با 9 جاذبه جذاب و دیدنی باکو آشنا شویدکشور آذربایجان

کشور آذربایجان در جنوب رشته‌کوه قفقاز و غرب دریای خزر قرار گرفته است. پایتخت کشور آذربایجان شهر باستانی باکوست که بهترین بندر دریای خزر در آن قرار دارد.

جاذبه‌های گردشگری کشور آذربایجان

این کشور مجموعه‌ای از جاذبه‌های سنتی و مدرن دارد. هر سلیقه‌ای که داشته باشید، حتما جاذبه‌ای هماهنگ با سلیقه‌ خود پیدا می‌کنید.

1. باکو

این شهر ترکیب شگفت‌انگیز شهر تاریخی ایچری‌شهر و آسمان‌خراش‌های مدرن را در خود جای‌ داده‌ است. در بین این‌همه جاذبه‌های تاریخی و مدرن، حتما از برج‌های شعله بازدید کنید. این ۳ برج که شبیه شعله‌های آتش ساخته شده‌اند، در شب مانند برنز می‌درخشند.

2. ایچری‌ شهر

ایچری‌ شهر بافت تاریخی یا ارگ باکو است که در مرکز این شهر قرار دارد و نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. می‌توانید در ‌جای‌ جای این محله‌ حفاظت‌شده، آثار شگفت‌انگیز و شاهکارهای معماری را مشاهده کنید.

ایچری‌ شهر

3. پارک ملی آبشرون

پارک ملی آب‌شوران جزو مناطق حفاظت‌شده است و می‌توانید گونه‌های گیاهی و جانوری آذربایجان را در آن مشاهده کنید. بسیاری از گونه‌های جانوری که بخشی از حیات وحش آذربایجان را تشکیل می‌دهند در این پارک ملی زندگی می‌کنند مانند آهو، شغال، گورکن، فک خزری و انواع پرندگان.

پارک ملی آبشرون

4. گل‌ فشان گاراسو

گل‌ فشان‌ها از جاذبه‌های طبیعی کشور آذربایجان هستند. گل‌فشان‌ها به‌علت انباشت گازهای زیرسطحی تشکیل می‌شوند و پرتاب گل‌ولای از دهانه‌ آن‌ها در واقع رهاسازی این گازهاست. بیشتر کسانی که از گل‌فشان گاراسو بازدید کرده‌اند، این منطقه را به سطح کره ماه توصیف می‌کنند.

گل‌ فشان گاراسو

5. قبوستان در کشور آذربایجان

قبوستان را می‌توان نمونه آذربایجانی استون‌هنج بریتانیا در نظر گرفت. در هر دوی آن‌ها سازه‌هایی سنگی متعلق به دوران پیش از تاریخ مشاهده می‌شود که از نوع سنگ‌افراشت هستند.

قبوستان در کشور آذربایجان

6. پارک ملی شیروان

در جای‌ جای پارک ملی شیروان می‌توانید مناظری را مشاهده کنید که ویژه اقلیم نیمه‌خشک هستند؛ تپه‌هایی از شن‌های روان که آهوها برای مخفی‌شدن از آنها استفاده می‌کنند. همچنین علاقه‌مندان به حیات‌ وحش می‌توانند گونه‌های مختلف جانوری از جمله لاک‌پشت، جوجه‌تیغی، گربه جنگلی و شغال را در این منطقه ببینند.

پارک ملی شیروان

7. منطقه شکی

این منطقه که در غرب باکو قرار دارد، یکی از کهن‌ترین سکونتگاه‌ها در تمام قفقاز است و می‌گویند سابقه‌ سکونت در آن به ۲۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد. شهر شکی یکی از توقفگاه‌های جاده ابریشم بوده و به ابریشم‌های نفیس و سایر منسوجات شهرت داشته‌ است.

منطقه شکی

8. پارک ساحلی باکو

یکی از جاذبه‌های گردشگری در پایتخت آذربایجان پارک ساحلی یا بلوار باکو است که هر کسی با هر سلیقه‌ای می‌تواند تفریح و سرگرمی موردعلاقه‌ خود را آنجا پیدا کند. می‌توانید به چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌های سنتی بروید، از خوردن خوراکی‌هایی مانند بستنی سنتی لذت ببرید یا غذای خود را در رستوران ساحلی میل کنید.

پارک ساحلی باکو

9. آتشگاه باکو

آذربایجان از دیرباز به سرزمین آتش معروف بوده است، چون در جای‌جای این سرزمین میدان‌های نفت و گاز طبیعی وجود دارد و آتش از دهانه‌ آن‌ها خارج می‌شود. حتی می‌گویند همین پدیده‌های طبیعی الهام‌بخش آتش‌پرستانی بوده‌‌اند که بعدها دین زرتشتی را پایه‌گذاری کردند.

آتشگاه باکو

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب