توجه : تمامی مطالب این سایت از طریق ربات جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران توسط آیدی موجود در بخش تماس با ما، به ما اطلاع داده تا مطلب حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

لیست رشته های کنکور ریاضی 1401


معرفی رشته های زیرگروه یک کنکور ریاضی 1401معرفی رشته های زیرگروه یک کنکور ریاضی 1401لیست رشته های کنکور ریاضی

رشته ریاضی فیزیک از جمله رشته های پرطرفدار در دوره دوم متوسطه به شمار می رود و دانش آموزانی که علاقه مند به دروس محاسباتی هستند و رویای تحصیل در رشته های فنی مهندسی را در ذهن خود می پرورانند، به این رشته گرایش پیدا می کنند. همان طور که از نام این رشته پیداست، دروس فیزیک و ریاضی، پایه های اصلی آن را تشکیل می دهند.

متقاضیانی که در کنکور ریاضی 1401 شرکت کرده اند، با مشاهده لیست رشته های این گروه می توانند در مقاطع کاردانی و کارشناسی دوره های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و پیام نور دانشگاه سراسری و واحد های دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل شوند. همچنین آشنایی با رشته های این گروه آزمایشی پیش نیاز بسیار مهم انتخاب رشته کنکور ریاضی می باشد. از همین رو، تصمیم گرفتیم تا کلیه رشته های کنکور ریاضی را در قالب یک مقاله ارائه کنیم.

رشته های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران از جمله رشته های پرطرفدار کنکور ریاضی محسوب می شوند.

لیست رشته های کنکور ریاضی 1401

اهمیت انتخاب رشته از آنجا نمایان می گردد که در صورت اشتباه در انتخاب رشته و عدم علاقه به رشته تحصیلی، داوطلبان با مشکلات زیادی در ادامه تحصیل، زمینه شغلی و حتی زندگی فردی خود مواجه می شوند. بنابراین توصیه می کنیم که پیش از انتخاب رشته، حتما از جزئیات رشته مورد نظر، علاقه فردی و مهارت های خود اطلاعات لازم را کسب کرده و سپس مطابق با آنها دست به انتخاب بزنید.

رشته های کنکور ریاضی هر ساله از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی که توسط سازمان سنجش منتشر می شود، در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. کلیه رشته هایی که داوطلبان کنکور ریاضی می توانند کد رشته محل های آن ها را در برگه انتخاب رشته خود وارد کنند، با توجه به زیر گروه های مربوطه در جدول زیر ارائه شده است.

لازم به ذکر است که برخی رشته های ارائه شده در جدول زیر بین گروه های آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک مشترک می باشد. تقسیم بندی رشته های کنکور ریاضی به زیر گروه های مربوطه، به اهمیت کسب درصد بالا در دروس ضریب دار آن زیر گروه اشاره دارد.

لیست رشته های کنکور ریاضی و فیزیک 1401
زیرگروه یک
دکترای پیوسته بیوتکنولوژی دکترای پیوسته فیزیک کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد آمار
آمار و سنجش آموزشی آموزش ابتدایی آموزش تربیت بدنی آموزش ریاضی
آموزش فیزیک آموزش کودکان استثنایی ادیان و مذاهب اقتصاد
اقتصاد کشاورزی الکترونیک و مخابرات دریایی امنیت اطلاعات امنیت اقتصادی
امنیت بین الملل امنیت نرم ایمنی صنعتی پژوهشگری امنیت
تاریخ اسلام تربیت مروج سیاسی حسابداری حفاظت اطلاعات
روانشناسی ریاضی و کاربردها زبان و ادبیات عربی شیعه شناسی
ضد تروریسم علم اطلاعات و دانش شناسی علوم تربیتی علوم فنی امنیت
علوم قرآن و حدیث علوم کامپیوتر علوم مهندسی علوم مهندسی آب
علوم ورزشی فقه و حقوق اسلامی فقه و حقوق امامی فقه و حقوق حنفی
فقه و حقوق شافعی فقه و مبانی حقوق اسلامی فلسفه و حکمت اسلامی فلسفه و عرفان اسلامی
فلسفه و کلام اسلامی فناوری اطلاعات و ارتباطات فیزیک فیزیک مهندسی
گردشگری مددکاری اجتماعی مدیریت امور بانکی مدیریت امور گمرکی
مدیریت بازرگانی مدیریت بیمه مدیریت بیمه اکو مدیریت دولتی
مدیریت صنعتی مدیریت فرهنگی هنری مدیریت کسب و کارهای کوچک مدیریت مالی
مدیریت و بازرگانی دریایی مربیگری عقیدتی معارف اسلامی معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات
معارف اسلامی و اخلاق معارف اسلامی و ادیان معارف اسلامی و تاریخ معارف اسلامی و علوم تربیتی
معارف اسلامی و علوم قرآنی معارف اسلامی و کلام معارف اسلامی و مدیریت معماری داخلی
مهندسی اپتیک و لیزر مهندسی انرژی مهندسی برق مهندسی بهره برداری راه آهن
مهندسی پزشکی مهندسی حمل و نقل ریلی مهندسی خط و سازه های ریلی مهندسی دریا
مهندسی راه آهن مهندسی ساخت و تولید مهندسی شهرسازی مهندسی صنایع
مهندسی صنایع و سیستم های مدیریت مهندسی عمران مهندسی کامپیوتر مهندسی کشتی (موتور)
مهندسی ماشین آلات دریایی مهندسی ماشین های ریلی مهندسی ماشین های صنایع غذایی مهندسی معماری
مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی مهندسی مکانیک مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی) مهندسی مواد و متالورژی
مهندسی نساجی مهندسی نقشه برداری مهندسی هوافضا هتلداری
هنرهای چند رسانه ای کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات کاردانی امور بانکی کاردانی امور دولتی
کاردانی امور فرهنگی کاردانی امور مالی و مالیاتی کاردانی آمار کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی
کاردانی بهینه سازی مصرف انرژی کاردانی بیمه کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم کاردانی تربیت معلم قرآن کریم
کاردانی تکنولوژی ماشین های کشاورزی کاردانی حسابداری کاردانی خدمات اداری کاردانی علوم ورزشی
کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات کاردانی فنی خط و ابنیه کاردانی گردشگری کاردانی مخابرات
کاردانی مدیریت بازرگانی کاردانی مدیریت صنعتی کاردانی معماری کاردانی معماری سنتی
کاردانی هتلداری
زیرگروه دو
شیمی کاربردی شیمی محض مهندسی ایمنی صنعتی مهندسی ایمنی و بازرسی فنی
مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار مهندسی پلیمر مهندسی شیمی مهندسی صنایع غذایی
مهندسی معدن مهندسی نفت
زیرگروه سه
کاردانی پالایش گاز کاردانی شهرسازی کاردانی فنی برق کاردانی فنی برق و تاسیسات
کاردانی فنی جوشکاری کاردانی فنی صنایع کاردانی فنی عمران کاردانی فنی عملیات پتروشیمی
کاردانی فنی معدن کاردانی فنی مکانیک کاردانی نقشه برداری

داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در هر یک از رشته های گروه ریاضی و فیزیک باشند، می توانند با مطالعه بهترین منابع کنکور ریاضی و طراحی برنامه ریزی کنکور ریاضی به صورت منسجم و هدفمند، خود را برای شرکت در این رقابت نفس گیر آماده کنند. شایان توجه است علاوه بر لیست فوق که رشته های با آزمون کنکور ریاضی را مشخص می کند، داوطلبان می توانند در رشته های بدون کنکور این گروه آزمایشی نیز شانس قبولی خود را امتحان نمایند.

ضرایب دروس موثر زیر گروه های کنکور ریاضی 1401

سازمان سنجش هر ساله رشته های کنکور ریاضی را بر اساس ضرایب دروس به سه زیر گروه تقسیم می کند. در جدول زیر ضرایب دروس تخصصی این گروه آزمایشی به تفکیک زیر گروه های آن آورده شده است. اهمیت این تقسیم بندی از آنجا مشخص می شود که هر چه درصد دروس ضریب دار در یک زیرگروه بالاتر باشد، رتبه و شانس قبولی در رشته های آن زیر گروه نیز بیشتر خواهد شد. به واسطه این امر اطلاع داوطلبان از ضرایب دروس موثر در هر زیر گروه کمک بزرگی در تحقق اهداف تحصیلی آنان خواهد داشت.

ضرایب دروس زیرگروه های کنکور ریاضی و فیزیک 1401
مواد امتحانی زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3
ریاضی 4 4 3
فیزیک 3 3 2
شیمی 2 3 3

در سال های اخیر بسیاری از رشته های بدون کنکور در دانشگاه های آزاد، علمی کاربردی، پیام نور، غیرانتفاعی و حتی برخی از دانشگاه های روزانه ارائه می شوند که پذیرش دانشجویان را بر اساس سوابق تحصیلی آنان انجام می دهند. داوطلبان می توانند پس از آگاهی از لیست رشته های بدون کنکور ریاضی، در موعد مقرر نسبت به ثبت نام خود و طی مراحل مربوطه اقدام نمایند.

 

سوالات متداول

1- لیست رشته های کنکور ریاضی 1401 از چه طریق منتشر می شود؟

این رشته ها از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401 که توسط سازمان سنجش منتشر می شود در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

2- اطلاع از ضرایب موثر هر درس در زیرگروه های مربوطه گروه آزمایشی ریاضی از چه نظر اهمیت دارد؟

این ضرایب نشان دهنده این است که هرچه داوطلب درصد بالاتری را در دروس ضریب دار کسب کند، شانس بیشتری برای قبولی در رشته مدنظر در آن زیر گروه دارد..

3- آیا داوطلب کنکور ریاضی می تواند کد رشته محل های گروه آزمایشی دیگر را در برگه انتخاب رشته خود وارد کند؟

بله، برخی از رشته های ارائه شده در متن مقاله، بین گروه های آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی فیزیک مشترک می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "لیست رشته های کنکور ریاضی 1401 از چه طریق منتشر می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این رشته ها از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401 که توسط سازمان سنجش منتشر می شود در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت." } },{"@type": "Question", "name": "اطلاع از ضرایب موثر هر درس در زیرگروه های مربوطه گروه آزمایشی ریاضی از چه نظر اهمیت دارد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این ضرایب نشان دهنده این است که هرچه داوطلب درصد بالاتری را در دروس ضریب دار کسب کند، شانس بیشتری برای قبولی در رشته مدنظر در آن زیر گروه دارد.." } },{"@type": "Question", "name": "آیا داوطلب کنکور ریاضی می تواند کد رشته محل های گروه آزمایشی دیگر را در برگه انتخاب رشته خود وارد کند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله، برخی از رشته های ارائه شده در متن مقاله، بین گروه های آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی فیزیک مشترک می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب