نقش وکیل خانواده در پرونده های حقوقی کرجوکیل خانواده به وکیلی گفته می‌شود که به طور اختصاصی و حرفه‌ای به پیگیری دعاوی خانوادگی مانند طلاق، مهریه، نفقه، حضانت و... می‌پردازد. خانواده مهمترین نهاد اجتماع است که استحکام آن باعث رشد و سلامت جامعه می‌شود. از این رو نقش وکیل خانواده در این‌گونه دعاوی بسیار حیاتی است و می‌تواند به راحتی از زیان‌هایی که ممکن است در خانواده رخ بدهد جلوگیری و به خانواده‌ها در دفاع از حقوق خود کمک کند.

وکیل خانواده کیست؟

همه وکلای دادگستری که دارای پرونده وکالت هستند، می‌توانند در پرونده‌های کیفری و حقوقی و خانواده وکالت کرده و به دفاع از موکل خود بپردازند؛ با این حال برخی از وکلا با توجه به علاقه یا دلایل دیگر تنها در یک حوزه به فعالیت می‌پردازند و در آن متخصص شناخته می‌شوند. یکی از این حوزه‌ها خانواده است که بسیاری از دعاوی حقوقی را در بر می‌گیرد و برخی از وکلا تنها به وکالت در این حوزه می‌پردازند.

وکیل خانواده با وکیل خانوادگی با اینکه در کشور ما به یک معنا به کار می‌رود اما با هم تفاوت‌هایی دارند. وکیل خانواده به امور مربوط به دعاوی خانوادگی می‌پردازد و وکیل خانوادگی به وکیلی گفته می‌شود که برای وکالت از اعضای یک خانواده اقدام می‌کند و همه‌ دعاوی مربوط به آن خانواده، اعم از حقوقی و کیفری را بر عهده دارد؛ بر این اساس لازم نیست اعضا برای هر مورد دنبال وکیل جداگانه‌ای باشند. با این وجود انتخاب این نوع وکیل زیاد در کشور مرسوم نیست و به وکلایی که در دعاوی خانواده فعالیت می‌کنند وکیل خانوادگی نیز ممکن است گفته شود.پ

وکیل خانواده در رفع و رجوع چه پرونده هایی می‌تواند حضور پیدا کند؟

بر اساس ماده ۴ قانون حمایت خانواده، دعاوی خانوادگی در صلاحیت دادگاه‌ها شامل موارد زیر هستند:

نامزدی و خسارات ناشی از برهم زدن آن نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح شروط ضمن عقد نکاح ازدواج مجدد جهیزیه مهریه نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت تمکین و نشوز نسب طلاق، رجوع، فسخ و انفساخ نکاح، بذل مدت و انقضای آن حضانت و ملاقات طفل نسب رشد، حجر و رفع آن ولایت قهری، قیمومیت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و وصایت در امور مربوط به آن‌ها نفقه اقارب امور راجع به غایب مفقود الاثر سرپرستی کودکان بی سرپرست اهدای جنین تغییر جنسیت

نقش وکیل خانواده در پرونده های حقوقی کرج

وظایف وکیل خانواده

هر وکیل نسبت به موکل خود وظایفی دارد و وکیل خانواده نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اولین وظیفه وکیل خانوادگی، دفاع تخصصی از موکل خود است؛ به عنوان مثال ممکن است یک خانم خواهان دریافت نفقه، مهریه، طلاق توافقی و حضانت فرزندان خود باشد؛ وکیل خانواده باید همه ابعاد پرونده را مورد بررسی و دفاع قرار دهد و تلاش کند تا نتایج مطلبوبی به دست آورد. وکیل پرونده باید به بهترین نحو ممکن پرونده را پیگیری و آخرین اطلاعات و جزئیات مربوط به کار را با صداقت تمام ارائه دهد. همچنین لازم است به نحو احسنت سوالات موکل خود را پاسخ داده و او را در جریان روال کار قرار دهد. وکیل موظف است این اطلاعات را با زبان عامه برای موکل خود شرح دهد و با اصطلاحات حقوقی او را گیج و سردرگرم نکند. وکیل خانواده موظف به حفظ اسرار موکل خود است و نباید با طرف مقابل پرونده تبانی کند. امین و قابل اعتماد بودن وکیل گزینه‌ای است که باید اطراف هنگام انتخاب وکیل خانواده باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. هدف اصلی یک وکیل خوب نباید منفعت شخصی باشد و او باید تلاش کند بهترین دفاع را از موکل خود داشته باشد و دستمزد منصفانه‌ای نیز دریافت کند.

اهمیت نقش وکیل در دعاوی خانوادگی

ممکن است اکثر مردم به علت آشنا نبودن با قوانین قضایی، نتوانند به درستی از حق خود دفاع کنند؛ به همین علت قانون اساسی به آن‌ها اجازه انتخاب وکیل داده است و در صورت عدم توانایی افراد برای انتخاب وکیل، برای آن‌ها وکیلی تعیین می‌شود. وکلا نقش مهمی در پرونده‌های خانواده دارند و با توجه به آشنایی با قانون مدنی و حقوق خانواده می‌توانند جلو زیان‌های وارده در خانواده را بگیرند.

بهترین وکیل خانواده در کرج

پیدا کردن یک وکیل خوب، نقش مهمی در دعاوی خانوادگی دارد و باید در انتخاب آن دقت زیادی کرد؛ اگر وکیل خانواده نقش خود را به درستی انجام دهد، در وقت و هزینه صرفه جویی شده و نیازی به واگذاری پرونده به وکیل دیگر و صرف هزینه بیشتر نیست. راه‌های پیدا کردن وکیل خانواده خوب در کرج به شرح زیر است:

برای پیدا کردن بهترین وکیل خانواده در کرج، اولین گام پرس‌وجو از دوستان و اطرافیان است و اگر آن‌ها از خدمات یک وکیل راضی بوده‌اند، انتخاب خوبی خواهد بود. راه دیگر جستجو در اینترنت است که کرج وکیل یکی از گزینه‌های پیش روی شما است که می‌توانید روی آن حساب ویژه‌ای باز کنید. پیش از مراجعه حضوری به وکیل می‌توانید از مشاوره خانواده تلفنی رایگان ۲۴ ساعته در کرج استفاده کنید و با شرح مختصر موضوع دعوی برای او از تخصص و راهنمایی او بهره‌مند شوید. لازم به ذکر است نباید سن و جنسیت را ملاکی برای تشخیص وکیل خانواده خوب در نظر بگیرید و باید به سوابق وکیل توجه نمایید.

هزینه وکیل خانواده در کرج

هر پرونده با توجه به آسان با پیچیده بودن هزینه متفاوتی در بر خواهد داشت. در برخی از دعاوی خانودگی تنها به یک مورد پرداخته می‌شود و در بعضی دیگر وکیل باید از موارد زیادی دفاع کند که طبیعتا هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. در مشاوره خانوادگی در کرج می‌توانید با شرح دعوا از این هزینه‌ها نیز آگاه شوید.

کلام آخر

خانواده نقش مهمی در اجتماع دارد و بر روی آن تاثیر زیادی می‌گذارد. حقوق خانواده جزو حقوق مهمی است که در قانون مدنی نیز به آن اشاره شده است. هنگام ایجاد یک مشکل در خانواده، یک وکیل با تجربه می‌تواند با استفاده از دانش خود به افراد در حل مسائل رخ داده کمک کند. ممکن است مشکل رخ داده تنها با یک مشاوره حل شود و افراد می‌توانند با ارتباط با مرکز مشاوره خانواده رایگان در کرج مسائل خود را حل و فصل نمایند.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب