دختری ۲۵ ساله هستم. ۲ ماه است با پسری آشنا شده ام. ادعا می کند دوستم دارد و می خواهد با من ازدواج کند ولی هیچ اقدامی نمی کند من نمی توانم حرف هایش را باور کنم. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ مشاور

مخاطب محترم! حساسیت و دقت نظر شما درباره رابطه قبل از ازدواج تان قابل تحسین است. متاسفانه بسیاری از افرادی که وارد رابطه های قبل از ازدواج می شوند، با توجه به جذابیت های این رابطه و وابستگی عاطفی که بین دو جنس مخالف رخ می دهد در ارزیابی منطقی و واقعی این گونه روابط بسیار ضعیف و نا آگاهانه رفتار می کنند و بیشتر آن ها با پیامدهای منفی و گاهی جبران ناپذیری مواجه می شوند.

پاسخ به چند سوال مهم

علاقه مندی بین زن و شوهر جزو اصول ازدواج است و برای شکل گیری یک زندگی سالم و موفق، لازم است، اما این که میزان این علاقه چقدر باشد، آیا قابل افزایش یا کاهش است، اگر زیاد باشد یا اصلا نباشد چه اتفاقی می افتد، سوالاتی است که بهتر است اشاره ای به پاسخ آن ها داشته باشیم. در میزان علاقه گفته می شود که باید حداقلی از مهر و محبت در ابتدای جلسات خواستگاری وجود داشته باشد و نمی توان انتظار داشت در همه افراد میزان علاقه یکسان و یک اندازه باشد.

روند طبیعی میزان علاقه مندی زوج به یکدیگر با توجه به آشنایی بیشتر و جذابیت های زندگی مشترک پس از ازدواج بیشتر خواهد شد. شدت علاقه بهتر است در ابتدای دوره آشنایی بالا نباشد زیرا مانع به دست آوردن شناخت درست و تصمیم گیری آگاهانه خواهد شد؛ البته نبود هیچ علاقه ای در ابتدای آشنایی درست نیست و مشاوران ازدواج پیشنهاد جلسات آشنایی بیشتر را مطرح می کنند.

آشنایی باید تحت نظارت خانواده باشد

البته برای این که افراد در دوره آشنایی و خواستگاری به یکدیگر وابستگی عاطفی پیدا نکنند، بهتر است این ارتباط با اطلاع و نظارت خانواده ها باشد. در جلسات خواستگاری به منظور آشنایی که هدف بررسی بیشتر دختر و پسر از جنبه هم کفو بودن، تشابه فرهنگی، وضعیت مالی، نگرش ها و رفتارهای مذهبی و خصوصیات اخلاقی است و احتمال طولانی تر شدن جلسات وجود دارد باید از ابراز علاقه مستقیم، دادن پیامک های عاشقانه و محبت آمیز، ابراز دلتنگی، تماس بدنی و اصرار به دادن پاسخ زودتر پرهیز شود.

دوره آشنایی تان را ارزیابی کنید

محتوای گفت و گوها و پرسش و پاسخ بر مبنای روشن شدن جنبه های مثبت و منفی ازدواج باشد نه رد و بدل کردن احساسات عاشقانه و ترسیم فضای رمانتیک و خیالی آینده. حال با دقت به مطالب گفته شده، بهتر است با خود بیندیشید آیا دوره آشنایی شما در این چارچوب قرار می گیرد و مطابق با معیارهای اخلاقی و مشاوره ای پیش از ازدواج است؟ در صورتی که پاسخ تان منفی است بهتر است قبل از ایجاد وابستگی بیشتر به یکدیگر و سخت تر شدن خروج از این رابطه، به ترک این رابطه اقدام کنید با توجه به این که هدف شما ازدواج است با قاطعیت از رابطه خارج شوید و تا زمانی که ایشان اقدام جدی برای خواستگاری نکرده، هیچ گونه تماس یا رابطه ای با او نداشته باشید.

در صورتی که پسر مورد علاقه تان هم هدفی مبنی بر ازدواج سالم داشته باشد به بررسی معیارها و شرایط خود در نبود شما (بدون هیجان و وابستگی عاطفی) می پردازد و بدون اجبار و فشار از جانب شما دست به انتخاب درست برای ازدواج خواهد زد