مراقبت های بعد از لمینت دندان چگونه است؟مراقبت های بعد از لمینت دندان چگونه است؟

یکی از روش های زیبا کردن دندان ها استفاده از لمینت دندان است.  در مورد اینکه لمینت چیست و چگونه از آن استفاده میشود، به احتمال زیاد در مقالات دیگر وبسایت مطالعه کرده باشید.

نکته ای که بسیاری از افراد باید به آن توجه کنند نگه داری از لمینت است. این یعنی مراقبت های بعد از لمینت دندان که در این مقاله به صورت کامل به معرفی آنها میپردازیم.

 لمینت دندان  لمینت دندان

به طور کلی از لمینت میتوان برای موارد مختلفی استفاده کرد. از تغییر رنگ دندان ها گرفته تا تغییر اندازه و ظاهر آنها.

در صورتی که دندانی دچار شکستگی ، لب پریدگی، فاصله زیاد بین دندان ها و یا کج شدن و خودگی شده باشد میتواند با کمک این روش این مشکل را برطرف کرد.

وجود لمینت ها در علم دندانپزشکی باعث شده تا افراد از ظاهرشان رضایت بیشتری داشته باشند و اعتماد به نفسشان دو چندان شود. این ونیر های سرامیکی از نظر ماندگاری، طول عمر بسیار خوبی نیز دارند.

شما میتوانید بین 10 الی 15 سال روی آنها حساب کنید. البته در صورتی که مراقبت های بعد از لمینت دندان را رعایت کنید میتوانید این عدد را بیشتر هم در نظر بگیرید.

در این مقاله و در ادامه مواردی را با شما در میان میگذاریم که به شما کمک میکنند طول عمر و زیبایی لمینت های دندان را بیشتر کنید. شما برای داشتن لبخند زیباتر هزینه کرده اید پس باید برای نگه داری از آن وقت بگذارید.

شما میتوانید نسخه های کامل مطالب آموزشی را در وب سایت ثمین دنتال مطالعه کنید.

1) رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر میخواهید دندان هایی زیبا و سالم داشته باشید رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مهم ترین و کلیدی ترین مواردی است که باید رعایت کنید. این مورد به صورت مستقیم روی عمر لمینت های دندان تاثیر میگذارد. بعد از هر بار غذا خوردن حتما دندان ها نخ کشیده و مسواک بزنید. تا جایی که میتوانید از خوردن مواد غذایی رنگ دار مثل قهوه، چای ، نوشابه، زردچوبه و … بپرهیزید. در این صورت بدون فوت وقت از خمیر دندان مناسب و مسواک برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید. استفاده از دهانشویه مناسب آنتی سپتیک نیز میتواند به مراقبت از لمینت های دندان کمک کند.

2) مراقبت از لثه

مورد دوم از لیست مراقبت های بعد از لمینت دندان به مراقبت از لثه ها اختصاص دارند. لثه ها اجزای به هم پیوسته ای با دندان ها هستند. در صورتی که لثه های شما دچار بیماری پریودنتال و یا عفونت لثه شوند، این موضوع روی لمینت ها سرامیکی دندان شما تاثیر منفی میگذارد.

فراموش نکنید که دندان شما با لثه های شما در ارتباط هستند و این روی زیبایی خنده های شما تاثیر دارد. اگر از لثه ها مراقبت نشود، عفونت لثه گسترش پیدا کرده و به لمینت ها نیز آسیب میزند.

3) از مسواک نرم و خمیر دندان مناسب استفاده کنید

شاید اولین کاری که باید به عنوان مراقبت بعد از لمینت دندان انجام دهید، تهیه کردن یک مسواک نرم به همراه خمیر دندان مناسب باشد. در صورتی که از مسواک با پرز های سخت استفاده کنید، دندان دچار ساییدگی میشود. علاو بر این بعضی از خمیر های دندان نیز باعث ساییده شدن سرح لمینت دندان میشوند. برای تهیه خمیر دندان مناسب برای لمینت دندان میتوانید از پزشک معالجتان در این رابطه کسب اطلاعات کنید.

4) برای چکاب طبق برنامه به پزشک مراجعه کنید

در صورتی که به صورت منظم به پزشک مراجعه کنید، لمینت دندان ها همیشه در بهترین حالت خودشان خواهند ماند. در صورتی که دندان دچار پوسیدگی شده باشد، پزشک سریعا به این موضوع پی خواهد برد. در نتیجه همیشه دندان ها در سلامت کامل خواهند بود.

برای چکاب طبق برنامه به پزشک مراجعه کنیدبرای چکاب طبق برنامه به پزشک مراجعه کنید

5) از جویدن و خوردن مواد غذایی سخت پرهیز کنید

این تصور در بین عامه مردم وجود دارد که در صورتی که از لمینت دندان استفاده کنند، دیگر نمیتوانند هر چیزی را بخورند و با محدودیت زیادی مواجه میشوند. این باور غلط است. از نظر استحکام، لمینت های دندان بسیار مقاوم و سخت هستند.

اما نکته ای که باید به عنوان یکی از مهمترین مراقبت های بعد از لمینت دندان از آن نام برد این است که شما نباید از دندان ها برای شکستن آجیل، باز کردن درب بطری، جویدن ناخن و … استفاده کنید. این موارد میتوانند آسیب جدی به دندان ها و لمینت وارد کنند.

برای خوردن غذا و جویدن از دندان های عقب که مخصوص این کار هستند استفاده کنید. با رعایت این موارد میتوانید روی عمر طولانی لمینت های دندان حساب ویژه ای باز کنید.

6) از مواد غذایی رنگ دار تا حد ممکن دوری کنید

مواد غذایی رنگ دار میتوانند پیوند ونیر و مینای دندان را از بین برده و باعث ایجاد رنگ قهوه ای و زرد در دندان شوند. بنابراین اگر قرار بر محدود کردن بعضی از مواد غذایی باشد، مواد غذایی رنگ دانه دار در اولویت هستند. با خوردن چای ، قهوه، نوشابه و … به صورت مستقیم روی زرد شدن دندان ها تاثیر منفی خواهید گذاشت.

در صورتی که تمایل به مصرف این دسته از مواد غذایی دارید، بهتر است بعد از آن، از مسواک و خمیر دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید.

7) دخانیات را فراموش کنید

دخانیات دشمن قسم خورده دندانها هستند.

وقتی این مواد میتوانند دندان های طبیعی و ارزشمند شما را از بین برده و ظاهر زرد و پوسیده ای به آنها بدهند، پس قطعا میتوانند همین کار را با لمینت دندان ها انجام دهند. سیگار، قلیان و… میتوانند عفونت را در دهان گسترش دهند. در نتیجه هم سلامت دندان ها و لثه ها به خطر می افتد و هم عمر لمینت ها کم میشود. اگر میخواهید دندان های زیبا داشته باشید، با دخانیات خداحافظی کنید.

8) فعالیت های ورزشی سنگین ممنون!

بعضی از ورزش ها مانند ورزشهای رزمی، فوتبال حرفه ای و در کل ورزشهایی که در آنها تنش بالایی وجود دارد، میتواند برای لمینت دندان مشکل ساز باشند. اگر ورزش حرفه ای انجام میدهید میتوانید از محافظ های دندان برای حفظ لمینت ها استفاده کنید.

9) لمینت ها و دندان قروچه، دشمنان خونی!

وجود استرس و اضطراب میتواند منجر به دندان قروچه در هنگام خواب شود.

این موضوع میتواند به صورت مستقیم روی لمینت دندان ها تاثیر بگذارد. ترک خوردن و شکستن دندان ها و ساییده شدن آنها میتواند از جمله عوامل منفی دندان قروچه باشد.

در صورتی که از این مشکل رنج میبرید، قبل از هزینه کردن برای لمینت، حتما در مورد این موضوع با پزشکتان صحبت کنید.

منابع »  samindental.com | badanema.com