8 مهمترین فواید پیاده روی صبحگاهی که احتمالاً از آن ها خبر نداشتید!8 مهمترین فواید پیاده روی صبحگاهی که احتمالاً از آن ها خبر نداشتید!

فواید پیاده روی صبحگاهی: پیاده روی یک فعالیت بدنی رایگان و مفرح است که برای افراد مفید است. برای استفاده از مزایای آن نیازی به تجهیزات خاص یا زمان خاصی از روز ندارید. فرقی نمی‌کند پیاده روی را برای مرتب کردن افکارتان دوست داشته باشید،

 

یا از همراهی دوست تان در حین راه رفتن لذت ببرید یا بتوانید با کسی چت کنید، یا زمان خاص شما برای گوش دادن به آن پادکست پرطرفدار است. در این مطلب به 8 مهمترین فواید پیاده روی صبحگاهی پرداخته شده است.

 

چرا پیاده روی مهم است؟

 

پیاده‌روی می‌تواند برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته باشد. چیزی که ثابت می ماند این است که برای بدن و ذهن شما عالی است. به خصوص شروع روز با پیاده روی ذهن و بدن شما را شاداب و سرحال نگه می دارد.

 

قبل از این‌که به سراغ فواید پیاده روی صبحگاهی برویم، می‌خواهیم اول برای شما توضیح دهیم که چرا باید  پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید؟ برای اینکه بدنی سالم داشته باشید حتما لازم نیست به مدت طولانی فعالیت بدنی داشته باشید.

 

یک تحقیق در سال ۲۰۰۷ روی زنانی که تحرک کمی دارند، نشان داد که ورزش کردن حتی در سطوح پایین (۷۵ دقیقه در هفته) میزان سلامتی را به طرز قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

پیاده روی ورزشی سطح پایین به حساب می‌آید که به تجهیزات زیادی احتیاج ندارد و در هر ساعتی از شبانه‌روز قابل انجام است و می‌تواند با سرعت مورد نظر شما انجام شود. یکی از مهم‌ترین فواید پیاده روی این است که خطرات ناشی از ورزش کردن را ندارد.

 

تنها کافی است از خانه خارج شوید و راه بروید. پیاده روی برای افرادی که اضافه وزن دارند و افراد سالخورده یا کسانی که در مدت زمان طولانی ورزش نکرده‌اند، یک فعالیت بدنی عالی محسوب می‌شود.پیاده روی چه به منظور تناسب اندام انجام شود و چه به منظور تفریح، محدود به قدم زدن در خیابان‌های اطراف محل زندگیتان نیست.

 

مکان‌های مختلفی برای پیاده روی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و پیاده روی به تفریحی لذت‌بخش و یک سبک زندگی تبدیل کنید. در ادامه این مطلب  سلامت مجله خبری چشمک به ۸ مهمترین فواید پیاده روی صبحگاهی توضیح داده شده است.

 

فواید پیاده روی صبحگاهی برای سلامتی

 

۱.انرژی شما را افزایش می دهد

یک پیاده روی سریع برای شروع روز می تواند احساس شادابی و لذت را در شما ایجاد کند. سطح انرژی شما را در طول روز حفظ می کند و به کاهش خستگی کمک می کند. به علاوه تنفس کمی هوای خنک، تازه و تمیز در صبح ذهن شما را پاک می کند و باعث می شود احساس هوشیاری و سرزندگی داشته باشید.

 

۲.خلق و خوی شما را بهبود می بخشد

شروع روز با پیاده روی باعث می شود که روز خود را با روحیه خوب شروع کنید. فعالیت بدنی به بدن شما کمک می کند تا اندورفین و سروتونین را آزاد کند که باعث افزایش خلق و خوی طبیعی و افزایش عزت نفس می شوند. همچنین ثابت شده است که از فواید پیاده روی صبحگاهی مدیریت استرس، اضطراب و افسردگی است.

8 مهمترین فواید پیاده روی صبحگاهی که احتمالاً از آن ها خبر نداشتید!

3.به افزایش توانایی ذهنی کمک می کند

پیاده روی خون رسانی به مغز شما را افزایش می دهد و ثابت شده است که توانایی های شناختی شما را بهبود می بخشد.از فواید پیاده روی صبحگاهی می توان به افزایش وضوح ذهنی، توانایی تمرکز و ظرفیت تفکر خلاق اشاره کرد. همچنین باید اشاره کرد که پیاده روی در صبح بهترین تفریح و سرگرمی است که می توان با اعضای خانواده داشت.

 

به علاوه تأثیر مثبتی بر حافظه، تمرکز و مهارت های حل مسئله شما دارد. همچنین مشخص شده است که پیاده روی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و اثرات از دست دادن حافظه را در طول زمان کاهش می دهد.

 

۴.سلامت قلب را بهبود می بخشد

پیاده روی مداوم گردش خون را بهبود می بخشد و فشار خون شما را کاهش می دهد و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. به علاوه پیاده روی منظم می تواند به حفظ سطح کلسترول سالم و کاهش خطر حملات قلبی و سکته کمک کند.

 

۵.سطح قند خون شما را مدیریت می کند

از فواید پیاده روی صبحگاهی افزایش توانایی بدن در پاسخ به انسولین است که به کاهش سطح قند خون شما کمک می کند. بهترین زمان برای پیاده روی، خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و اگر قبلاً با دیابت زندگی می کنید، به مدیریت بهتر این بیماری کمک می کند.

 

۶.عضلات شما را تقویت می کند

منظم بودن در پیاده روی صبحگاهی می تواند به تقویت عضلات پا و شکم شما کمک کند، دامنه حرکتی وسیع تری به شما می دهد و سلامت کلی را بهبود می بخشد. از دیگر فواید پیاده روی همچنین صبحگاهی روان کردن و تقویت عضلات اطراف مفاصل است که به کاهش درد مفاصل و عضلات کمک  می کند.

8 مهمترین فواید پیاده روی صبحگاهی که احتمالاً از آن ها خبر نداشتید!

۷.به شما کمک می کند شب بهتر بخوابید

پیاده روی صبحگاهی و قرار گرفتن در معرض آفتاب اولیه صبح می تواند به حفظ ریتم طبیعی شبانه روزی (چرخه خواب و بیداری) شما کمک کند که کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد. مطالعات همچنین نشان می دهد که فعالیت بدنی می تواند اثرات هورمون های طبیعی خواب را افزایش دهد که می تواند به شما کمک کند راحت تر به خواب بروید.

 

۸.به حفظ وزن سالم کمک می کند

این نکته ممکن است دلیلی باشد که شما کل مقاله را بخوانید. باید بدانید که پیاده روی به کاهش وزن کمک می کند. پیاده روی با سرعت متوسط حدود ۳۰ دقیقه می تواند ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری بسوزاند.

 

اگر پیاده روی را با یک رژیم غذایی سالم و تمرینات قدرتی ترکیب کنید، می تواند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند و همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کند.همچنین به یاد داشته باشید که هیدراته بمانید، سالم غذا بخورید، خوب بخوابید و اقدامات لازم را برای مراقبت از سلامت روان خود انجام دهید.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب