چگونه چسب را از اجسام مختلف پاک کنیم؟چگونه چسب را از اجسام مختلف پاک کنیم؟

در هر خانه‌ ای انواع مختلف چسب وجود دارد و همه ما برای چسباندن مواد به هم و تعمیر کردن خیلی از وسایل خانگی از این چسب‌ها استفاده می‌کنیم. چسب انواع بسیار متنوعی دارد و طیف آن از چسب‌های ساده کاردستی مدارس تا سیمان نرم که نوعی چسب قوی لاستیکی به شمار می‌رود، متغیر است.

بعضی از انواع چسب‌ها مانند چسب‌های قوی تجاری، چسب ناخن و باقی مانده چسب عکس‌برگردان‌ها، به دلیل ساختار مستحکمی که دارند سخت‌تر از سایر انواع چسب پاک می‌شوند.

روش های پاک کردن چسب از روی فرش

یکی از مشکلاتی که برای ما پیش می‌آید، لکه شدن فرش‌ها است. بنابراین باید برای پاک کردن چسب از روی فرش به دنبال راهکارهای مناسبی باشیم. در ادامه با برخی از مهمترین آن ها آشنا خواهید شد:

1. استفاده از سرکه برای پاک کردن چسب

برای پاک کردن لکه چسب از روی فرش ابتدا تا جایی که می‌توانید مقدار اضافی چسب را از روی فرش بردارید، حتی اگر چسب خشک شده باشد. اگر چسب تازه روی فرش ریخته باشد باید ابتدا با یک دستمال لکه را پاک کرده و بعد چسب را تا جایی که می‌توانید در آب بخیسانید.

اگر چسب روی فرش خشک شده است از یک دستمال مرطوب با آب گرم استفاده کنید. آب باید به اندازه کافی گرم باشد تا لکه چسب روی فرش را نرم کرده و آن‌ را برای پاک شدن آماده کند. سپس از سرکه سفید مقطر برای شستشوی فرش خود استفاده کنید. به این صورت که سرکه سفید را بر روی یک پارچه تمیز بریزید و آن را به مدت یک دقیقه روی لکه بمالید.

اجازه دهید سرکه ۱۵ دقیقه روی لکه بماند. همچنین می‌توانید از آب و سرکه به مقدار برابر استفاده کنید، با این تفاوت که محلول باید به مدت یک شب بر روی لکه بماند. بعد از آن از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن باقی مانده لکه چسب روی فرش استفاده کنید و صبر کنید تا خشک شود.

✅ توجه: قبل از استفاده از سرکه سفید بر روی همه محل لکه، ابتدا آن را روی یک نقطه کوچک و دور از دید تست کنید.

2. استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن چسب

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب گرم ریخته و مخلوط کنید. با یک پارچه تمیز مخلوط را روی چسب بمالید. نباید بیش از حد محل لکه را فشار دهید زیرا این کار باعث می‌گردد که چسب به اعماق فرش نفوذ کند. بعد از این مرحله به آرامی لکه را با دستمال دیگری خشک کرده و اجازه دهید تا فرش کاملا خشک شود.

پاک کردن چسب

روش پاک کردن چسب از روی لباس

آغشته شدن لباس به چسب یکی از بدترین پیشامدهایی است که ممکن است برای ما اتفاق افتد. اما با یادگرفتن روش‌های مناسب برای پاک کردن چسب از روی لباس می‌توانید این مشکل را حل کنید.

1. نحوه پاک کردن چسب ساختمانی از روی لباس

• اول اجازه دهید که لکه چسب روی پارچه یا فرش خشک شود و سپس اقدام به لکه‌بری کنید. دستمال یا چیزی مشابه با آن را روی لکه چسب نکشید. دستمال کشیدن روی چسبی که هنوز خیس است فقط باعث می‌شود که مواد چسبنده بیشتر به عمق الیاف پارچه نفوذ کنند.

• از گوشه یک کارد کُند، یا کاردک پلاستیکی برای برداشتن تکه‌های اضافی و انباشته شده چسب استفاده کنید و اجازه دهید باقی مانده آن خشک شود.

• لباس را به مدت یک ساعت داخل فریزیر قرار دهید. وقتی چسب به طور کامل یخ زد و به حالت جامد درآمد، معمولا این امکان بوجود خواهد آمد تا مقدار زیادی از آن را با دست بشکنید و از الیاف لباس جدا کنید.

• اگر بخشی از لکه هنوز باقی مانده بود، با استفاده از ماده حلال یا لکه‌بر مخصوص، به صورت موضعی کار لکه‌بری را انجام دهید.

2. پاک کردن چسب آکواریوم

برای پاک کردن چسب باید از سرکه استفاده کنید. به این ترتیب که کمی سرکه را به پنبه‌ای بزنید و روی لکه بگذارید تا به تدریج چسب ور بیاید. در مورد چسب آکواریوم این کار را باید چند بار تکرار کنید. زیرا چسب آکواریوم از چسب های دیگر قوی‌تر است.

3. پاک کردن چسب قطره ای از روی لباس و پارچه

برای پاک کردن چسب قطره‌ای از روی لباس و پارچه دو راه حل وجود دارد. اولین مورد استفاده از بخار است. برای این کار می‌توانید از اتو بخار استفاده کنید و پارچه‌ایی روی محل لکه قرارداده و به محل لکه، بخار دهید تا چسب با حرارت باز شده و به پارچه مقابل بچسبد و از بین رود. برای این کار بهتر است سریع اقدام کنید تا بتوانید لکه را کاملا از بین ببرید.

روش دوم استفاده از سرکه است که برای اعمال آن می‌توانید پارچه‌ای را به سرکه آغشته کرده و روی چسب بکشید، تا چسب قطره‌ای نرم شده و از پارچه و لباس جدا گردد.

4. پاک کردن لکه چسب PVA از روی لباس

این چسب معمولا برای کاردستی و کارهای روزمره استفاده می‌شود و برای پاک کردن لکه این چسب به آب سرد و پودر لباسشویی نیاز دارید.

برای پاک کردن این نوع چسب ابتدا اضافات چسب را از روی لباس جدا کنید. سپس لباس را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب سرد قرار دهید تا بافت چسب شل شود. اگر چسب خشک شده باشد می‌توانید ابتدا پودر لباسشویی را روی لکه بمالید سپس آن را با آب سرد آبکشی کنید. بعد لباس را با درجه ملایم و سرد ماشین لباسشویی بشویید. اگر پس از شستن لکه باقی مانده بود این مراحل را مجددا تکرار کنید.

5. پاک کردن لکه چسب قطره ای از روی لباس

برای پاک کردن لکه چسب قطره‌ای از روی لباس و پارچه می‌توانید به دو روش عمل کنید. روش اول استفاده از بخار است. برای این کار از اتو بخار و یا بخار شور استفاده کنید. یک پارچه‌ تمیز و در صورت امکان نخی را روی لکه چسب قرار دهید و روی آن بخار بزنید تا پیوند چسب با حرارت باز شده و به پارچه نخی بچسبد.

روش دوم استفاده از سرکه است. یک پارچه‌ را به سرکه آغشته کرده و روی چسب بکشید، تا چسب نرم شود و از پارچه یا لباس جدا گردد.

6. پاک کردن چسب‌های طبیعی از روی پارچه

برخی چسب‌ها ریشه گیاهی یا حیوانی دارند مثل سیریش که صنعت کاران از آن استفاده می‌کنند. اگر لباس شما به این نوع چسب لکه شد تنها به آب سرد نیاز دارید، چون چسب‌های طبیعی در آب سرد به راحتی حل می‌شوند. تنها کافی است لباس را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب سرد قرار دهید و سپس آن را با تنظیمات دمای سرد در ماشین لباسشویی بشویید.

پاک کردن چسب

پاک کردن لکه چسب از روی دست

در بسیاری از مواقع هنگام استفاده از چسب ممکن است چسب به پوست دست یا بدن ما چسبیده و منجر به آسیب‌های پوستی شود. در ادامه روش‌های مناسبی برای پاک کردن چسب از روی دست را بیان خواهیم کرد.

1. پاک کردن لکه چسب با سرکه و آب گرم

بدترین نوع چسب که ممکن است به دست بچسبد، چسب قطره ای است. برای جدا کردن این چسب از روی دست سعی نکنید آن را بکنید زیرا این کار به پوست شما آسیب می‌رساند.

بهتر است دست را با آب گرم شسته و مالش دهید، سپس مقداری سرکه روی محل چسب بریزید و همچنان دست خود را مالش دهید. در نهایت باید پوست دست را با آب و صابون بشویید. در این حالت چسب از پوست جدا شده و کاملا از بین می‌رود.

2. پاک کردن لکه چسب با استون (لاک پاک کن)

اگر چسب روی ناخن‌ها ریخته باشد بهترین و ساده‌ترین روش برای از بین بردن آن استفاده از استون است. مقدار استون را روی یک پارچه نخی یا پنبه بریزید و ناخن خود را با آن تمیز کنید. همچنین می‌توانید از پد لاک پاک کن نیز برای این کار استفاده کنید.

پاک کردن چسب

پاک کردن چسب قطره ای از روی اجسام مختلف

بعد از پوست دست و پارچه نوبت به معرفی روش پاک کردن لکه چسب قطره ای از روی اجسام مختلف رسید که در ادامه در مورد آن ها بیشتر می خوانیم:

1. پاک کردن چسب با استون

استون را روی یک دستمال بریزید و آن را روی لکه چسب قرار دهید. مدت زمانی که باید استون روی شی بماند به میزان چسب بستگی دارد. وقتی مشاهده کردید که چسب شل شده، آن را از روی شی جدا کرده و جای آن را با آب سرد را بشویید.

✅ توجه: استون‌هایی که در خانه برای پاک کردن لاک استفاده می‌کنید رقیق هستند. اگر لکه چسب زیاد و ضخیم است می‌توانید از فروشگاه‌های مخصوص، نوع خالص و قوی استون را تهیه کنید.

2. پاک کردن چسب از اشیای فلزی و سنگی

لکه چسب های ایجاد شده بر روی اشیای فلزی و سنگی را می‌توانید به کمک گرما دادن به این اشیا از بین ببرید. این کار را می‌توان با استفاده از فندک انجام داد البته اگر نوع فندک اتمی باشد نتیجه بهتری دارد.

برای انجام این کار شعله فندک را به محل لکه نزدیک کنید تا چسب شل شود، سپس آن را جدا کنید. حتما برای این کار از دستکش و ماسک استفاده کنید.

3. پاک کردن چسب از اجسام با سرکه

همانطور که گفتیم سرکه یکی دیگر از حلال های مؤثر و کاربردی در جهت پاک کردن لکه های چسب به شمار می‌آید که با استفاده از پارچه آغشته به سرکه به سادگی می‌توان چسب‌های خشک شده را نرم و جدا کرد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب