع شود.

در پی این تصمیم فرمانداری این شهر به‌جای شناسایی مشترکینی که گاز آن‌ها قطع شده و ارائه امکانات جبرانی به آن‌ها، متاسفانه در تصمیمی اشتباه، سه نقطه شهر را برای توزیع اقلام جبرانی، اعلام کرد که متاسفانه به موجب این تصمیم، توزیعی ناعادلانه صورت گرفت؛ به این معنا که با تجمع مردم در محل‌های اعلام‌شده، برخی از فقرا و اقشار کم‌درآمد، به امید رایگان بودن یا دستکم بهره‌مندی از تخفیف، در صف ایستادند، ولی با جواب منفی روبرو شدند و دست‌خالی به منازل خود بازگشتند.

نکته قابل‌تأمل ماجرا این بود که افراد ساکن در مناطق برخوردار از گاز نیز، که از تمکن نسبی برخوردار هستند، در صف ایستادند و وسایل گرمایشی دریافت کردند. دست خالی ماندن عده‌ای از بی گازها، اعتراض آنان را در مقابل فرمانداری و هلال احمر در پی داشت، البته ظاهرا امروز با استفاده از منابع گازی استان های مجاور، این مشکل حل شده است. «خبرآنلاین» در گفت وگو با جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام به بررسی کم و کیف این موضوع پرداخته است.

بر اساس اخبار واصله ظاهرا امروز مشکل کمبود گاز تربت جام حل شده است ،در مورد وضعیت کنونی شهر اطلاع رسانی می فرمائید؟

ظرف چند روز گذشته به دلیل افزایش برودت هوا و افت دمای شدید در استان خراسان رضوی، با کمبود گاز مواجه شدیم و خط انتقال گاز تربت جام دچار فشار و در نهایت گاز نزدیک به ۳۳ هزار مشترک قطع شد. در این دو سه روز برای رفع این مشکل چند کارعمده انجام شد: ابتدا با وزیر نفت صحبت کردیم و ایشان ازمنطقه بازدید کردند و دستور دادند تا از استان های مجاور برای تامین گاز و رفع افت فشار کمک گرفته شود. باید اضافه کنم که از امروز افت فشار گاز جبران شده است. از عصر دیروز عملیات وصل گاز مشترکین آغاز شده و تا الان که من در خدمت شما هستم نزدیک به ۱۵ هزار از واحد های قطع شده وصل شده اند و فکر می کنم تا امشب بقیه واحد ها نیز وصل شوند.

یکی از دلایلی که استان خراسان با کمبود گاز مواجه شد، قطع گاز ترکمنستان بود، در این خصوص چه اقدامی صورت گرفته است؟

در پی قطع گاز ترکمنستان با آقای امیر عبدالهیان رایزنی کردیم و ایشان به من گفتند هم با طرف ترکمن و هم با روسیه برای تامین گاز بر اساس آن قرارداد گازی که داریم صحبت کرده اند. می دانید که ما گاز ترکمنستان را در مرز مالی تحویل می گیریم و در جنوب برای فروش به آن ها گاز تحویل می دهیم.در هر حال وزیر خارجه پیگیر هستند و ظرف چند روز آینده این مشکل حل خواهد شد. با افزایش فشار گاز مشکل گازی تربت جام در حال رفع شدن است و ان‌شالله امروز و امشب این مشکل حل خواهد شد.

دیروز نفت و بخاری های برقی در این شهر توزیع شد که مشکلاتی رادر پی داشت، علت بروز این مشکلات چه بود؟

این توزیع با یک مقدار بی برنامگی و بی نظمی انجام شد و مردم یک مقدار از نحوه توزیع ناراحت بودند که انصافا حق با مردم بود .

یعنی مردم در صف های عریض و طویل قرار گرفتند ؟

اصلا توزیع نامناسب بود، ستاد بحران به‌جای اینکه مشترکینی که گاز آن‌ها قطع شده، شناسایی کند و این امکانات را در اختیار آن‌ها بگذارد آمده و این توزیع را در محل برگزاری نمازجمعه و هلال احمر و جاهای مختلف متمرکز کرده و حتی افرادی که گاز آن‌ها وصل بوده هم آمده اند و چند تا چراغ گرفته اند و کسانی که گازشان قطع بوده، نتوانسته اند این خدمات را دریافت کنند که این توزیع ناعادلانه و نامنظم منجر به اعتراض آن‌ها شد.

از مذاکره با وزیر خارجه گفتید و به رفع مشکل در آینده اشاره کردید، این در حالی است که خود شما به وزیر نفت انتقاد کردید و گفتید این تصمیمات شما برای آینده است ، الان چه می توان کرد؟

صحبت وزیر نفت این بود که با سرمایه گذاری خط انتقال شما که ده اینچ است را تا سال آینده افزایش دهیم که انتقال به نحو بهتری صورت گیرد.در اینجا اعتراض من این بود که ما باید سریع تر گاز را وصل کنیم و مشکل الان کردم را حل کنیم و شما هرکاری می خواهید تا سال آینده انجام دهید. اقای امیر عبدالهیان بنا شده این موضوع را به صورت اضطراری و فوری در همین یکی دو روز پیگیری کنند تا گاز ترکمنستان به شبکه گازی ما وصل شود.طبق صحبتی که وزیر خارجه قبل از سفر به ترکیه با بنده داشتند این بود که رایزنی های لازم انجام شده و از طرف روسیه و ترکمنستان قول گرفتند که این گاز به شبکه ما برگردد.

تجمعات مردم در مقابل فرماندری به کجا انجامید؟

طبیعتا وقتی وزیر یا استاندار به شهرستان سفر می کنند مردم برای گقتن مشکلات خود حضور پیدا می کنند و الحمدالله الان مشکل خاصی نداریم.

در این اعتراضات آیا کسی دستگیر شد ؟

نه ،من آمار دستگیری را ندارم ولی بعید می دانم کسی دستگیر شده باشد، چون اصلا نیازی به این جریان نبوده است . دیشب یک تجمعی جلوی هلال احمر بوده است و مردم نسبت به نحوه توزیع چراغ ها اعتراض داشتند و آنجا اگر کسی هم دستگیر شده باشد قطعا با پادر میانی آزادش خواهیم کرد. من به سهم خود از مردم بابت آزاری که از قطع گاز دیدند، عذرخواهی می کنم.

انتهای پیام

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب