توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
پارگی واژن چیست؟

پارگی واژن چیست؟


 

پارگی واژن چیست؟

پارگی واژن می تواند در هنگام زایمان رخ دهد. این  پارگی در بافت (پوست و ماهیچه) اطراف واژن و پرینه، فضای بین دهانه واژن و مقعد رخ می دهد. در حین زایمان طبیعی، پوست واژن با نازک شدن برای زایمان آماده می شود. این قسمت از بدن باید کشیده و به سر و بدن نوزاد اجازه دهد که بدون ضربه وارد شود. با این حال، دلایل مختلفی وجود دارد که احتمال دارد باعث پارگی واژن شود. این دلایل می تواند شامل موارد زیر باشد:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

نوزاد با وزن زیاد زایمان بسیار سریع استفاده از پنس در هنگام زایمان

پارگی پرینه بیشتر در زنانی رخ می دهد که اولین زایمان طبیعی خود را انجام می دهند. پارگی می تواند از یک شکاف کوچک تا عمیق باشد. پارگی پرینه بیشتر زمانی رخ می دهد که سر نوزاد از طریق دهانه واژن خارج می شود. اگر سر نوزاد بزرگ است، هنگام زایمان فشار بیش از حد به واژن وارد می کند و منجر به پارگی احتمالی پرینه می شود.

زخم هایی که در اطراف پوست واژن وجود دارند معمولاً در عرض چند هفته بهبود می یابند. اما، هنگامی که پارگی واژن گسترده تر به نظر می رسد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد. هنگامی که درد هر روز بیش از حد و غیرقابل تحمل می شود، باید فوراً با متخصص زنان تماس بگیرید. درد بیش از حد همچنین نشان دهنده شروع عفونت واژن است که احتمال دارد نیاز به درمان مناسب داشته باشد.

انواع پارگی پرینه

با توجه به میزان پارگی پرینه، آنها به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 پارگی پرینه اول درجه

آنها خفیف ترین اشک واژن هستند و فقط شامل پارگی پوست اطراف دهانه واژن یا پوست پرینه می شوند. احتمال دارد هنگام ادرار کردن دچار سوزش خفیف یا احساس سوزش شوید. اشکهای درجه یک معمولاً در عرض یک هفته بهبود می یابند و شاید نیازی به بخیه نداشته باشند. برای غلبه بر درد هنگام ادرار، می توانید مقداری آب ولرم را در یک بطری فشرده بریزید و آن را روی فرج خود بریزید. آب سوزش را تسکین می دهد و شما می توانید به راحتی ادرار خود را در هفته اول پس از زایمان دفع کنید.

پارگی پرده درجه دو

پاره شدن ماهیچه های پرینه، که بین واژن و مقعد قرار دارد، باعث ایجاد پارگی درجه دوم می شود. ماهیچه پرینه معمولاً از رحم و راست روده حمایت می کند. پارگی های درجه دو اغلب نیاز به بخیه دارند و آسیب در دو تا سه هفته اول پس از زایمان بهبود می یابد. برای غلبه بر درد پارگی درجه دو، می توانید نکات ساده ای را دنبال کنید. روی بالش یا حلقه ای  بنشینید تا از واژن پشتیبانی بیشتری کند. می توانید با استفاده از یک بطری فشرده، آب ولرم را هنگام دفع ادرار بر روی فرج خود بریزید. پس از اجابت مزاج، سعی کنید قسمت پشت خود را به آرامی تمیز کنید، به طوری که به ناحیه زخمی واژن مالیده نشود. برای غلبه بر درد و تحریک شدید، کیسه یخ را روی ناحیه واژن زخمی قرار دهید. همچنین می توانید یک پد فندقی جادوگر سرد شده را در نوار بهداشتی خود قرار دهید و آن را بپوشید. پزشک احتمال دارد برای تسکین درد غیرقابل تحمل اشک، نرم کننده های مدفوع یا مسکن تجویز کند.

 پارگی پرینئال درجه سوم

پاره شدن ماهیچه های پرینه و عضله ظریف اطراف مقعد به نام اسفنکتر مقعد باعث ایجاد پارگی درجه سوم می شود. چنین پارگی پرینه اغلب در اتاق عمل درمان می شود و بهبود آن احتمال دارد ماهها طول بکشد. برای غلبه بر درد شدید، سعی کنید بعد از زایمان روی بالش یا حلقه ای پد شده بنشینید. هنگام دفع ادرار، آب ولرم را روی فرج خود بریزید یا یک کیسه یخ را روی ناحیه واژن زخمی قرار دهید.

 پارگی پرینئال درجه چهارم

این شدیدترین اشک پارگی واژن است که شامل پارگی ماهیچه های پرینه، اسفنکتر مقعدی و پوشش بافت راست روده می شود. اشک درجه چهارم همیشه در یک اتاق عمل درمان می شود و بهبود آن احتمال دارد چند ماه طول بکشد. برخی از عوارض شایع که می تواند رخ دهد، رابطه جنسی دردناک و بی اختیاری مدفوع است. متخصص زنان می تواند وضعیت را در معاینه پس از زایمان ارزیابی کند و شاید شما را به ملاقات با جراح کولورکتال، متخصص زنان و یا سایر متخصصان پزشکی ارجاع دهد.

عوامل خطر پارگی سوم یا چهارم

در اینجا برخی از شرایط متداول وجود دارد که در آنها احتمال پارگی درجه 3 یا 4 پرینه افزایش می یابد:

وقتی بچه بزرگ است. وقتی اولین زایمان طبیعی خود را انجام می دهید. هنگامی که نوزاد خود را به دنیا می آورید و در حالت خلفی دراز کشیده است. هنگامی که اپیزیاتومی دارید یا در زایمان قبلی خود انجام داده اید. هنگامی که تحت زایمان کمکی قرار می گیرید که شامل استفاده از پنس است.

نکاتی برای مراقبت از پارگی پرینه

هنگامی که دچار پارگی پرینه می شوید، متخصص زنان اغلب پارگی واژن را بخیه می کند تا به تدریج بهبود یابد. اما، برای پیشگیری از عفونت، غلبه بر درد و بهبودی، رعایت برخی عادات بهداشتی پس از زایمان مهم است.

در اینجا نکات مفیدی وجود دارد که می تواند پرینه را سالم و عاری از میکروب نگه دارد:

بعد از هر چهار تا شش ساعت نوار بهداشتی خود را عوض کنید. همیشه ناحیه واژن را با ریختن مقداری آب ولرم روی آن در حین و بعد از ادرار کردن تمیز کنید. به اندازه کافی استراحت کنید و از دست زدن به ناحیه پرینه آسیب دیده خودداری کنید، زیرا احتمال عفونت را افزایش می دهد. پس از دفع، سعی کنید مقعد خود را با استفاده از پد گاز یا دستمال کاغذی تمیز کنید. هرگز پوست را به شدت مالش ندهید، زیرا می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. فشار زیاد هنگام دفع می تواند وضعیت را پیچیده کند. برای منظم کردن دفع روده، مقدار کافی مایعات و غذاهای غنی از فیبر مصرف کنید. همچنین احتمال دارد پزشک نرم کننده مدفوع یا ملین ملایم تجویز کند.

چگونه درد پارگی پرینه را تسکین دهیم؟

در اینجا برخی از نکات ساده برای کمک به تسکین درد اشک پرینه وجود دارد:

حمام گرم با سیتز دو تا سه بار در روز یا کمپرس گرم می تواند درد را به حداقل برساند. برای پیشگیری از فشار زیاد، سعی کنید به مدت طولانی نایستید و ننشینید، زیرا می تواند درد پرینه را افزایش دهد. سعی کنید کیسه یخ را روی ناحیه واژن آسیب دیده خود نگه دارید تا درد شدید تسکین یابد. همچنین می توانید از پد فندق سرد شده به همراه نوار بهداشتی خود استفاده کنید تا التهاب کاهش یابد. می توانید تمرین کگل را انجام و ماساژ پرینه را انتخاب کنید، زیرا باعث نرمی ناحیه پرینه و به بهبود سریع کمک می کند.

آیا اپیزیاتومی می تواند از پارگی پیشگیری کند؟

اپیزیاتومی روشی است که در آن ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از لبه دهانه واژن به بیرون برش می دهد. این به منظور باز کردن دهانه به صورت کنترل شده است.

اگرچه اپیزیاتومی دهانه واژن را بسط می دهد، اما همیشه واژن را از پاره شدن باز نمی دارد. اپیزیاتومی اغلب به عنوان یکی از خطرات پارگی شدیدتر (درجه سوم یا درجه چهار) ذکر شده است. با پزشک خود در مورد مزایا و معایب این روش صحبت کنید.

اگر قبلا پارگی واژن داشتم آیا می توانم در بارداری دوم زایمان طبیعی انجام دهم؟ در بیشتر موارد، تجربه پارگی در حین زایمان به این معنا نیست که در حین زایمان بعدی دوباره واژن پاره می شود. بیشتر پارگی های کوچک به خوبی بهبود می یابند و مانع از زایمان طبیعی در آینده نمی شوند. اگر در گذشته دچار پارگی درجه سوم یا چهارم شده اید، احتمال دارد در آینده در معرض پارگی در هنگام زایمان طبیعی باشید. این خطر معمولاً به حدی کم است که در صورت تمایل می توانید همچنان زایمان طبیعی داشته باشید. در برخی موارد، پزشک می تواند برای پیشگیری از پارگی، زایمان سزارین را پیشنهاد دهد.

حرف آخر

پارگی واژن آسیب بافت اطراف واژن و راست روده است که می تواند در هنگام زایمان رخ دهد. چهار درجه پارگی ممکن است رخ دهد، که پارگی درجه چهار شدیدترین اشکال است. اپیزیاتومی روشی است که می تواند برای باز کردن دهانه واژن به صورت کنترل شده استفاده شود.

 

منابع:

https://www.momjunction.com/articles/perineal-tear_00395951/

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21212-vaginal-tears-during-childbirth

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Δdocument.getElementById( "ak_js" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب