پسری هستم ۲۵ ساله با شغل حرفه ای پیرایش. چند سال است با دختری آشنا شده‌ام و تاکنون رابطه بسیار مطلوبی در چهارچوب شرع داشته ایم اما خانواده او به اعتیاد گرایش دارند. من با این که دوست دارم همسرم محجبه و عفیفه باشد، او بالعکس بد حجاب است و درکی از حرف های من ندارد. ما عاشق هم هستیم و خانواده هایمان اطلاع دارند، خواهش می‌کنم راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور

برادر گرامی، ارتباط بین دو جنس مخالف به مدت چند سال باعث ایجاد وابستگی می شود و هر دو نفر پس از مدتی به یکدیگر عادت می کنند و قادر به خروج از رابطه نیستند. از طرفی هم به دلیل آشنایی با خلق و خو و مشکلات یکدیگر از اقدام به ازدواج می هراسند. با توجه به اطلاعات موجود در پیامک به نظر می رسد در دو جنبه فرهنگی و اعتقادی همخوانی و هماهنگی لازم وجود ندارد.

چگونگی واکاوی مسئله اعتیاد

اینکه خانواده دختر مورد علاقه تان به اعتیاد گرایش دارند، به طور قطع زمینه ساز آسیب ها و مشکلاتی خواهد بود؛ بنابراین بهتر است با ارزیابی دقیق، مشکلات احتمالی ناشی از این مسئله را پیش بینی کرده و سپس در برابر هر مشکلی که هم اکنون وجود دارد یا احتمالا در آینده، زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد راه حل های خود را بیان کنید و از این طریق پس از بررسی توان خود در صدد مقابله با این مشکل برآیید؛ برای مثال با اطلاع دقیقی از میزان اعتیاد، نوع اعتیاد، نحوه مصرف (آیا استعمال مواد مخفی است یا علنی و در جمع می باشد) و پیامدهای آن در این خانواده (از نظر بار مالی، آسیب های اخلاقی و عاطفی) بیندیشید چقدر ممکن است شما و همسرتان درگیر این مسئله شوید؟ اطلاعات درست و دقیقی درباره این مسئله کسب کنید و در نهایت با جمع بندی حجم مشکلات و راه حل های احتمالی خود، به نظر قطعی درباره اهمیت این مسئله در زندگی مشترک دست یابید.

چگونگی واکاوی مسئله حجاب

در مسئله حجاب و نوع پوشش هم با یکدیگر تفاهم ندارید و البته درک ذهنی مشترکی هم از این مسئله بین شما و ایشان وجود ندارد. مسائل اعتقادی از دو بعد قابل بررسی است: یکی بعد نظری و دیگری بعد عملی. بعضی افراد از بعد نظری حجاب را قبول دارند اما در عمل به حجاب تقید خاصی ندارند اما افرادی هم هستند که هیچ گونه اعتقادی به حجاب ندارند و به طور عملی هم قید و بندی در این زمینه ندارند؛ بنابراین در فردی که نگرش مثبت و پذیرنده ای به حجاب ندارد احتمال ایجاد تغییرات به سختی امکان پذیر است.

در نهایت توصیه می شود

هر چه زودتر به بررسی دقیق تر مشکلات و موانع موجود در ازدواج با ایشان پرداخته و تصمیم خود را مبنی بر نپذیرفتن یا پذیرش وی قطعی و با پرهیز از طولانی شدن این ارتباط برای کاهش آسیب های وابستگی و عاطفی این رابطه تلاش کنید