هنگام خرید کفش به این نکات توجه کنید تا پشیمان نشویدهنگام خرید کفش به این نکات توجه کنید تا پشیمان نشوید

کفش‌ها نه تنها برای استایل شما، بلکه برای مراقبت از پا نیز ضروری هستند. پوشیدن کفش با سایز نامناسب در واقع می‌تواند مشکلات سلامتی زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. نه تنها پاهای شما آسیب خواهند دید، بلکه مچ پا، زانو و پشت شما نیز آسیب خواهند دید.

 

همچنین، پوشیدن کفش با سایز نامناسب به کفش شما نیز آسیب می‌رساند، طول عمر کفش را کاهش می‌دهد و شما را مجبور می‌کند کفش دیگری خریداری کنید. در این راهنما شما را با نکات خرید کفش آشنا می‌کنیم.

 

1- به ساختار کفش دقت کنید

 

قبل از خرید کفش زنانه ، ساختار آن را بررسی کنید. موادی که کفش از آنها ساخته شده است، از جمله قسمت بالای کفش که رویه نامیده می‌شود، به همراه زیره، کفی، زبانه و هرگونه بند یا دیگر اجزا را بررسی کنید. توجه داشته باشید که آیا درزها بادوام هستند، اگر کفش شل و ول به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد دوام زیادی نخواهد داشت.

 

2- ضخامت زیره کفش را بررسی کنید

 

مطمئن شوید که در صورت پا گذاشتن روی هر چیزی تیز، زیره کفش از پای شما محافظت می‌کند. هدف اصلی کفش شما محافظت از پاهای شماست. اگر کفشی با زیره نازک و سست بپوشید و بر روی شی تیز مانند میخ پا بگذارید، ممکن است پای شما به شدت آسیب ببینید.

 

اطمینان حاصل کنید که کف کفش به اندازه کافی ضخیم و محکم باشد تا از نفوذ هر چیزی به پای شما جلوگیری کند. اگر کف کفش به جای چسباندن به رویه آن دوخته شده باشد، نشانه کیفیت بسیار بالای کفش است.

 

3- در فروشگاه قدم بزنید

 

هنگام امتحان کردن کفش، در فروشگاه قدم بزنید تا تناسب آن را امتحان کنید. راه رفتن با کفش به شما این امکان را می‌دهد که فوراً هرگونه مالش یا تحریک غیرمنتظره را بررسی کنید. روی نیمکت بنشینید و انگشتان پا را به اطراف تکان دهید تا مطمئن شوید که کفش‌ها خیلی کوچک نیستند.

 

از یک سر فروشگاه به سر دیگر راه بروید و به این نکته توجه کنید که آیا هنگام راه رفتن کفش از پاشنه شما می‌لغزد یا در انگشتان پا یا کناره‌های پایتان فشار احساس می‌کنید. در این صورت کفش مناسب پای شما نیست.

 

4- نگران سایز روی کفش نباشید

 

اندازه کفش‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی بین برندها و حتی مدل‌های مختلف یک برند متفاوت باشد. مهم است که تنها به سایزهای قبلی خود تکیه نکنید و کفشی را انتخاب کنید که از همان ابتدا راحت و برای شما مناسب باشد. نگران سایز روی کفش نباشید، اگر در کفش احساس راحتی نمی‌کنید و خیلی کوچک به نظر می‌رسد، یک سایز بزرگ‌تر را امتحان کنید، حتی اگر بزرگ‌تر از چیزی است که معمولاً می‌پوشید.

 

5- پای شما باید فضای کافی در کفش داشته باشد

 

هنگام ایستادن باید حداقل یک عرض انگشت جلوی بلندترین انگشت پا بگذارید. پای شما باید فضای کافی در کفش داشته باشد تا بتوانید انگشتان پا را بچرخانید. تصور نکنید که با پوشیدن و استفاده روزانه، کفش جا باز می‌کند، اگرچه بسیاری از کفش‌ها با پوشیدن راحت‌تر می‌شوند، اما همیشه این‌طور نیست.

 

کفش‌ها باید به محض اینکه آنها را امتحان کردید، پاهای شما را بدون ناراحتی نگه دارند. پاها اشکال و اندازه‌های مختلفی دارند و اگر کفشی برای پایی طراحی شده باشد که شکلی متفاوت از پای شما دارد، هرگز برای شما مناسب نخواهد بود.

هنگام خرید کفش به این نکات توجه کنید تا پشیمان نشوید

6- اندازه کفش برای مراقبت از کفش بسیار مهم است

 

پوشیدن کفش با سایز نامناسب علاوه بر آسیب رساندن به پای شما، طول عمر کفش را کاهش می‌دهد و شما را مجبور می‌کند تا برای خرید کفشی دیگر هزینه کنید. به عنوان مثال، کفش‌های چرمی باید در دراز مدت با پاهای شما سازگار شوند، اما اگر کفش به خوبی در پای شما جا نیفتد، ترک و چین ایجاد می‌کند و موجب آسیب رسیدن به چرم می‌شود.

 

7- در پایان روز به خرید کفش بروید

 

در طول یک روز عادی، پاهای شما در حین راه رفتن منبسط می‌شود. برای اطمینان از یافتن یک جفت کفش که در هر زمانی از روز مناسب باشد، بهتر است زمانی که پاهایتان در بزرگ‌ترین حالت هستند، آن‌ها را امتحان کنید.

 

سعی کنید برای مثال بعد از کار یا مدرسه، یا در آخر هفته‌ها، درست قبل از شام، برای خرید کفش به فروشگاه کفش بروید. اگر قصد دارید در ابتدای روز برای خرید کفش بروید، سعی کنید قبل از رفتن، روی تردمیل راه بروید یا نوع دیگری از ورزش‌های هوازی را برنامه‌ریزی کنید.

 

8- هنگام خرید کفش جوراب همراه داشته باشید

 

زمانی که کفش می‌پوشید، جوراب‌ها به لغزش راحت‌تر کفش‌ها روی پاهای شما کمک می‌کنند و از پاهای شما در برابر هر گونه باکتری که ممکن است در صورتی که شخص دیگری قبل از شما آن را امتحان کند در کفش باقی‌مانده باشد، محافظت می‌کند. اگر می‌توانید، سعی کنید همان جوراب‌هایی را که معمولاً با کفش می‌پوشید همراه داشته باشید.

 

برای مثال، اگر کفش‌های ورزشی یا کفش‌های پیاده‌روی را امتحان می‌کنید، جوراب‌های ضخیم به همراه داشته باشید. اگر در حال امتحان کردن کفش‌های مجلسی و انواع کفش کالج زنانه هستید، جوراب نازک به همراه داشته باشید.

 

9- به تغییرات پای خود در طول زمان توجه کنید

 

هر بار که برای خرید کفش زنانه می‌روید، باید پای خود را اندازه بگیرید. این به این دلیل است که با گذشت زمان، اندازه پاهای شما می‌تواند تغییر کند. عواملی مانند افزایش وزن و بارداری می‌توانند باعث گسترش پاهای شما شوند که منجر به نیاز به سایز بزرگ‌تر کفش می‌شود. اغلب، این تغییرات دائمی هستند.

 

10- به پاشنه کفش‌ها دقت کنید

 

اگر به دنبال کفشی برای استفاده در بیرون از منزل هستید از خرید کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید. برای استفاده روزمره کفش کالج زنانه مناسب است. در حالی که کفش‌های پاشنه بلند می‌توانند شما را قد بلند و جذاب نشان دهند، اما برای هر موقعیتی مناسب نیستند.

 

در خارج از منزل، پاشنه‌های پا ممکن است در خاک نرم فرو برود یا باعث شود روی زمین ناهموار زمین بخورید. این امر به ویژه در مورد کفش‌های پاشنه بلند که پاشنه‌های نازک و میخی دارند، صادق است. خرید کفش زنانه با پاشنه صاف و پهن با اندازه 2.5 سانتی‌متر یا کمتر برای استفاده روزمره مناسب است.

هنگام خرید کفش به این نکات توجه کنید تا پشیمان نشوید

راهنمای انتخاب کفش بر اساس انواع کفش

 

اکنون، یک راهنمای اضافی برای انتخاب انواع مختلف کفش برای پوشیدن روزانه برای شما تهیه کرده‌ایم. این راهنما به شما کمک می‌کند تا انواع مختلف کفش برای پوشیدن روزانه را بشناسید.

 

1- کفش دویدن

دویدن یک ورزش بسیار طاقت فرسا است و بنابراین نه تنها به انرژی بالای بدن نیاز دارد، بلکه به کفشی بسیار مناسب نیز نیاز دارد که پاهای شما را در حین ورزش بدون استرس نگه می‌دارد. کفش‌های دویدن با بالشتک مناسب برای پاشنه پا و انعطاف‌پذیری بالایی در انگشتان پا با تناسب کامل طراحی شده‌اند.

 

2- کفش پیاده‌روی

برخی از افراد با استفاده از کفش‌های مخصوص دویدن برای پیاده‌روی معمولی مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند. هنگام راه رفتن، پاها با اصطکاک و وزن بدن بیشتر مواجه می‌شوند. بنابراین شما به کفش‌های مخصوص پیاده‌روی نیاز دارید که دارای پاشنه‌های ضربه‌گیر و انعطاف‌پذیری در قسمت توپی پا باشد.

 

3- کفش دوچرخه سواری

کفش دوچرخه سواری ایده‌آل، تناسب محکمی را در ناحیه پاشنه ارائه می‌دهد. هنگام پدال زدن، پاهای شما هرگز از کفش بیرون نمی‌لغزند، نه پاهایت را می‌فشارند و نه عذابی ایجاد می‌کنند. اما توجه داشته باشید که کفش‌های دوچرخه سواری معمولاً برای سایر تمرینات خوب نیستند.

 

4- کفش زنانه

انواع کفش‌های زنانه در بازار موجود است. خرید کفش زنانه از کفش‌های روزمره راحت و غیررسمی گرفته تا کفش‌های رسمی‌تر با پاشنه‌های بلند را شامل می‌شود. یک انتخاب ایده‌آل کفش کالج زنانه است که دارای پنجه مربع یا پهن باشد و پاشنه آن کمتر از دو سانت باشد.

 

با گذشت زمان، پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند با پنجه باریک می‌تواند باعث شود که پا شکل کفش را به خود بگیرد و منجر به تغییر شکل‌هایی مانند انگشتان چکشی و میخچه شود.کفش‌های پاشنه بلندتر و نوک تیز می‌توانند باعث ایجاد زانو درد و کمردرد شوند. علاوه بر این، کفش‌های پاشنه بلند فشار فوق‌العاده‌ای بر روی قسمت جلویی پا وارد می‌کنند.

 

هر چه پاشنه بلندتر باشد، فشار و احتمال آسیب بیشتر است. اگر یک کفش پاشنه بلند دارای پنجه نوک تیز باشد، فشار بیشتری در قسمت جلویی پا ایجاد می‌کند. اگر ترجیح می‌دهید کفش‌های پاشنه بلند بپوشید، به دنبال کفش‌هایی باشید که پلتفرمی در زیر پنجه دارند، که فشار کلی روی پا را کاهش می‌دهد.

 

5- کفش مردانه

به طور کلی، کفش‌های مردانه به گونه‌ای ساخته می‌شوند که با فرم پا مطابقت داشته باشند. کفش‌های زیره چرمی دوام و پایداری بیشتری دارند. اگر به طور منظم مسافت‌های طولانی را پیاده‌روی می‌کنید، یک کفش زیره نرم‌تر با کوسن ممکن است راحت‌تر باشد.

 

6- صندل

در حالی که صندل‌ها در هوای گرم محبوب هستند، معمولاً حمایت و پایداری زیادی برای پا ندارند. اگر صندل می‌خرید، یکی را انتخاب کنید که دارای یک یا چند بند باشد تا در اطراف مچ پا محکم شود تا ثبات بیشتری داشته باشد.

 

علاوه بر این، صندل با زیره چوب پنبه‌ای بیشتر از صندل با زیره لاستیکی حمایت می‌کند. بسیاری از صندل‌های طراحی شده برای رفتینگ و پیاده‌روی دارای قوس‌های نگهدارنده در کفش هستند و اگر قصد دارید برای مدت طولانی پیاده‌روی کنید، انتخاب خوبی هستند.

 

سخن پایانی

کفش مناسب به حفظ سلامت پاهای شما در هنگام شرکت در هر نوع فعالیت کمک می‌کند. پاهای شما یکی از ابزارهای ضروری در طول زندگی روزمره شما هستند. در این راهنما نکاتی وجود دارد که باید هنگام خرید یک جفت کفش استفاده کنید که شما را راحت و سالم نگه می‌دارد.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب