10 اشتباه رایج در آشپزی که شاید ندانیم10 اشتباه رایج در آشپزی

10 اشتباه رایج در آشپزی

1. زیاد جوشاندن پاستا

هنگام جوشاندن پاستا قبل از آب‌کش مراقب باشیم که زیاد آن را نجوشانیم؛ زیرا به هنگام دم گذاشتن یا اضافه کردن مواد جدید برای ادامه پختن، به اصطلاح پاستا وا می‌رود و شکل ظاهری خود را از دست می‌دهد. زیاد جوشاندن پاستا اولین مقام را در اشتباه رایج در آشپزی را به خودش اختصاص داده است.

2. آب بیش از حد برنج

برای دَم گذاشتن برنج، آب آن را به اندازه همان یک بند انگشت بگذاریم. اگر فکر می‌کنیم که ممکن است کم باشد در ادامه پخت به آن آب اضافه کنیم. برنج، حتی با مقدار کم آب اضافی، شفته می‌شود.

3. چرب نکردن ظرف کیک

اگر علاقه به کیک پختن داریم، باید ظرف کیک را قبل از ریختن مواد در آن، چرب کنیم. بهتر است این کار را با روغن سرخ کردنی مایع انجام دهیم تا ظرفیت دمایی بالایی داشته باشد، از کره استفاده نکنیم؛ زیرا می‌سوزد. این کار را به این خاطر انجام می‌دهیم که کیک به ظرف نچسبد و هنگام سرو کردن، کامل جدا شود.

4. زیاد پختن سبزیجات

اگر سبزیجات را زیاد بپزیم یا سرخ کنیم باعث می‌شود که ویتامین‌ها از بین برود همچنین اینکه باعث تغییر در شکل ظاهری و دفرمه شدن آن‌ها هم می‌شود.

5. مقدار روغن کم یکی از ۱۰ اشتباه رایج در آشپزی

درست است که هنگام آشپزی باید مراقب باشیم که از روغن، زیاد استفاده نکنیم؛ اما روغن نداشتن غذا هم خوب نیست. چربی‌ها علاوه بر منبع اصلی تامین انرژی برای بدن ما، باعث جذب بسیاری از ویتامین‌ها نیز می‌شوند.

6. استفاده از ظروف اشتباه

سعی کنید غذا‌ها را در ظرف مخصوص به خودشان بپزید. مثلا اگر می‌خواهید موادی را سرخ کنید، نسبت به حجم مواد و مقدار روغنی که استفاده می‌کنید، تابه‌ای را بردارید که سایز و ارتفاع مناسب داشته باشد.

7. صبر کنید تا خنک شود!

این اشتباهی است که شاید بیشتر ما انجام داده باشیم. هنگامی که مواد را از فر درمی‌آوریم، مخصوصا که کوکی یا شیرینی باشد صبر نکنیم تا خنک شود؛ بلکه همان داغ داغ آن را جدا کنیم.

8. قابلمه کوچک برای جوشاندن ماکارونی

اگر از قابلمه کوچک برای جوشاندن ماکارونی استفاده کنید نه تنها باعث کامل نپختن آن می‌شود؛ بلکه به هم می‌چسبد. این یک اشتباه رایج آشپزی است.

9. سوزاندن عمدی غذا

برخی از افراد مثلا مرغ سوخته یا ته‌دیگ سوخته دوست دارند و می‌خورند. باید گفت که حجم سیاه و سوخته شده مواد غذایی کربن است، که ضرر‌های زیادی به بدن می‌رساند.

10. در زمان نامناسب اضافه کردن

حتی اگر همه موارد را در مقادیر مناسب تهیه کرده باشیم؛ اما در زمان نامناسب یا جابه‌جا، به دیگر مواد اضافه کنیم ممکن است غذای‌مان خراب شود. امیدواریم این ۱۰ اشتباه رایج در آشپزی مورد استفاده شما قرار بگیرد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب