روسیه یک سال بعد از جنگ اوکراین: مخالفان در زندان ، تبلیغات ملی گرایانه در اوجروسیه یک سال بعد از جنگ اوکراین: مخالفان در زندان ، تبلیغات ملی گرایانه در اوج

وضعیت روسیه یک سال بعد از آغاز جنگ علیه اوکراین، سوژه گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس (AP) است.

به گزارش عصرایران، روسیه از 5 اسفند 1400 جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد و این جنگ همچنان ادامه دارد. کشورهای غربی از اوکراین حمایت سیاسی تسلیحاتی می کنند. ارتش روسیه توانسته است تاکنون 4 منطقه شرقی اوکراین را اشغال و به خاک خود ملحق کند.

در گزارش اسوشیتدپرس می خوانیم:

شب های مسکو نشانه های کمی از وجود جنگ دارند اما جنگ تا عمق این کشور را هدف قرار داده است. چه به لحاظ اقتصادی یا نگرانی ها از سربازگیری های جدید یا هزاران خانواده روس که خبر کشته شدن فرزند خود را در جنگ دریافت می کنند.

گروه هایی از افراد شاد و خندان در رستوران ها و میکده های محله سریتینکا (مسکو) جمع می شوند و همزمان پلیس گردشگری در میان کلوب های شبانه در رفت و آمد است.

نشانه ای از جنگ در خیابان ها نیست جز حرف بزرگ زد Z بر روی دیوار یک ساختمان. حرف زد نماد "عملیات نظامی ویژه" است. این اسمی است که دولت و رسانه های دولتی روسیه برای جنگ کشورشان علیه اوکراین استفاده می کنند. آنها از کلمه جنگ استفاده نمی کنند بلکه آن را "عملیات نظامی ویژه" توصیف می کنند.

این ساختمان قبلا فروشگاه بزرگ کالاهای غربی بود. بر روی شیشه فروشگاه، پوستری از یک سرباز با چهره جدی و مصمم است که در کنار او نوشته شده:"سربلندی برای قهرمانان روسیه". این پوستر یادآور ادامه جنگ از یک سال قبل تاکنون است.

سرکوب گسترده باعث ساکت کردن مخالفان جنگ شد. مخالفان سیاسی به زندان افتادند یا به خارج از کشور فرار کردند. بسیاری از خانواده ها هم به دلیل سربازگیری دولت برای جنگ، چند پاره شدند. این نخستین سربازگیری اجباری دولت روسیه از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون است.

تلویزیون دولتی روسیه برنامه های نفرت انگیز علیه غرب پخش می کند. این برنامه ها می گویند اکثریت در جهان همچنان در کنار روسیه هستند. در جبهه های جنگ هزاران نفر از نظامیان روسیه کشته شده اند.

"صوفیا سوبوتینا" از اهالی شهر سنت پترزبورگ روسیه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "در واقعیت، جنگ خیلی چیزها را نابود کرد از جمله زندگی ما را".

او در هفته، دو بار به مرکز بازداشت می رود تا برای شریک زندگی اش "ساشا اسکوچیکینکو" غذا و دارو ببرد. ساشا، هنرمند موسیقی است و از مشکلات جسمی خطرناکی رنج می برد.

ساشا در آوریل گذشته به دلیل توزیع نمادهای مخالفت با جنگ در برچسب های قیمت فروشگاه های بزرگ، بازداشت شد.
صوفیا خود نیز به اتهام "انتشار اطلاعات دروغ درباره ارتش روسیه" متهم شده است.

این یکی از قوانینی جدید دولت پوتین است که مخالفت علنی با جنگ را جرم می داند.

رسانه ها در روسیه نمی توانند از کلمه "جنگ" برای حمله نظامی به اوکراین استفاده کنند. معترضین روس هم به دلیل استفاده از این کلمه در تابلوها و دست نوشته های مخالفت با جنگ علیه اوکراین، به جریمه های سنگین مالی محکوم می شوند.

همچنین اکثر افرادی که برای اعتراض به جنگ به خیابان ها آمدند نیز دستگیر شدند و تظاهرات های ضدجنگ با برخورد پلیس ناتمام ماندند.

دولت سایت های خبری مستقل در روسیه را فیلتر کرده است. علاوه بر این، فیس بوک، اینستاگرام و توییتر هم فیلتر شدند.

همچنین از ادمه کار یک شبکه رادیویی معروف روسیه هم جلوگیری شد. روزنامه روسی "نووایا گزتا" به مدیریت "دمتری موراتوف" (برنامه صلح نوبل 2021) نیز مجوزش باطل شد.

منتقدان و مخالفان برجسته پوتین در روسیه هم یا بازداشت شدند یا کشور را ترک کردند. "ایلیا یاشین" به 8 و نیم سال زندان محکوم شد. "ولادیمیر کارا مورزا" به زندان افتاد و در انتظار محاکمه است. "الکسی ناوالنی" هم همچنان در زندان است.

هنرمندان مخالف جنگ هم کار خود را از دست دادند. تئاترها و کنسرت های موسیقی این دسته از هنرمندان هم لغو شد.

یاشین در سال گذشته میلادی از زندان به خبرگزاری آسوشیتدپس گفت: واقعیت این است که پوتین توانست بخش بزرگی از جامعه ما را بترساند. انکار این موضوع، سخت است.

تعقیب گسترده و بازداشت شمار زیادی از مخالفان و منتقدان در روسیه به موضوع قابل افتخار در تبلیغات دولت روسیه تبدیل شده است.

تلویزیون دولتی روسیه برنامه های تفریحی و سیاسی و خبری را افزایش داده است که از روایت دولت درباره جنگ علیه اوکراین حمایت می کند. اینکه روسیه به دنبال نجات اوکراین از نازی هاست. این ادعای دروغی است که پوتین آن را به عنوان بهانه جنگ استفاده می کند.

دمتری کیسیلوف گوینده تلویزیونی سه ماه قبل در برنامه هفتگی اش گفت: " کره زمین از رهبری غربی خلاص می شود. اکثریت مردم جهان با ما هستند. ساختار جدیدی از جهان در برابر چشمان ما شکل می گیرد".

این پیام ها در روسیه با پذیرش زیادی روبه رو می شوند. این را "دنیس فولکوف" مدیر مرکز مستقل نظرسنجی لیوادا در روسیه می گوید. او اضافه کرد: این موضوع که ناتو می خواهد روسیه را نابود کند یا حداقل اینکه می خواهد روسیه را تضعیف کند در کشور، رایج است.

کاخ کرملین روایت خود را درباره جنگ در میان جوانان نیز ترویج می کند. کرملین از دانش آموزان مدارس خواسته است برای سربازان نامه بنویسند. در برخی دانشگاه ها هم "دفتر قهرمان" ایجاد شده تا دانشجویان فارغ التحصیل که در اوکراین می جنگند متمایز شوند.

در شهریور گذشته هم درس " مذاکرات درباره اشیاء مهم" به برنامه درسی مدارس اضافه شد.

در این درس که برای دانش آموزان کلاس هشتم تا یازدهم اختصاص دارد "عملیات ویژه نظامی" یا همان جنگ روسیه علیه اوکراین بیانگر "ساخت نظام جهانی چند قطبی" تعریف شده است.

حداقل یک معلم در روسیه به دلیل رد تدریس این درس، از کار برکنار شد.

با وجود اینکه این درس، اجباری نیست اما برخی والدین که فرزندان آنها این درس را انتخاب نکرده اند با فشار مسوولان یا حتی پلیس روبه رو شده اند.

اقتصاد روسیه هم به فضل درآمدهای سرشار نفتی توانست با تحریم ها مقابله کند. روسیه در یک سال اخیر حدود 325 میلیارد دلار درآمد نفتی داشت. جنگ باعث افزایش قیمت نفت شد.

بعد از آغاز جنگ، شماری از بانک ها و شرکت های خدمات مالی بانکی، روسیه را ترک کردند اما مسکو جایگزین های داخلی برای آنها ارائه کرد.

بعد از اینکه اروپا و امریکا پروازهای مستقیم به روسیه را ممنوع کرد قیمت بلیط های پرواز به شدت افزایش یافت و دسترسی به برخی مقاصد خارجی نیز سخت شده است.

جامعه شناسان می گویند این تغییرات احتمالا اکثریت روس ها را آزار داده و ناراحت کرده است. افرادی که میانگین حقوق ماهانه آنها در سال 2022 حدود 900 دلار بود. تنها یک سوم جمعیت روسیه نیز دارای گذرنامه هستند.

در یک سال اخیر که از جنگ روسیه علیه اوکراین می گذرد تورم در روسیه به 12 درصد تقریبا افزایش یافت اما پوتین از حمایت های اقتصادی از خانواده های دارای کودک و افزایش حقوق های بازنشستگی خبر داد. همچنین حداقل حقوق ها نیزبه میزان 10 درصد افزایش یافت.

همچنان دستگاه های مک بوک و آی فون شرکت امریکایی اپل به فراوانی و آسانی در روسیه در دسترس هستند. ساکنان مسکو می گویند رستوران ها ماهی ژاپنی و پنیر اسپانیایی و مشروبات فرانسوی ارائه می کنند.

شوک بزرگ زمانی رخ داد که در شهریور گذشته دولت روسیه 300 هزار نفر را برای جنگ فراخواند. این یک سربازگیری اجباری بزرگ بود. این موضوع باعث نگرانی زیادی شد زیرا اکثرا مردان زیر 65 ساله و برخی زنان رسما شامل از این برنامه بودند.
بعد از این، بلیت های پرواز به سرعت فروش رفتند و صف های طولانی در برابر گذرگاه های زمینی روسیه با کشورهای همسایه شکل گرفتند.

برآوردها نشان می دهد صدها هزار نفر، کشور را در چند هفته بعد از اعلام سربازگیری اجباری، ترک کردند. آنهایی هم که به برنامه سربازگیری پیوستند از شرایط زندگی در پایگاه های نظامی و نقص تجهیزات و امکانات شکایت دارند.

همسران و مادران سربازان می گویند آنها را بدون آموزش کافی یا تجهیزات مناسب در جبهه های جنگ اوکراین مستقر کرده اند به همین دلیل به سرعت مجروح می شوند.

ارتش روسیه تاکنون کشته شدن بیش از 6 هزار نفر از نیروهای این کشور در جنگ را تایید کرده اما برآوردهای غربی می گویند این عدد به دهها هزار نفر می رسد. پوتین وعده داده مبلغ خوبی را به خانواده های کشته شدگان نظامی روسیه در جنگ علیه اوکراین پرداخت می شود. این مبلغ به 12 میلیون روبل می رسد که معادل 160 هزار دلار است.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب