کاربرد ویلچر و انواع آن

کاربرد ویلچر و انواع آنکاربرد ویلچر و انواع آن

امروزه ویلچر یکی از تجهیزات پزشکی محسوب می شود و به یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی افراد کم توان تبدیل شده‌ است. به عبارت دیگر ویلچر وسیله حمل و نقل افراد معلول و کم‌توان است و دارای چهار چرخ است که دو عدد از چرخ ‌ها در جلو و دو عدد در عقب تعبیه ‌شده است. چرخ ‌های عقبی سایز بزرگی دارد و چرخ‌های جلویی کوچک ‌تر می باشند.

 

ویلچر در طرح ها و اندازه های متفاوتی طراحی می شوند که هر کدام کاربرد خاصی داشته و برای مقاصد و نیازهای متفاوتی استفاده می شوند. در ادامه به بررسی چند مورد از آنها خواهیم پرداخت:

 

ویلچر دستی

 

ویلچر دستی جهت حمل و نقل افرادی است که به دلایل متفاوتی ازجمله کهولت سن و مشکلات جسمی نمی توانند راه بروند و ویلچر به آنها کمک می کند تا استقلال بیشتری داشته باشند و راحت تر جابجا شوند. همچنین می توان از ویلچر برای جابجایی بیماران در مراکز درمانی مانند بیمارستان ها یا کلینیک ها استفاده نمود.

 

ویلچر دستی برای افرادی کاربرد دارند که خودشان توانایی حرکت دادن ویلچر را دارند اما به دلیل یک مشکل، نمی توانند بر روی پای خود حرکت کنند. از مهمترین ویژگی های ویلچر دستی می توان به ترمز، دستگیره ثابت و زیرپایی تاشو آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که ویلچر دستی جای کمتری را اشغال می کند و حمل و نقل آسان تری دارد.

کاربرد ویلچر و انواع آن

ویلچر برقی

 

ویلچر برقی یک ویلچر حرفه ای است که به جای قدرت دست با استفاده از یک موتور الکتریکی هدایت می شود و برای افرادی که قادر به هدایت یک ویلچر دستی نیستند و یا برای افرادی که لازم است مسافت های طولانی را طی کنند مناسب است.

 

اینشایان ذکر است که ویلچر برقی را علاوه بر معلولان ممکن است افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی و یا افرادی که به هر دلیلی سریع خسته می شوند؛ استفاده کنند.در ساختار ویلچرهای برقی از تکنولوژی بالاتری نسبت به ویلچر های دستی استفاده می‌شود.

 

ویلچر برقی به علت داشتن موتور و منبع تأمین برق و دستگاه‌های کنترل، سنگین‌تر بوده و برای هدایت بهتر آن کلیدهای کنترل سرعت و تغییر جهت در ساختار آن تعبیه شده است.توصیه کارشناسان به افرادی که به ‌طور دائم در حال مسافرت یا جا به جایی های مداوم در طی شبانه روز هستند، استفاده از ویلچر برقی است.

 

 موتور ویلچر برقی به نحوی طراحی شده است که بتواند سرعت های مختلفی داشته باشد و فرد با استفاه از اهرم کنترل بتواند سرعت و جهت حرکت را تنظیم کرده و یا دستگاه را از حرکت نگه دارد.

 

ویلچر حمام و دستشویی

 

ویلچر حمام و دستشویی حمام کردن کاربر را آسان کرده و می تواند به راحتی بر روی توالت فرنگی فیت می شود. ویلچر حمام و دستشویی دارای محلی برای قرارگیری لگن و یا توالت فرنگی می باشد و لگن ویلچر را می توان به راحتی از ویلچر جدا کرد.

 

وزن کم و همچنین اندازه کوچک ویلچرهای حمام و دستشویی باعث می شود تا این محصول به راحتی قابل حمل بوده و از درب حمام عبور کند. لازم به ذکر است که جنس این نوع ویلچر ها از استیل بدون زنگ بوده و جهت استفاده در حمام و دستشویی بهترین گزینه می باشد.

 

از آنجاکه رفت ‌و آمد در محیط‌های خیس برای افراد ناتوان مشکل ‌ساز است، این نوع ویلچر برای کارهای شخصی و حمام رفتن افراد ناتوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت استفاده از ویلچر حمام و دستشویی موجب می‌شود که این‌ گونه کارها راحت ‌تر انجام شده و شخص احساس آرامش بیشتری داشته باشد.

 

ویلچر حمام و دستشویی دارای چهار چرخ کوچک بوده و از این نظر با سایر ویلچرها متفاوت است. این نوع از ویلچر هاجهت جا به جایی بیمار در منزل و بیمارستان مورداستفاده قرار می‌گیرد و در دو مدل لگن دار و ساده طراحی و به بازار عرضه می‌گردند.

کاربرد ویلچر و انواع آن

ویلچر ارتوپدی

 

ویلچر ارتوپدی تمامی قابلیت های ویلچرهای ساده را داراست و علاوه بر قابلیت های ذکر شده، در ویلچرهای ارتوپدی امکان تنظیم زیردستی و جاپایی وجود دارد. برای مثال این قابلیت می تواند برای افرادی که توان حرکت به داخل اتومبیل را ندارند، بسیار کارآمد است.

 

جنس بدنه ویلچر ارتوپدی از آلومینیوم بسیار سبک و یا استیل مستحکم است که جهت تحمل وزن تا 120 کیلوگرم طراحی شده‌است. همچنین این ویلچر مجهز به چهار چرخ بادی است که می توان چرخ‌ها را توسط پین‌هایی جدا کرد. لازم به ذکر است که جاپایی و جادستی در ویلچر ارتوپدی را می‌توان تنظیم و جدا کرد. پشتی این ویلچر نیز بوسیله اهرم‌ های تعبیه شده خم می گردد.

 

ویلچر مسافرتی

 

ویلچر مسافرتی به نحوی طراحی شده است که فرد برای انجام کارهای روزمره خود در حین سفر مانعی نداشته باشد و احساس رضایت و آرامش را برای او به ارمغان آورد در حقیقت ویلچر مسافرتی یکی از کاربردی ترین ویلچرهای مورد استفاده برای افراد کم توان می باشد .

 

که دارای قابلیت تا شدن است و برای اشخاصی که در بیرون از منزل فعالیت زیادی دارند و باید دائما ویلچر توسط خودرو جابه جا شود و یا افرادی که نیاز دارند به مسافرت بروند، این امکان را می دهد تا به راحتی بتوانند ویلچر را جمع کرده و در داخل قطار یا خودرو و … قرار دهند.

 

ویلچرهای مسافرتی بسیار سبک هستند و هنگامی که تا می شوند، جای بسیار کمی را اشغال می کنند. در واقع سبک بودن ویلچر مسافرتی بسیار قابل توجه کسانی است که می خواهند از این ویلچر در مکان های مختلف استفاده نمایند؛ چراکه اگر ویلچر وزن زیادی داشته باشد، فرد کمک کننده به توانخواه در هنگام باز و بسته کردن آن و همچنین در زمان قرار دادن در وسیله نقلیه دچار مشکل شده و ویلچر مسافرتی دیگر کارایی خود را از دست می دهد.

 

 همچنین اگر ویلچر ابعاد بزرگی داسته باشد، به هنگام جمع کردن و حمل آن، فرد را دچار مشکل می کند. بنابراین ویلچرهای مسافرتی باید در ابعاد مناسب و استاندارد ساخته شوند تا در زمان تا شدن، فضای زیادی را اشغال نکنند.در ساختار ویلچرهای مسافرتی باید چرخ هایی تعبیه شود که توانایی و قدرت عبور از مسیرهای مختلف را داشته باشد.

 

 فردی که با ویلچر مسافرتی به بیرون از خانه و یا به شهرهای مختلف سفر می کند، می بایست منتظر روبرو شدن با انواع معابر تنگ و صعب العبور، کوچه های باریک، یا سطوح شیب دار باشد؛ به همین جهت ویلچر باید دارای قابلیت حرکت در این معابر را داشته باشد. همچنین چرخ های این نوع ویلچر نسبت به ویلچر های دیگر باید قابلیت چرخش داشته باشند.

 

 ترمز ویلچر مسافرتی بر روی دسته طراحی شده تا در مواقع ضروری ویلچر به آسانی کنترل شده و بتوان آن را متوقف نمود.ممکن است ویلچرهای معمولی استحکام بالاتری نسبت به ویلچر مسافرتی داشته باشد، اما مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم به طور کلی این ایراد را پوشانیده و طرفداران زیادی را جلب کرده است.

 

پس اگر فرد سالمند یا کم توان در منزل دارید و به دنبال یک ویلچر مناسب و کاربردی هستید، می‌توانید با مراجعه به فروشگاه تجهیزات پزشکی سدان مد نسبت به خرید بهترین ویلچر با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش اقدام کنید.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب