لایحه و دادخواست چه تفاوتی باهم دارند؟در عرصه حقوق و علوم قضایی، اصطلاحات متفاوت بسیار زیادی وجود دارند. هر یک از این اصطلاحات می‌توانند سرنوشت یک پرونده قضایی را تغییر دهند. دو مورد از این اصطلاحات لایحه و دادخواست هستند. اگر قصد دارید به دادگاه متنی را ارسال کنید، بهتر است با تفاوت لایحه و دادخواست آشنا باشید تا بتوانید بهتر از حقوق خود دفاع کنید.

تجربه قضایی ثابت کرده است که اغلب پرونده‌های قضایی که به مشکل می‌خورند، به خاطر عدم توجه به معانی کلمات و استفاده نادرست از اصطلاحات قضایی در جای صحیح آن بوده است. به طور حتم اگر بتوانید این اصطلاحات را به درستی استفاده کنید و یا حداقل از آن‌ها سردر بیاورید، می‌توانید نتیجه خیلی بهتری در پرونده‌های قضایی دریافت کنید.

این تفاوت را باید در نظر داشته باشید که آگاهی از فرق لایحه و دادخواست می تواند در تنظیم آنها به شما کمک کند. در این مقاله که توسط کارشناسان مجموعه وکیل‌باشی نگاشته شده است، قصد داریم برای شما از این تضادها و تفاوت های میان لایحه و دادخواست سخن بگوییم. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید.

لایحه و دادخواست چه تفاوتی باهم دارند؟

دادخواست چیست؟

دادخواست به نوعی شروع فرایند اقامه دعوا بین طرفین دعواست. در واقع شما برای شروع دعوی خود، می‌بایست یک دادخواست شامل مشخصات طرفین، دلایل و منضمات، خواسته و ... به دادگاه تقدیم کنید.

این فرم که توسط فرد خواهان تنظیم می‌شود، پس از بررسی به اجرا درآمده و مراحل قانونی انجام می‌شود. در قدم اول می‌توان گفت که تا زمانی که دادخواستی ثبت نشود، لایحه کاربردی ندارد. همین امر فرق بین لایحه و دادخواست را نشان می­دهد. در قسمت بعد، بیشتر به توضیح این واژه­ها می‌پردازیم.

لایحه چیست؟

لایحه، در واقع مستندی است که توسط وکیل مدافع یا شخص متهم در دادگاه تهیه می‌شود و شامل بیان دلایل و مواردی است که به نفع متهم یا متهمین در دادگاه مطرح می‌شود.

دفاعیه شامل ادعاها، شواهد و تحلیل‌های حقوقی است که برای حمایت از حقوق و مزایای متهمین ارائه می‌شود. به عبارت دیگر، لایحه دفاعیه یک پاسخ به ادعاها و شواهدی است که توسط دادستان یا ادعاکننده مطرح شده است.

در لایحه دفاعیه، مواردی مانند توضیح واقعیت‌های مورد اتهام، توضیح شواهدی که به نفع متهم استفاده می‌شوند، بیان حقوق و مزایایی که برای متهمین باید رعایت شود و نقض این حقوق و مزایا در صورت ادامه پرونده، بیان دلایل و شواهدی برای رد ادعاهای دادستان و در مجموع برای دفاع از متهمین در دادگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از ثبت درخواست و پیگیری مراجع قضایی از طرفین، این افراد به دادگاه احضار می‌شوند. پس از احضار این افراد، در جلسه دادگاه پرسش و پاسخ لازم از طرف قاضی انجام می‌شود.

منشی در تلاش است که تمامی وقایع دادگاه، گفتگوها، اظهارنظرها و مدارک ارائه شده را به صورت متنی ثبت کند. این موارد ثبت شده برای رای دهی نهایی قاضی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بین ممکن است منشی دادگاه خطایی داشته باشد و اطلاعات به درستی به قاضی نرسد.

تفاوت دیگر در بررسی فرق لایحه و دادخواست، باید گفت که لایحه توسط هر دو طرف به قاضی تقدیم شده است؛ اما دادخواست توسط خواهان به مرجع قضایی ارائه می‌شود. نوشتن و تنظیم هر یک از این موارد، نیازمند دانش و تجربه حقوقی مناسب است.

لایحه و دادخواست چه تفاوتی باهم دارند؟

فرق بین لایحه و دادخواست چیست؟

در قسمت بالا هر یک از لایحه و دادخواست را به طور واضح توضیح دادیم. هر کدام از این موارد ویژگی‌های مختلفی دارند. در واقع به طور معمول به خاطر نام آن‌ها، اشتباه زیادی در ارائه آن‌ها ایجاد می‌شود. اگر شما فرق بین لایحه و دادخواست را بدانید، می‌توانید با خیال آسوده‌تر به ادامه روند حقوقی پرونده خود بپردازید.

طبق تجربه حقوقی، لازم است اصطلاحات و کلمات اساسی حقوق را بدانید تا بتوانید به شکل بهتری در دادگاه عمل کنید. به صورت کلی، لایحه در حین اقامه دعوی در دادگاه نوشته می‌شود.

تفاوت بعدی این است که نوشتن لایحه نیازمند تخصص و تجربه کافی در زمینه‌های حقوقی و قضایی است؛ یعنی نوشتن آن بدون آگاهی از قوانین و اطلاعات حقوقی ممکن نیست. اما تنظیم دادخواست تا حدودی می‌تواند توسط افراد انجام گیرد، زیرا در نهایت به وسیله ضمیمه کردن لایحه، تکمیل خواهد شد. به شکلی که فرد با حضور در مراجع قضایی می‌تواند فرم دادخواست را پرکرده و به مرجع مربوطه ارائه کند.

در بیان واضح تر فرق لایحه و دادخواست باید اشاره کنیم که شیوه نگارش دادخواست و لایحه متفاوت بوده و دقت در نگارش آن بسیار حائز اهمیت است. لایحه ارزش و اعتبار بسیار بالایی دارد، به همین دلیل نوشتن آن توسط یک فرد غیرمتخصص، می‌تواند تبعات جبران ناپذیری به همراه آورد؛ به همین دلیل، تنظیم لایحه فقط توسط وکلای متخصص صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، نوشتن دادخواست به طور معمول توسط خواهان انجام می‌شود.

در صورتی که خواهان بخواهد اطلاعات دادخواست توسط وکیل تکمیل شود، می‌بایست اطلاعات وکیل را نیز در دادخواست بنویسد. ارائه دادخواست هزینه‌های خود را در بر دارد. در واقع تقدیم دادخواست به دادگاه، به معنی شروع فرایند دعواست.

بر خلاف دادخواست، ارائه لایحه بدون هزینه است. تنها هزینه ارائه لایحه به مراجع قضایی، هزینه ای است که توسط وکلای متخصص برای نگارش فرم لایحه، ممکن است دریافت گردد.

جمع بندی

برای شروع فرایند دعوی خود، لازم است که یک دادخواست به همراه تمامی مشخصات خود از جمله آدرس محل زندگی و اطلاعاتی از طرف دعوا را بنویسید. این کار به طور معمول توسط خواهان و یا وکیل معرفی شده توسط او انجام می‌شود.

در سوی دیگر، لایحه نوشتاری است که اطلاعات رد و بدل شده در جلسه دادگاه را شامل می­شود. لایحه و دادخواست از جمله موارد حقوقی مهم هستند که بهتر است توسط وکیل مربوطه تدوین شوند تا بتواند به خوبی از حقوق شما دفاع کرده و پیروزی شما را تضمین کند. برای تنظیم فرم دادخواست و لایحه مورد نظرتان به وسیله وکلای پایه یک دادگستری، می‌توانید اینجا مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب