عادت‌ روزانه‌ای که شکل بدن را تغییر می‌دهندعادت‌ روزانه‌ای که شکل بدن را تغییر می‌دهند

بعضی کارهای کوچکی که هر روز انجام می‌دهیم می‌توانند اثر منفی بر حالت قرارگیری بدن ما داشته باشند. در ادامه با این عادت‌های به ظاهر بی ضرر آشنا خواهیم شد.

به نقل از روزیاتو، پوسچر یا حالت قرارگیری بدن نه تنها به لحاظ سلامت جسمی بلکه به لحاظ سلامت روانی هم اهمیت دارد. وقتی حالت پوسچر یا حالت قرارگیری بدن درست باشد، کمتر خسته خواهید شد، روحیه‌ بهتری خواهید داشت و حتی اگر گرفتار افسردگی باشید، به کمکتان خواهد آمد. اما بعضی کارهای کوچکی که هر روز انجام شان می‌دهیم می‌توانند اثری منفی بر حالت قرارگیری بدن ما داشته باشند. در ادامه با این عادت‌های به ظاهر بی ضرر آشنا خواهیم شد.

۱- کیف دوشی کج می‌اندازید

استفاده از کیفی که به صورت متعادل روی بدن قرار نگیرد، یکی از بدن‌ترین کارهایی است که می‌توانید با پوسچر خود انجام دهید. شاید وسوسه شوید بزرگ‌ترین کیف را انتخاب کنید تا بتوانید تمام زندگی تان را با خود همه جا ببرید، اما یادتان باشد هر چه کیف سنگین‌تر باشد مشکل بزرگتری ممکن است برای ستون فقراتتان ایجاد کند. وقتی کیفتان را روی یک دوش می‌اندازید و وزن آن به طور مساوی پخش نمی‌شود، این امر ممکن است منجر به آسیب دیدن گردن و شانه‌ها بر اثر فشار وارد آمده، تضعیف پوسچر و حتی سردرد شود. اگر آمادگی دل کندن از کیف دوشی کج مورد علاقه‌تان را ندارید، گهگاه آن را سبک کنید.

۲- تلفن همراه‌تان را بین گوش و شانه‌هایتان نگه می‌دارید

نشستن طولانی مدت و یکسره پشت میز برای پوسچرتان مفید نیست، اما این فقط نحوه‌ نشستنتان نیست که می‌تواند به ستون فقراتتان صدمه بزند. نگه داشتن تلفن بین شانه‌ها و گوش شاید به آزاد شدن دست‌هایتان کمک کند، اما در نهایت می‌تواند به پشتتان صدمه بزند. گردن و شانه‌های شما برای ماندن در چنین حالتی آن هم به مدت طولانی ساخته نشده اند و این عادت می‌تواند باعث وارد آمدن فشار به قسمت فوقانی پشت شود و بنابراین پوسچرتان را تحت تأثیر قرار دهد.

۳- با لپ‌تاپ کار می‌کنید

استفاده از لپ‌تاپ امکان کار در هر جایی را فراهم می‌کند، اما بهتر است در برابر وسوسه‌ فرو رفتن در صندلی‌تان مقاومت کنید. قوز کردن و نگاه از بالا به پایین به صفحه‌ لپ‌تاپ می‌تواند عضلاتتان را خسته کند و در نهایت باعث تضعیف پوسچرتان شود. در حقیقت، پژوهش‌ها نشان داده نگاه از بالا به پایین می‌تواند به اندازه‌ یک وزنه‌ ۲۷ کیلوگرمی به عضلات گردن فشار وارد کند.

۴- با قهوه‌تان شیر می‌خورید

شیر و دیگر محصولات لبنی را جزئی از یک رژیم غذایی سالم می‌دانند، اما این مواد غذایی می‌توانند باعث بروز التهاب در بدن شوند و ممکن است پشت دردی را که از قبل داشتید تشدید کنند و در نتیجه، پوسچرتان را تحت تأثیر قرار دهند. مصرف کافئین می‌تواند شرایط بسیار مناسبی برای کمر درد ایجاد کند و حتی منجر به پشت درد مزمن شود.

۵- زیاد اتو می‌کشید

استفاده از اتو باعث می‌شود روی میز اتو خم شوید و در نتیجه، می‌تواند پوسچرتان را تضعیف کند. اگر زیاد اتو می‌کشید، از یک صندلی استفاده کنید که تکیه‌گاه بلندی داشته باشند و برای آنکه قوز نکنید هم یک حوله‌ لوله شده پشتتان بگذارید.

۶- با پتوی سنگین می‌خوابید

خوابیدن با یک پتوی نرم و بزرگ شاید حس راحتی دهد، اما برای بلند و مرتب کردن آن هنگام درست کردن تخت باید خم شوید و از ماهیچه‌هایتان کمک بگیرید. برای جلوگیری از پشت درد، به دنبال پتوهای سبک‌تر باشید.

۷- تنیس بازی می‌کنید

اگر به طور مرتب تنیس بازی می‌کنید باید بدانید که این ورزش می‌تواند عضلاتتان را به درد آورد. وقتی پاهایتان را دائم عقب و جلو می‌کنید، این کار می‌تواند به مفصل‌های ستون فقرات فشار وارد کند و در نتیجه باعث پشت درد شود. برای جلوگیری از این مشکل، کفش‌هایی بپوشید که از قدرت ضربه گیری خوبی برخوردار باشد و قبل از شروع بازی حتماً حرکات کششی انجام دهید.

۸- عینک می‌زنید

استفاده از عینک نامناسب ممکن است باعث گردن درد شود و در نتیجه، پوسچرتان را تحت تأثیر قرار دهد. وقتی سرتان را بالا می‌آورید تا از قسمت باز ِ پایین عینک نگاه کنید، این کار باعث وارد شدن فشار به گردن و در نتیجه، خشک شدن آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، سرتان را خیلی به صفحه‌ دستگاه نزدیک نکنید، به طور مرتب به خودتان استراحت دهید و در این فرصت حرکات کششی انجام دهید یا کمی پیاده‌روی کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب